“Silahlar aslına bakarsak barışa giden yoldur”NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’in Salen kentinde düzenlenen Toplum ve Savunma Konferansı’na katıldı. Stoltenberg yaptığı konuşmada, söz mevzusu konferansa en son 2018’de katıldığını belirterek, “Buraya son geldiğimden bu yana çok şey değişti. Avrupa’da topyekun bir savaş var. İsveç ve Finlandiya NATO’ya katılma yolunda” dedi. Rusya’nın Grozni’de vahşet işlediğini, Gürcistan’ını işgali ettiğini, Halep’i bombaladığını hatırlatan Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşın geçtiğimiz sene şubat ayında değil Rusya’nın 2014’de Kırım’ı ilhak etmesi ile başladığını aktardı.

“Önemli siyasal ve diplomatik çabalar sarf ettik”

NATO’nun Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgali mevzusunda kamuoyunu aylarca uyardığını belirten Stoltenberg, “Savaşı önlemek için mühim siyasal ve diplomatik çabalar sarf ettik. Ancak Devlet Başkanı Putin yine de saldırmayı seçti” dedi.

“Bu bir çatışmayı kışkırtmak için değil”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası NATO’nun savunma planlarını devreye soktuğunu, kuvvetlerinin alarm seviyesini ve sayısını arttırdığına dikkat çeken Stoltenberg, “Bu bir çatışmayı kışkırtmak için değil, Ukrayna’daki savaşın NATO ile Rusya arasında tam anlamıyla bir savaşa dönüşmesini önlemek için. Güçlü savunmanın barışı sağlar” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşı kazanmasının Ukraynalılar için bir trajedi, NATO için ise tehlikeli olacağını anlatım eden Stoltenberg, Putin savaşı kazanmasının öteki otoriter liderlere vereceği mesajın, askeri güç kullanırlarsa istediklerini alacakları yönünde olacağını açıkladı. Stoltenberg, “Zulüm ve tiranlık, özgürlük ve demokrasiyi yenerse, kalıcı barış olmaz. Dolayısıyla, başka bir ülke tarafından saldırıya uğrayan bir ülkeyi desteklemek bununla birlikte kendi çıkarımız ve güvenliğimiz için önemlidir” dedi.

“Silahlar aslında barışa giden yoldur”

Savaşların tahmin edilemez bulunduğunu aktaran Stoltenberg, “Ukrayna’daki savaşın ne zaman ve nasıl biteceğini söylemek imkansız. Ancak bildiğimiz şey, çoğu savaşın müzakere masasında bittiğidir. Ukraynalıların masada neler başarabilecekleri, savaş alanındaki güçlerine bağlı. Dolayısıyla, Ukrayna’nın Avrupa’da bağımsız, demokratik bir ülke olarak varlığını sürdürdüğü müzakere edilmiş bir sulh çözümü istiyorsak, oraya ulaşmanın en süratli yolu Ukrayna’yı desteklemektir. Silahlar aslına bakarsak barışa giden yoldur. Bu cenk ne vakit ve nasıl biterse bitsin, Avrupa’daki güvenlik durumunun kalıcı olarak değiştiğini kabul etmeliyiz. Moskova’daki rejim değişik bir Avrupa istiyor. Komşu ülkeleri test etmek istiyor, demokrasiyi ve özgürlüğü bir tehdit olarak görüyor” dedi. Stoltenberg, Ukrayna’nın Rusya’ya ağır kayıplar verdirdiğini ama Rusya’nın hafife alınmaması gerektiğini anlatım etti.

NATO üyesi 30 ülkeden 28’i İsveç ve Finlandiya’nın katılım protokolünü onayladı

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine değinen Stoltenberg, Türkiye, İsveç ve Finlandiya içinde geçtiğimiz sene haziran ayında İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde Üçlü Muhtıra imzalandığını hatırlatarak, laf mevzusu muhtıraya uyulduğunu anlatım etti.
NATO’nun uygar tarihindeki en hızlı üyelik dönemi bulunduğunu belirten Stoltenberg, “Tüm NATO müttefikleri katılım protokolünü imzaladı. 30 ülkeden 28’i onayladı. Yakında sizi NATO’nun tam üyesi olarak sıcak bir halde karşılayacağımıza inanırım. İsveç ve Finlandiya artık NATO toplantılarına katılıyor ve askeri işbirliğine entegre oldular. İsveç kısa sürede çok yol kat etti” dedi.

kaynak – linehaber

Yorum yapın