Dolar endeksi 20 senenin zirvesine çıktı

Dolar endeksi 20 senenin zirvesine çıktıDolar endeksi, Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) ultra şahin para politikası duruşunu eylülde de sürdüreceğine ilişik beklentilerin güçlenmesi, Avrupa’daki enerji krizi ve Çin ile Amerika içinde devam eden gerginlikle 20 yıl aradan sonra tekrar 110 seviyesinin üzerini görmüş oldu.

Dünya genelinde artan jeopolitik riskler ve Fed’in şahin politikaları doları diğer para birimleri karşısında desteklemeyi sürdürüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell ağustos sonucunda gerçekleştirilen Jackson Hole Sempozyumu’nda enflasyonla mücadeleye vurgu yaparak, ultra şahin adımları sürdüreceklerine ait verdiği mesajlar verdi.

Fed yetkililerinin de yaptıkları lafla yönlendirmelerde şahin duruşu korumaları gerektiğine yönelik açıklamaları hemen sonra para piyasalarında 75 baz puan ürem artışı ihtimali güçlendi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in 21 Eylül’de yüzde 56, ECB’nin ise 8 Eylül’de yüzde 67 ihtimalle 75 baz puan ürem artıracağı öngörülüyor.

Cuma günü, G7 Maliye Bakanları, Rus petrolüne tavan fiyatı uygulama planlarını onayladıklarını bildirdi. Söz konusu gelişmenin ardından Rus enerji firması Gazprom, Kuzey Akım boru hattından organik gaz sevkiyatının belgisiz bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.

Öte taraftan, cuma günü ABD’de açıklanan ziraat dışı istihdam 315 binle beklentilerin derhal üstünde gerçekleşse de, önceki aya bakılırsa mühim halde yavaşlama gösterdi.

Söz konusu gelişmelerle 110,3 ile Haziran 2002’den beri gördüğü en yüksek seviyesine çıkan dolar endeksi, şu sıralarda 110’un derhal altında dengelendi.

Euro/dolar paritesi 20 yılın en düşüğüne geriledi

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu hafta yapacağı toplantıda 75 baz puan faiz artırmasına kati gözüyle bakılsa da, bölgede güçlenen enerji arz sıkıntıları euro/dolar paritesini baskılamayı sürdürüyor.

Bugün 0,9878’le Aralık 2002’den bu yana en düşük seviyeyi bulan parite, şu sıralarda 0,9910’da dengelendi.

Sterlin/dolar paritesi de 1,1443’le Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeden muamele görürken, tarihi dibine de yakın seyrediyor. Parite şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 1,1480 seviyesinde seyrediyor.

Güçlenen dolar endeksi altının ons fiyatını da baskılamayı sürdürüyor. Üç haftadır düşüş eğiliminde hareket eden altının ons fiyatı 1.711 dolardan işlem görüyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın