"Donetsk topraklarının kurtarılmasına odaklandık”

”Donetsk topraklarının kurtarılmasına odaklandık”Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, yabancı ülkelerin askeri ateşelerine Ukrayna’da devam eden harp ile alakalı malumat verdi. Gerasimov, “Şu anki cephe hattı 815 kilometreye ulaşıyor. Birliklerin cenk pratiklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar dikkate alındığında ön cephedeki durum istikrara kavuştu. Birliklerin ana hedefi Donetsk topraklarının kurtarılmasına odaklanılması oldu” dedi.

Ukrayna’ya verilen toplam zayiatta değinen Gerasimov, “İnsansız hava araçları, bulgu ve saldırı operasyonları için aktif olarak kullanılıyor. Rus ordusunun havacılık ve taktik grupları günde yaklaşık 150 sorti yaparak görevlerini yerine getiriyor. Hava operasyonlarıyla Ukrayna’ya ilişik 11 binden fazla silah ve teçhizat yok edildi” dedi.
Rusya ve Çin içinde gerçekleşen askeri tatbikatların Amerika’nin bölgede askeri potansiyelinin artmasının bir kararı bulunduğunu belirten Gerasimov, “Asya Pasifik’te, Rusya ve Çin’in, hava, deniz ve devriyeleri gerçekleştirmesi, askeri tatbikatlar yapması stratejik ortaklığın ergonomik sonuçlarındandır. Bu tür eylemlerin amacı birliklerin muharebe görevlerini arttırmaktır. Bu ortaklık ABD’nin bölgede askeri potansiyelini hızlı bir halde arttırmasına karşı organik bir tepkidir. Aynı zamanda Washington’ın diğer örneklerine bakarak, bölgede yeni ittifak ve bölünme hatlarının oluşturulmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Gerasimov ek olarak, NATO’nun, Finlandiya ve İsveç’in üyelik başvurusunu kabul etmesini de eleştirerek NATO’nun bu hamlelerinin gerilimi tırmandırdığını altını çizdi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın