Stoltenberg: “Rusya’nın cephede kaybettiğini görüyoruz”

Stoltenberg: “Rusya’nın cephede kaybettiğini görüyoruz”NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 12-13 Ekim’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşecek olan NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenledi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarını yakından takip ettiklerini belirten Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da kaybettiğini ifade etti. Savaşın, Rusya’nın planladığına göre gitmediğinin de altını çizen Stoltenberg, NATO’nun bu harpte anahtar role haiz bulunduğunu belirtti.

“Putin’in nükleer tehditleri hem tehlikeli bununla birlikte sorumsuzca”

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko’ya bu illegal saldırılarda Rusya’ya ortak olmama çağrısında da bulunan Stoltenberg, “Putin’in nükleer tehditleri hem tehlikeli aynı zamanda sorumsuzca. Rusya nükleer bir savaşın kazananı olmayacağını bilmeli. Ancak Rusya’nın nükleer güçlerini takip ediyoruz. Herhangi bir değişiklik olmadığını da görüyoruz” dedi.

“Baltık Denizi ve Kuzey Denizi’ndeki varlığımızı iki katına çıkardık”

NATO’nun özellikle ittifakın Doğu kanadını daha da güçlendirdiğini aktaran Stoltenberg, “Kritik altyapı unsurlarımızı ve savunmamızı güçlendiriyoruz. Kuzey Akım boru hattına gerçekleştirilen sabotajın peşinden tüm bölgelerdeki emniyet varlığımızı daha da artırıyoruz. Baltık Denizi ve Kuzey Denizi’ndeki varlığımızı iki katına çıkardık. 30 geminin üzerine çıktık. Donanma uçakları ve su altı unsurlarının da yardımı ile ortak koordinasyon arasında deniz komutanlığı tarafından koordine edilmekte. Müttefiklerimiz hem de kritik merkezlerdeki savunmayı da artırmış durumda. İstihbarat paylaşımını da güçlendirdik. Bu halde dayanıklılığımızı, eleştiri altyapı unsurlarımızı ve savunmamızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Müttefiklerimizin eleştiri altyapı unsurlarına yapılacak her türlü saldırı, birlik halinde ve emin bir cevap alacaktır. Yarınki toplantımızda Kosova’dan Irak’a ortak operasyonlarımız üzerine odaklanacağız. Bize, AB Yüksek Temsilcisi Borrell de katılacak. Çünkü NATO ve AB ortak sınamalarla karşı karşıya bulunuyor. Önümüzde zorlu bir kış olacak bu sebeple Kuzey Amerika ve Avrupa’nın birlik halinde durması daha da önemli” dedi.

“Eğer Putin kazanırsa bu sadece Ukrayna için çok büyük bir mağlubiyet olmayacak”

Ukrayna’ya yapılan tabanca desteğine değinen Stoltenberg, “Silah sistemlerinin azalmasına yönelik NATO müttefikleri şimdiye kadar görülmemiş miktarda yardımcı sağlamış oldu. Burada cephane, tabanca ve farklı boyutlarda askeri destek sağlandı. Bunu doğal ki memnuniyetle karşıladık. Çatışmanın, işgalin başından beri duruşumuz aynı. Biz işgalin başlangıcı öncesinde, 2014’ten beri NATO müttefikleri binlerce Ukrayna askerinin eğitimine destekte bulundu. Bu askerler, Rus işgaline karşı ülkelerini savunmakta. Ama işgalden sonrasında da tabii ki müttefiklerimiz desteği artırdı. Verdiğimiz NATO desteğinin büyük kısmı, Javelin füzeleri ve uçaksavarlar olsun bunların tüm bunlar mevcut depolardan alınarak gönderildi. Halihazırda depolardaki silah miktarı azaldı ama yani da buydu aslına bakarsanız. Çünkü herkes için Ukrayna savunmasına destek olmak önemli. Rus işgaline karşı Ukrayna’nın başarıya ulaşmış olması önemli. Eğer Putin kazanırsa bu ancak Ukrayna için oldukca büyük bir mağlubiyet olmayacak hepimiz için bir yenilgi ve fazlaca büyük bir korku olacaktır. Çünkü bu çok daha büyük tehlikeleri getirecek ve Rusya’nın saldırganlığını artırma riskini de bununla beraber getirecektir” dedi.

“Silah üretimini iyi mi artırabileceğimi görüşüyoruz”

NATO’nun depolarındaki silahlarla Ukrayna’ya destek olmayı seçtiklerini ifade eden Stoltenberg, “Bu cenk ne kadar uzarsa, kullanılan silahların yerine yenilerini koymamız da ehemmiyet kazanacak. Yeni tabanca üretimi konusunda neler yapabileceğimizi ve silah üretimini nasıl artırabileceğimi görüşüyoruz” dedi.

“Hibrit ve siber saldırıların da beşinci maddeyi tetikleyebileceğini söylemiştik

Geçtiğimiz yıllarda NATO’nun Soğuk Savaş’tan bu yana kolektif savunmasında büyük değişiklik gerçekleştirdiğini aktaran Stoltenberg, “Bunun bir parçası olarak doğal ki hibrit ve siber tehditleri de dikkate alıyoruz. Birkaç yıl ilkin söylediğimiz şeklinde hibrit ve siber saldırıların da beşinci maddeyi tetikleyebileceğini söylemiştik. NATO müttefikine silahlı saldırıymış benzer biçimde değerlendirileceğini söylemiştik. İşte bu çerçevede kritik altyapı unsurlarımızın korunması konusunda yeni adımlar atıyoruz. Bunların tüm bunlar su altı altyapıları da kablolarda, boru, enerji ve nakil hatları da bunların içinde. Özellikle enerji üretim ve nakil hatları da bunların içinde. Bu spesifik vakalarla ilgili yorum yapamam şu sebeple bunlarla alakalı tahkikat devam ediyor. Bunların sonucunu beklememizi gerekiyor. Soruşturma sonuçlanmadan herhangi bir cevap vermek doğru olmaz sadece genel olarak şu kadarını söyleyebilirim doğal ki yakından takip etmekteyiz” dedi.

NATO’nun hem müttefikleriyle bununla beraber tabanca endüstri ile olan görüşmelerinin yeni olmadığını aktaran Stoltenberg, “Görüşmelerimiz haftalar önce burada NATO merkezinde de yapılmış oldu. Çalışmalarımız devam ediyor. Bütün ülkelerin bakanları bir araya ulaştığında de neler yaptığımızı, neler başardığımızı, nasıl ilerleyeceğimizi, iyi mi üretimi artıracağımızı görüşmek açısından da tüm bakanların bir arada olmasının bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Bu hem de hem mevcut stoklarımızı kullanmanın yanı sıra daha fazla üretimle beraber Ukrayna’ya mühimmat desteğini sürdürmektir” dedi.

“Silah üretimini devam ettirmemiz gerekiyor”

Caydırıcılık için tabanca üretiminin devam ettirilmesi icap ettiğini vurgulayan Stoltenberg, “Silah üretimine devam ettirmeliyiz hem caydırıcılığımızı bununla birlikte Ukrayna’ya destek olmayı sürdürebilmek için uzun vadede yeterli tabanca ve cephane olsun. Bu emek harcama yeni başlamış değil. Uzun süredir ilaç neden fakat cenk ne kadar uzarsa bu konudaki c-çalışmalarımız daha da önem kazanıyor. Çünkü bundan dolayı burada karar verilmesi gerekiyor. NATO savunma planlaması mevzusunda bu süreçte önemli adımların atılması gerekiyor. Hedeflerin netleştirilmesi ve bu mevzuda gerekli yatırımların yapılması gerekiyor” dedi.

“Rusya’nın cephede kaybettiğini görüyoruz”

Rusya’nın dün Ukrayna’ya düzenlemiş olduğu füze saldırılarına değinen Stoltenberg, “Bu bir zayıflık göstergesi zira gerçekte cephede bir ilerleme sağlayamıyor Rusya. Rusya’nın cephede kaybettiğini görüyoruz. Rusya’nın sürekli toprak kaybettiğini görüyoruz bundan dolayı cephedeki gerekli güce sahip olmadığını görüyoruz Rusya’nın. Ukrayna’nın karşı saldırılarını durduramadığını görüyoruz. Burada ellerinde ancak rastgele roket saldırıları, Ukrayna kentlerine yapılan sivillere, altyapı merkezlerine yapılan saldırılar kalıyor ellerinde. Tabii ki burada Ukrayna’ya gelen hasar büyük ancak bu bununla beraber alternatifi kalmadığını gösteriyor Putin’in bu konuda. Toprak kaybediyorlar, momentum kaybettiler ve artık bu tarz füze saldırılarından başka çareleri kalmadı. Dün gördüğümüz şeklinde ve bugün de aslına bakarsak işin aslı roket saldırıları devam etti” dedi.

Rusya’nın geçmişte de dün ve bugün düzenlemiş olduğu benzer saldırılar gerçekleştirdiğini hatırlatan Stoltenberg, “Bu saldırıların evvelinde planlanıp planlamadığını söyleyemem fakat bu saldırıların doğasını değiştirmiyor. Bunlar kentlere yapılma, sivillerin öldüğü saldırılardır. Sivil altyapının hedef alındığı saldırılardır. Bu kesinlikle kabul edilemez. Bu hiç bir halde de internasyonal hukukla bağdaşmaz.

NATO’nun nükleer tatbikatlarının oldukca evvelinde planlandığını aktaran Stoltenberg, “Net olmanın sıkı durmanın zamanlarıdır. NATO’nun bütün ittifakı koruyacağı mesajını net net bir biçimde vermenin dönemleridir. Rusya’nın işgalinden önce planlandı. Nükleer caydırıcılığımızın tüm ittifak için güven verici ve faal bulunduğunu ortaya koymaktadır” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın