Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bartın’da izahat

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bartın’da izahatCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın’ın Amasra ilçesinde maden kazasının yaşandığı sahada inceleme yapmış oldu, son durumla ilgili yetkililerden malumat aldı.

Ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, “TTK İşletmeleri Amasra Maden Ocağında dün akşam saatlerinde olup biten grizu patlaması sebebiyle olağanüstü milletçe üzgünüz. Devletimiz, madenin eksi 300 ve eksi 350 kotlarında yaşanan patlamanın derhal peşinden bütün kurumlarını seferber ederek kaza mahallinde çalışmalara adım atmıştır. Bir taraftan arama kurtarma faaliyetleri yürütülürken, bir taraftan da yaralı işçilerimiz ambulans, helikopter ve tayyare ambulanslarla çeşitli illere nakledilmiştir. Bakanlarımız derhal vaka yerine gelerek başlatılmış olarak çalışmaların koordinasyonunu yürütmüşlerdir. Biz de patlama haberini aldığımız andan itibaren sürekli olarak içişleri bakanımla bağlantı halinde olduk. Gece boyunca devamlı telefon görüşmelerimizi sürdürdük. Yapılması gereken atılması ihtiyaç duyulan adımları devamlı atmanın gayreti içinde olduk. Ayrıca bugünkü Diyarbakır programımız iptal ederek Amasra’ya gelip emekleri yerinde görmek gayreti içinde olma kararı aldık. Bu patlamanın iyi mi yaşandığı, varsa sorumlularının kimler olduğu, yürütülecek idari ve adli soruşturmayla ortaya çıkacaktır. Bu soruşturmalara oldukça yönlü olarak aslına bakarsanız başlanmıştır. Şu anda önceliğimiz yer altındaki işçilerimize ulaşmaktır. En son 41’inci işçimize ulaştık. Tabii o da rahmetli olmuş ve 40 olarak daha önce duyuru edilmiş olan merhumlarımızın sayısı böylece 41 olmuş oldu, hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Maden kazalarını inşallah tarihe gömmek için elimizden gelen gayreti gösterme çalışmaları içerisindeyiz”

Her konuda oluğu benzer biçimde emek verme hayatında da ‘önce insan’ dediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnsan hayatının güvende olmadığı hiçbir etkinlik bizim için muteber değildir. Bu anlayışla maden ocaklarında mühim sayıda kazaların yaşanıyor olmasını kabul edemeyiz. Artık madendeki hiçbir eksik, hiç bir lüzumsuz risk görmek istemiyoruz. Gerek bakanım, gerek sendika başkanım ve bu alandaki sendika kolunda faaliyet gösteren arkadaşlarımız son 1 ay arasında ocağa indiler, yerinde tetkikler yaptılar. Şu anda bizim mevcut bu tür ocaklar içinde Amasra Kömür İşletmeleri bizim en ileri imkanlara sahip olan ocak olmasına rağmen, tabi değerli arkadaşlar birileri bununla dalgasını geçebilir fakat mühim değil, biz yazgı planına inanmış insanlarız. Kader planına inandığımız için bunun dünü ne bu günü, ne yarını hiç bir vakit olmayacaktır. Bunlar her vakit olacaktır, bunu da bilmemiz lazım. Teknoloji bütün kabiliyetlerini işletmeciliğin bütün maharetlerini kullanarak maden kazalarını inşallah tarihe gömmek için elimizden gelen gayreti gösterme emek harcamaları içerisindeyiz. Yerli ve ulusal bu konuda da bize ihtiyacımız olan yapısal değişimi sağlamakta ehil olacağına inanıyorum” dedi.

“Maden şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak boynumuzun borcudur”

Kazada hayatlarını kaybedenlerin ailelerine haiz çıkılacağını özetleyen Erdoğan, “Görüldüğü gibi buradan tayyare ambulansa alıp bir kısmını buradan Bartın’a götürürken, bir kısmını da İstanbul Çam ve Sakura Şehir Hastanemize götürüp tedavi altına aldık. Maden şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak, bu devletin ve onun en yüksek temsilci olarak bizim boynumuzun borcudur. Rabbimden ülkemizi her türlü kazadan, beladan, afetten muhafaza eylemesini yakarma ediyorum. İlk etapta bir karar daha aldık. O da 500+500 olmak suretiyle devlet ve ilgili bakanlığımız bunun yanında sendikamız 200, bunun yanında bir diğer emek harcama bakanlığımız 100, aile bakanlığımız da 50 bin olmak suretiyle ilk etapta bu desteğimizi inşallah vermiş olacağız. Devlet olarak yapmamız ihtiyaç duyulan yardımı ve desteği derhal kabine toplantımızda belirleyip, onun da adımını atacağız” diye konuştu.
Konuşmanın arkasından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hayatlarını kaybedenler için dua yaptı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın