KYK borçları düzenlemesinin ayrıntıları netleştiÖğrenim ve katkı kredilerinde borç ödeme yönteminin değiştirilmesiyle 1 milyon 418 bin genç soluk alırken, uygulamanın ayrıntıları da netleşti. Faizler sebebiyle anaparası üç dört katına çıkan Kredi Yurtlar Kurumu borçları faizsiz, cezasız kapatılabilecek.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere bakılırsa; Öğrenim kredisi alanlar, aldıkları miktar kadar ödeme meydana getirecek. Öğrenim kurumundan mezun olan yahut herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 yıl sonrasında başlamak üzere, kredi aldığı kadar sürede, aylık dönemler halinde borcunu ödeyecek.

ALDIĞI KREDİ KADAR ÖDEME

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemeyle öğrenim kredisi alanlar, borçlarını aldıkları miktar kadar ödeme meydana getirecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre silinecek tutar halen kredi almaya devam edenlerde yaklaşık 9.6 milyar, geri ödemesi idame eden borçlularda ortalama 17.4 milyar lira olmak üzere toplam 27 milyar lirayı buluyor.

Bugün itibariyle 1 milyon 392 bin 629 ferdin öğrenim kredisi 25 bin 886 kişinin katkı kredisi borcu bulunuyor.

İKİ YIL SONRA BAŞLAYACAK

Öğrenim kurumundan mezun olan veya herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişiği kesilenler, 2 sene sonrasında başlamak üzere, kredi almış olduğu kadar sürede ve aylık dönemler halinde borcunu ödeyecek.

Borçlu, borcunu erteleme talebinde bulunduğunda, borçlunun çalışmadığının Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan teyit edilmesi halinde, ilk sene herhangi bir ilave olmadan, sonraki yıllarda ise her sene için verilen miktara yüzde 10 ilave edilerek kredi borcu hesaplanacak.

Ancak ilgili yılda TÜFE’nin yüzde 10’dan azca olması halinde bu oran uygulanacak. Erteleme işlemi en çok üç kez yapılabilecek. Ödemenin askerlik dönemine muadil gelmesi niteliğinde, borçlunun talebi üstüne herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik periyodunun sonuna kadar kredi borcu ertelenecek.

Maddi yada hukuki nedenlerle takibinde fayda bulunmayan ve yılları bütçe kanunlarında yayınlanan miktarları aşmayan kredi borçları terkin edilecek.

27 MİLYARLIK BORÇ SİLİNECEK

Kredi Yurtlar Kurumu borçları faizsiz, cezasız kapatılabilecek. Öğrenim kredisi alanlar, aldıkları miktar kadar ödeme yapacak.

Mezun olan yahut ilişiği kesilenler, 2 sene sonra başlamak üzere, kredi almış olduğu kadar sürede, aylık dönemler halinde borcunu ödeyecek. Halen kredi almaya devam edenlerde yaklaşık 9.6 milyar, geri ödemesi geçindiren borçlularda ortalama 17.4 milyar lira borç silinecek.

Ödemenin askerlik dönemine denk gelmesi durumunda, borçlunun talebi üstüne herhangi bir ilave yapılmaksızın askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenecek. Taksitler için vakit aşımının belirlenmesinde, son taksitin vade zamanı esas alınacak.

SÜRESİNDE ÖDEMEYE DİKKAT

Süresinde ödenmeyen taksitlere, vadesinden itibaren gecikme zammı hesaplanacak. Taksitlerin, son taksitin vade evveliyatına kadar ödenmemesi veya noksan ödenmesi halinde, ödenmeyen taksit fiyatları takip edilmek üzere ilgili vergi dairesine bildirilecek.

Taksitler için zaman aşımı süresinin belirlenmesinde, son taksitin vade tarihi esas alınacak. Vergi dairelerince bu alacaklarla ilgili olarak meydana getirilen tahsilatlar, takip eden ayın sonuna kadar Gençlik ve Spor Bakanlığı’na aktarılacak.

Öğrenimi esnasında veya tahsilden sonrasında ölenlerin veya yüzde 90 ve üzeri mani sahibi oldukları tam teşekküllü bir hastanenin sıhhat kurulu tarafınca tespit edilenlerin kalan borçları terkin edilecek.

ENDEKS HESAPLANMAYACAK

Kredi alan yada kredi borcunun ödeme zamanı henüz başlamayanlara, tahsil ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara endeks hesaplanmayacak.

Kredi geri ödemesi devam eden veya borçları vergi dairesine takip için bildirilmiş olan kişilere, tahsil ve katkı kredisi olarak verilen tutarlara ilave edilmiş endeks fiyatları terkin edilecek.

Düzenlemenin girdiği tarihten önce öğrenim edilen tutarlar iade edilmeyecek ve vergi dairesine takip için bildirildiği şekilde henüz tahsil edilmemiş kredi taksitleri içerisindeki endeks tutarları terkin edildikten sonrasında bakiye taksitler vadesinde ödenmediği takdirde takip edilecek.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın