Çin Uranüs’e bulgu aracı göndermeyi planlıyor

Çin Uranüs’e bulgu aracı göndermeyi planlıyorÇin Uranüs’e bir inceleme aracı göndermeye hazırlanıyor. Bu vasıta, Çin’in Tianwen 4 görevinin bir parçası olacak. Aracın 2030 itibarıyla uzaya fırlatılması planlanıyor. Uranüs’ü araştırmak ve keşfetmek, uzay yarışının yeni hedeflerinden biri olacak gibi görünüyor.

Çin’in Uranüs seferi başka bir açıdan daha önem taşıyor. Genelde bu biçim görevlerde tek bir gezegene tek bir feza aracı taşınsa da, Tianwen 4 görevinde iki farklı gezegene iki feza aracı götürülecek. Bir uzay aracı Jüpiter’de, öteki ise Uranüs’ü inceleyecek.

Gökbilimciler on yıllardır Uranüs’ü araştırıyor. Ancak şimdiye kadar hiçbir uzay ajansı bu uzak gezegene bir araç göndermeyi başarabilmiş değil. Güneş Sistemi’nin en büyük üçüncü gezegeni olan Uranüs’ün buzlarla kaplı yüzeyi hâlâ fazlasıyla merak ediliyor. Dolayısıyla Çin’in Uranüs yolculuğunda yalnız olmayacağı rahatça söylenebilir.

Çin Uranüs’e göndereceği uzay aracı için Long March 5 roketini kullanmayı planlıyor. Uranüs’e gidecek araç, Jüpiter’e gidecek olan daha büyük uzay aracının yanına yerleştirilecek. Çin bu yolculuklar için belirlediği hedefleri açıklamış değil.

NASA için öncelik Ay’a tekrar ayak basmak olduğu için bu biçim görevler arka plana atılabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz şeklinde, Çin Uranüs bulgu çalışmalarında uzun vadede sadece kalmayacaktır.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın