5 yatırımcı Güney Koreli girişimler için mantralarını açıklıyor

Güney Kore’nin ekonomik model, onlarca yıldır aile şirketi devleri tarafından işletilen ihracata dayalı üretime dayanıyordu. McKinsey’den bir 2015 raporu ekonomik büyümenin bir sonraki aşamasına hazırlanırken yenilikçi bir model yürütmek için ülkenin küçük şirketlere nasıl ihtiyaç duyacağının ana hatlarını çizdi. “Böyle bir yeniliği teşvik etmenin anahtarı, canlı bir başlangıç ​​topluluğudur. … Şu anda, Kore girişimci topluluğu bu idealin çok gerisinde kalıyor” dedi.

Samsung, LG ve Hyundai gibi Güney Koreli şirketler, Kore’nin birincil ekonomik büyümesinde hâlâ önemli roller oynuyor; çoğu, bir zamanlar üretime odaklanmıştı, şimdi teknoloji odaklı firmalar.

Güney Kore’deki Büyük Teknoloji devleri ile birlikte, ülkenin girişim ekosistemi, Çin, Hindistan gibi diğer Asya ülkelerinde ve Güneydoğu Asya’daki girişimlerde olduğu gibi, 2014’e kıyasla son derece büyüdü.

2014 yılında, orada vardı 29.561 startup arasından Coupang, Naver, Kakao, Line (Japonya’ya taşınan) ve Nexon ve NC Soft gibi oyun şirketleri dahil olmak üzere yalnızca 10 tek boynuzlu at. 2022 itibariyle, Kore 22 tek boynuzlu atı vardı2021’de 18 unicorn’dan 1 trilyon won’luk (yaklaşık 744 milyon $) bir değerlemeyle. .

Son pandemi dünya çapında girişim patlamasını körükledikten sonra, Güney Kore’deki girişim değerlemeleri tıpkı küresel olarak olduğu gibi gerçekçi olmayan bir şekilde fırladı. Günümüze sıçrayarak, başlangıç ​​​​finansman alanı daraldı ve belirsiz makroekonomik koşullar karşısında dünyanın her yerinde değerlemeler düştü. Asya’da 2023’ün ilk çeyreğinde girişim finansmanı, 2023’ün 4. çeyreğine göre %33 ve 2022’nin 1. çeyreğine göre %57 düştü. Crunchbase tarafından hazırlanan bir rapor.

Güney Kore pazarında yatırım yapan seçkin yatırımcılarla 2023 öngörülerini, yatırım stratejilerini, kendilerini heyecanlandıran sektörleri ve daha fazlasını dinlemek için konuştuk.

Konuştuğumuz tüm yatırımcılar, yatırım stratejilerinde neredeyse hiç değişiklik olmadığını, ancak komiteler tarafından durum tespiti için onay verilmesinin titiz hale geldiğini söyledi.

BRV genel müdürü Yeemin Chung, “Bir anlaşmada ‘sağa kaydırma’ günleri çoktan geride kaldı ve gerekli durum tespiti seviyesi de tarihsel normlara geri döndü ve üç ila dört gün yerine üç ila dört ay sürdü” dedi. Sermaye yönetimi.

Yatırımcılar şimdi girişim kurucularına ve yöneticilerine büyüme yerine kârlılığa öncelik vermelerini, pistlerini genişletmelerini ve olası bir durgunluk korkusu arasında çevik kalmaya hazırlanmalarını tavsiye ediyor.

Ve startup’lar artık değerlemelerinde önceki iki yıla göre bir düşüş görüyor. Yine de Alots Ventures’ın genel ortağı Han Kim’e göre “insanlar buna daha rasyonel yaklaştığı” için bir bakıma sağlıklı.

541 Venture’un kurucusu ve yönetici ortağı Eunse Lee, “Mevcut ortamın girişimciler için biraz zor olabileceğini düşünüyorum, ancak bir anlamda, büyüme yollarını gerçekçi bir şekilde haritalayabilen kurucular için bir iyilik yapıyor” dedi.

Şunlarla konuştuk:

  • Han Kim, genel ortak, Altos Ventures
  • Tim Chae, yönetici ortak, 500 Global
  • JP Lee, CEO ve yönetici ortak, SoftBank Ventures Asia
  • Yeemin Chung, genel müdür, BRV Capital Management
  • Eunse Lee, 541 Venture’un kurucusu ve genel müdürü.

(Editörün notu: Aşağıdaki anketler, uzunluk ve netlik açısından düzenlenmiştir. Bu cevaplar kesinlikle Güney Kore ile sınırlıdır ve tüm Asya’yı kapsamamaktadır.)

Han Kim, Genel Ortak, Altos Ventures

Görüyorlardı Asya’nın bu yılın ilk çeyreğinde VC finansmanında önemli bir düşüş. Risk sermayesi yatırım stratejiniz piyasa koşullarıyla birlikte nasıl değişti?

Stratejimiz pek değişmedi. Geçen yılın ikinci yarısından beri mevcut şirketlerimize daha fazla yatırım yapıyoruz, dolayısıyla toplamda daha fazla yatırım doları var. Diğer yatırımcılardan biraz farklıdır. Sanırım bunun nedeni bazı fonların fazla yatırım yapmamasıdır. [these days]. Bir bakıma, daha fazla yatırım yapmamız için daha fazla fırsat var. (Ancak bunlar yeni kurulan şirketler değil, portföyümüzdeki mevcut şirketlerdir.) Yeni şirketlere genellikle 1 milyar won ile 10 milyar won (750.000 $ ve 7.5 milyon $) arasında yatırım yaparız ve bazen 100 milyar won’a (75.5 milyon $) kadar yatırım yaparız. mevcut portföyler.

2021’den beri Asya’daki en düşük finansmana ne sebep oldu? ve sizce VC finansmanı bu yıl azalmaya devam edecek mi? 2023 ve 2024’te Asya’daki fonlama hacimlerine ilişkin beklentileriniz nelerdir?

eğer bakarsan veri, Çin’i içerir. Çin’den biraz etkilendiğini düşünüyorum. Çinli risk sermayedarları, büyük işletmelerle ilgili bazı düzenlemelerle karşı karşıya kaldı. [investment]ve şimdi ABD, Çinli şirketlere yatırım yapmayı da düzenliyor. Bir sürü kontrol listesi var [for investment in China]. Benim tahminim, ama en azından bu yıl, ABD ile Çin arasındaki gerilimler hafifleyene veya çözülene kadar, bu zorlu atmosferin eski haline dönmesi kolay olmayacak.

Güney Kore’deki yatırım eğilimi ABD ve Avrupa gibi diğer bölgelerden nasıl farklılaşıyor?

Şimdi trend, büyümeden önce karlılık. Bence bu eğilim Güney Kore’de daha önemli hale geliyor. ABD eskiden kârdan çok büyümeydi, ancak şimdi büyümeden kâra dönüştü, ancak ABD’nin Kore’den daha fazla hareket alanı var. Başka bir deyişle, ABD’li yatırımcılar Güney Kore’deki yatırımcılardan daha sabırlı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın