ChatGPT’nin yeni uygulaması kapıdan hızla çıkıyor ve ilk 6 günde yarım milyon yüklemeyi aşıyor

Yalnızca ABD ve iOS’ta günümüzün ilerisinde olmasına rağmen 11 küresel pazara daha genişlemeOpenAI’ler ChatGPT uygulaması muhteşem bir başlangıç ​​yaptı. Uygulama zekası sağlayıcısı tarafından yapılan yeni bir analize göre, uygulama lansmanından bu yana ilk altı günde yarım milyon indirmeyi aştı bile. veri.ai. Bu, onu hem bu yıl hem de geçen yıl boyunca en yüksek performanslı yeni uygulama sürümlerinden biri olarak sıralıyor ve yalnızca Şubat 2022’de Trump destekli Twitter klonu Truth Social’ın gelişiyle zirveye ulaştı.

AI sohbet botlarına yönelik tüketici talebi arttıkça, kendilerine “ChatGPT” veya “AI chatbot” adını veren diğer üçüncü taraf uygulamaları App Store’u doldurdu. Bunların birçoğu varken esasen polartüketicileri yapay zekalarına erişmek için pahalı abonelikler için ödeme yapmaları için kandırmaya çalışıyor; yönetilen tüketici harcamalarında milyonları çekmek. AI chatbot uygulamaları arasındaki bu rekabet ortamı, resmi bir ChatGPT uygulamasının çekiş kazanması için daha zorlu bir pazar yaratabilirdi. Ama ortaya çıktığı gibi, durum böyle değildi.

OpenAI’nin ChatGPT uygulaması, diğer popüler yapay zeka ve sohbet robotu uygulamalarının yanı sıra, Microsoft’un ilk önemli üçüncü taraf entegrasyonlarından bazılarını sunan Bing ve Edge uygulamaları da dahil olmak üzere rakiplerinin çoğundan daha iyi performans gösterdi. OpenAI’nin GPT-4 teknolojisi.

Bing ve Microsoft Edge, ilk çıkışlarında ChatGPT’ye olan ilgiden kesinlikle yararlanmış olsalar da, Şubat ayındaki en iyi beş günlük dönemlerinde iOS ve Android’de ilgili 340K ve 335K indirmeleri görerek OpenAI’nin ChatGPT uygulaması, ilkinde 480.000 yükleme gerçekleştirerek onları kolayca geride bıraktı. Uygulamanın yalnızca iOS’ta olduğu ABD lansmanından beş gün sonra.

Yalnızca Bing ve Edge’in iOS indirmeleriyle karşılaştırıldığında ChatGPT, 480 bin yükleme sayısıyla Bing’in 250 bin ve Edge’in 195 bin yüklemesinin çok daha ötesindeydi.

Görsel Kaynakları: veri.ai

Ancak Bing ve Edge, her iki uygulama mağazasında Mayıs ayında ABD’deki tüm indirmelere bakıldığında hala ChatGPT’nin önündeydi – ancak bu ay yalnızca iOS yüklemelerini karşılaştırırken değil. Bu, ChatGPT’nin yakında bu arama odaklı alternatiflerin önüne geçebileceğini gösterir.

Resim Kredileri, yukarıda ve aşağıda: veri.ai

Data.ai’nin analizi, uygulamanın, App Store’da “AI” ve “chatbot” gibi anahtar kelimeler için tüketici aramalarından yararlanmak için birçoğu jenerik olarak adlandırılan ABD’deki diğer en iyi AI chatbot uygulamalarından daha iyi performans gösterdiğini de buldu. Burada, OpenAI’nin ChatGPT’si, App Store ve Google Play’de 2023’te diğer uygulamaların en iyi beş günlük dönemlerine göre sıralandığında, indirmelere göre ilk beşte yer aldı.

Verilere göre, onu yenen tek uygulama, ChatGPT’nin 18-22 Mayıs tarihleri ​​arasında 480.000 yüklemeye kıyasla 4-8 Nisan 2023 arasında 590.000 yükleme gören “Chat with AI” idi.

Görsel Kaynakları: veri.ai

ChatGPT yalnızca bir haftadır mevcut olmasına rağmen, Mayıs 2023’te ABD’de indirilen yapay zeka sohbet robotu uygulamaları arasında şimdiden ilk beşte yer alıyor. Mayıs ayından 23’üne kadar — yani, teknik olarak, ChatGPT’nin lansmanından bu yana bir haftadan az bir süre.

O zamana kadar, uygulama 550.000 kez indirildi ve ABD App Store’da Mayıs ayına kadar indirilen bir sonraki en yakın yapay zeka sohbet robotu uygulaması olan Genie – AI Chatbot ile bağlandı. Bununla birlikte, ChatOn — AI Chat Bot Assistant (610.000 yükleme), AI Chatbot – Nova (680.000 yükleme) ve Chat with Ask AI (1.4 milyon yükleme) dahil olmak üzere birkaç kişi daha ilerideydi. Yine de, ChatGPT’nin ne kadar hızlı bir şekilde yarım milyon yüklemeyi aştığı göz önüne alındığında, yakında bu rakiplerini yenebilir.

Görsel Kaynakları: veri.ai

Buna ek olarak, ChatGPT bu yılın en iyi yeni uygulama çıkışlarından birine sahipti ve 2022’de data.ai bulundu.

ChatGPT’nin lansmandan sonra ABD’deki iOS indirmelerinin ilk beş gününde 480.000 yükleme gerçekleştirerek, 630.000 indirme gören Truth Social’ın ardından en büyük 2. uygulama lansmanı oldu. Sonraki en büyük çıkışlar (yani lansmandan sonraki ilk 5 gün), Widgettable: Lock Screen Widget’ın Mart 2023’te gelişini (360.000 kurulum) ve MyNBA2K23’ün (310.000 kurulum) ve sendtit – Instagram’da Soru-Cevap’ın (260.000 kurulum) 2022 lansmanlarını içeriyordu. ).

Bu aynı zamanda ChatGPT’yi, 2022’den beri ABD’de iOS’ta kullanıma sunulan yeni uygulama lansmanları için >99,99. yüzdelik dilime yerleştirdi.

Data.ai, uygulamaların yalnızca ilk %1’inin ABD’de ilk beş gününde 10.600’den fazla indirme oluşturduğunu ve ilk %0,1’in 45.000’den fazla indirildiğini belirtiyor. Analizi, 2022’nin başından bu yana ABD’de iOS’ta piyasaya sürülen ve ardından bu süre zarfında bir noktada en üst sıralarda yer alan yaklaşık 39.000 uygulamanın verilerini içeriyordu. (Veriler, Apple Music Classical gibi Apple’ın birinci taraf uygulamalarını içermez).

Görsel Kaynakları: veri.ai

Elbette yüklemeler, tüketici talebini ölçmenin yalnızca bir yoludur ve daha sonra kaç kişinin kaydolup aktif uygulama kullanıcısı haline geldiğini analiz etmek kadar güvenilir değildir.

Bununla birlikte, ChatGPT hala çok yeni olduğundan, data.ai’nin günlük veya aylık aktif kullanıcılar gibi metrikler hakkında henüz doğru tahminleri olmayacağını söylüyor – bunun oluşturulması birkaç hafta daha sürebilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın