Bulut sonrası dönemde yeni yapay zeka talepleri veri merkezi endüstrisini nasıl besliyor?

rent a car 34

VB Transform 2023 oturumlarını görüntülemek için isteğe bağlı kitaplığımıza gidin. Buradan Kaydolun


Artan yapay zeka (AI) kullanımı, veri kullanımında hızlı bir artış ve önümüzdeki iki yıl ve sonrasında veri merkezi endüstrisinde yeni bir potansiyel büyüme çağı anlamına geliyor.

Bu değişim, bulut ve mobil platformların yönlendirdiği on yıllık sektör büyümesinin ardından “Yapay Zeka Çağı”nın, “Bulut Çağı”nın başlangıcına işaret ediyor. Son on yılda, en büyük genel bulut hizmeti sağlayıcıları ve internet içeriği şirketleri, veri merkezi kapasite artışını benzeri görülmemiş seviyelere çıkardı ve sonuç olarak aktivite telaşı Çevrimiçi hizmet kullanımındaki artış ve projeler için düşük faizli finansman nedeniyle 2020’den 2022’ye.

Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl endüstri genelinde önemli değişimler oldu. finansman maliyetlerinde artış, ana pazarlardaki akut güç kısıtlamaları ile birleşen yapım maliyetleri ve yapım süreleri. Örneğin, tipik sıfırdan veri merkezi inşa süreleri, birçok küresel pazarda dört yıl veya daha fazlasına ulaştı; bu, güç ve arazinin daha az kısıtlandığı birkaç yıl öncesine göre kabaca iki kat daha uzun.

Bu arada, en büyük internet şirketleri, stratejik coğrafyalarda veri merkezi kapasitesini güvence altına almak için hızlanan bir yarışa giriyor. Küresel teknoloji şirketlerinin her biri için yapay zeka, hem varoluşsal bir fırsat hem de benzersiz zorlukları olan bir tehdittir. veri merkezi kapasite planlaması. Bu dinamiklerin, endüstri için artan bir oynaklık ve belirsizlik dönemine yol açması muhtemeldir ve bu ortamda gezinmenin riskleri ve zorluk derecesi her zamankinden daha yüksektir.

Etkinlik

VB Transform 2023 İsteğe Bağlı

VB Transform 2023’ten bir oturumu kaçırdınız mı? Öne çıkan tüm oturumlarımız için isteğe bağlı kitaplığa erişmek için kaydolun.

Şimdi üye Ol

Esnek veri merkezi kapasite planlaması, hızla değişen pazarlarda değişen girdilere izin verebilir. Geriye dönüp bakıldığında, Bulut Çağı, önceki nesillerden farklı ihtiyaçlara sahip tamamen yeni, pazara yön veren müşteriler ortaya çıkardı. Bu gelişen ihtiyaçları karşılayabilen endüstri oyuncuları, son endüstri döngüsünde büyük bir pay kazandı.

Veri merkezi sektörü yöneticileri ve yatırımcıları için temel hususlar şunlar olmalıdır:

 • Pazarın gelişen ihtiyaçlarından yararlanmak için senaryo planlaması.
 • Pazar seçimi, tesis tasarımı ve geleceğe yönelik diğer kararlar için proaktif ancak esnek stratejiler.

Veri merkezi kapasitesi satın almada yeni dönem: Programatik satın alma sona erdi

Bulut Çağı boyunca, genel bulut hizmeti sağlayıcıları, talep artışını tahmin etmede daha sofistike hale geldi ve kapasite tedarik etmek için daha programatik bir yaklaşım benimsedi. Birkaç yıl boyunca, bu alıcılar tipik olarak, bir ilk taahhütle yapılandırılmış nispeten standart miktarlarda üçüncü taraf kapasitesi tedarik ettiler, ardından aynı miktar için bir rezervasyon ve ilk teklif hakkı geldi. Bununla birlikte, talep sonunda orijinal tahminleri aştığı için, bulut hizmeti sağlayıcıları (CSP’ler) daha fazla kapasite için pazara geri dönmek zorunda kaldı.

Son iki yılda, müşteri davranışı önemli ölçüde değişti: Geriye dönüp bakıldığında, veri merkezi müşterileri artık, özellikle gücün şu anda görece daha fazla olduğu pazarlarda, daha fazla kapasite için son dakika kapışmasını önlemek için, önemli ölçüde daha büyük anlaşmalar imzalamaya giderek daha istekli hale geliyor. ve karmaşık ayak izleri. Ayrıca, kapasitenin kısıtlı olduğu pazarlarda kapasiteyi daha yüksek fiyatlarla kiralamaya istekli olduklarını da gösterdiler.

Yöneticiler ve yatırımcılar için temel hususlar:

 • Müşteri satın alma davranışındaki bu Gelişimi yansıtmak için önceki modellerin ve beklentilerin ayarlanması gerekebilir.

Kendi kendine inşa edilen veri merkezi geliştirme yaklaşımları gelişiyor

En büyük bulut ve internet şirketleri, dünyadaki hiper ölçekli alıcılar veri merkezi sektörüönemli ölçüde beklenen talebin, potansiyel ekonomik avantajın ve yönetilebilir riskin olduğu pazarlarda tarihsel olarak kapasitelerini kendileri oluşturmayı tercih etmişlerdir.

Bununla birlikte, yoğun rekabet, bu oyuncuların pazara daha verimli bir yol elde etmek için üçüncü şahıslardan kiralanan kapasiteye daha fazla güvenmelerine yol açmıştır. Yanıt olarak, kendi kendine inşa etme stratejisinin değişmekte olabileceğine dair işaretler var.

Hiper ölçekleyici kuruluşlar, her şeyi kendi kendine inşa etmenin gerçekçi olmadığını ve kiralamanın kapasite tedarikinde önemli bir rol oynamaya devam edeceğini kabul ediyor. Sonuç olarak, hiper ölçekleyiciler, hızdan pazara avantaj sağlamak için kiralamaya daha fazla güvenirken, aynı zamanda gelecekteki talebi potansiyel olarak dengelemek için daha küçük kendi kendine inşa etmeyi de düşünüyor. Bu, kendi kendine derlemelerin toplam sayısında potansiyel bir artışa ve bulut bölgelerinde ve hatta bireysel kullanılabilirlik bölgelerinde kendi kendine derlemelerin ve kiralanan kapasitenin daha heterojen bir karışımına işaret ediyor. Üçüncü taraf tedarikçiler için, bu dinamik göz önüne alındığında, gelecekteki potansiyel geçiş riski tehdidini değerlendirmek giderek daha önemli olacaktır.

Yöneticiler ve yatırımcılar için temel hususlar:

 • Sektörde ve belirli yerel pazarlarda kendi kendine inşa etme ve kiralamanın değişen karışımı, adreslenebilir pazarın boyutunu, uygulama karar verme sürecini ve potansiyel riskleri değiştirebilir.

Yapay zeka iş yükleri için artan güç talebi, sıvı soğutmaya geçiş

Yapay zeka iş yükleri, güce aç grafik işlemci birimleri (GPU) gerektirir ve bu da veri merkezi içinde çok daha yüksek güç yoğunluğu gereksinimlerine yol açar. Şu anda, AI pazarı, sunucu altyapısı düzeyinde nispeten homojendir ve Nvidia yaklaşık olarak GPU pazarının %95’i makine öğrenimi (ML) için.

Bu nedenle, üst düzey yapay zeka iş yüklerinin çoğu benzer donanımlarda çalıştırılır: Özellikle, Nvidia’nın en yeni sekiz işleyicisinden oluşan kasa. AI’ya özgü GPU’lar (H100s), her kasa 5 ila 6kW güç tüketiyor. Tek bir veri merkezi rafına altı adede kadar kasa sığabilir, bu da emtia genel bulut iş yükleri için yaklaşık 10kW/raf yoğunluklarına kıyasla toplam raf yoğunluklarının 30 ila 40kW aralığında olmasını sağlar.

Sonuç olarak, hiper ölçekleyiciler ve veri merkezi operatörleri, ekipmanı etkili bir şekilde soğutmanın yollarını bulmalıdır. Bazı büyük hiper ölçekleyiciler, bu yüksek yoğunlukları desteklemek için sıvı soğutma çözümlerine geçmeyi veya veri merkezlerindeki sıcaklıkları artırmayı planladıklarını duyurdu.

Yöneticiler ve yatırımcılar için temel hususlar:

 • Mevcut tasarımlar, yoğunluklar zamanla değiştikçe, yoğun güç gerektiren iş yüklerinin gelecekteki ihtiyaçlarını desteklemelidir.
 • Farklı soğutma teknolojisi seçeneklerinin seçilmesi, hem ekonomik hem de sürdürülebilirlik kaygılarının dikkate alınmasını gerektirebilir.

Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) talepleri

Veri merkezi endüstrisi ESG değerlendirmeleri öncelikle sürdürülebilirliğe odaklanır. Sektör katılımcıları, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için yenilenebilir enerji kullanımı, su kullanımı ve karbon ayak izlerinin azaltılması ile ilgili hedeflerini açıkladılar. Veri merkezi operatörleri, bu hedeflere ulaşmak için mümkün olduğunda çeşitli stratejiler kullanıyor:

 • Verimlilik iyileştirmeleri
  • Serbest soğutma, verimli güç dağıtımı ve verimli aydınlatma sistemleri gibi teknolojileri kullanan enerji verimli tasarımlar
 • Yenilenebilir enerji kullanımı
  • Şebekeden yenilenebilir enerji temini
  • Güneş ve rüzgar da dahil olmak üzere yerinde yenilenebilir üretim
  • Uzun vadeli yenilenebilir enerji için miktar ve fiyatı belirten güç satın alma anlaşmaları (PPA’lar)
 • Su kullanımı
  • Hava soğutmalı sistemler
  • Su kullanımını azaltmak için kapalı devre su sistemleri
  • Yağmur suyu hasadı ve su geri dönüşümü
  • Buharlaşmalı soğutma veya adyabatik soğutma gibi susuz soğutma
 • Karbon nötrlüğü
  • BT ekipmanından gelen ısıyı kullanarak enerji geri kazanımı
 • Atık azaltma
  • Bu stratejileri kullanma yeteneği, yerel iklime, yerel enerji karışımına ve işçi güvenliği ihtiyacı gibi diğer faktörlere bağlı olarak pazardan pazara büyük ölçüde değişiklik gösterecektir.

Yöneticiler ve yatırımcılar için temel hususlar:

 • ESG stratejisi rakiplerinden farklılaştırılmalıdır.
 • Bir ESG stratejisi, istenen, ölçülebilir değişikliği ele almaya çalışmalıdır, aksi takdirde “yeşil yıkama” olarak etiketlenme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

AI eklentileri: Bir sonraki ekosistem dalgası

OpenAI kısa süre önce popüler çevrimiçi sipariş ve rezervasyon uygulamaları gibi üçüncü taraf hizmetleri desteklemek için eklentiler duyurdu. Bu eklentiler, geliştiricilerin harici veri beslemelerine erişmesine ve doğrudan OpenAI’nin dil modeline entegre etmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve daha gelişmiş eğitim ve yönlendirme yetenekleri sağlar.

Bu yeni işlevsellik, potansiyel olarak mevcut veri merkezi ekosistemlerini belirli endüstriler veya veri kaynakları etrafında yeniden şekillendirebilir. Bu dinamik geliştikçe, operatörlerin bu ilgi toplulukları için gelecekteki “mıknatısları” belirlemesi ve bu ekosistem katılımcılarının ihtiyaçlarını desteklemek için ilgili bir bağlantı ürünleri seti sunması çok önemli olacaktır.

Yöneticiler ve yatırımcılar için temel hususlar:

 • Ekosistem gelişimini desteklemek için doğru ürün, iş ortağı ve altyapı seti kritik öneme sahiptir.
 • Bu yeni pazar ortamında en yüksek değere sahip müşterileri belirlemek ve satış organizasyonunun onları hedeflemek için nasıl donanımlı olduğunu belirlemek önemlidir.

Çözüm

Veri merkezi sektörü katılımcıları için bu yeni çağda ilerlemek ve doğru pazarlarda doğru veri merkezi kapasitesini oluşturmak için proaktif, esnek stratejiler geliştirme konusunda riskler hiç bu kadar yüksek olmamıştı. AI, yakın vadede arzı geride bırakacak şekilde konumlandırılan veri depolama talebini artırıyor. İnşaatçılar, yatırımcılar ve kullanıcılar, yapay zeka devriminden yararlanabilecek ve çok büyük bir büyümeye yol açabilecek esnek veri merkezi altyapı stratejilerinden yararlanacak.

Gordon Bell, Ernst and Young LLP’de strateji ve işlemlerden sorumlu EY-Parthenon müdürüdür..

Lillie Karch, Ernst and Young LLP’de strateji ve işlemlerden sorumlu EY-Parthenon üst düzey yöneticisidir.

Bu makalede yansıtılan görüşler yazarların görüşleridir ve Ernst & Young LLP’nin veya küresel EY organizasyonunun diğer üyelerinin görüşlerini yansıtmayabilir.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işini yapan teknik kişiler de dahil olmak üzere uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirler ve güncel bilgiler, en iyi uygulamalar ile veri ve veri teknolojisinin geleceği hakkında okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’ta bize katılın.

düşünebilirsin bile makale katkıda bulunmak senin!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını Okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın