Bulgarlar: “Erdoğan’dan Allah razı olsun”

Bulgarlar: “Erdoğan’dan Allah razı olsun”Alışveriş için Edirne’ye gelen yüzlerce Bulgar turistlerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Resmi gazetede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karardan sonrasında Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde geçişlik zorunluluğunun kaldırılmasıyla kente akın eden Bulgarlar, soluğu çarşı, pazarda aldı. Yakıttan Giyime ve gıdaya kadar tüm ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta güçlük çekti. Pazarlarda ve meydanlarda Bulgar yoğunluğu oluşurken, ciğercilerde ise uzun kuyruklar oluştu.

“Edirne’de Cuma namazını kılmak insana büyük coşku veriyor”

Bulgaristan’ın Filibe kentinden Edirne’ye gezmek ve alışveriş yapmak için gelen Hasen Yordanov, geçişlik zorunluluğunun kalkmasının fazlaca güzel bulunduğunu anlatım ederek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun. Çünkü geçişlik zorunluluğunun kalkması hepimizi oldukça memnun etti. Daha önce geçişlik girişlerde zorluk yaşıyorduk fakat şimdi kimlikle girişlerimiz hem işimizi kolaylaştırdı hem de bizi fazlaca sevinçli etti. Her hafta Edirne’ye gelmiş olarak tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Burada haftalık alışverişimizi yaptıktan sonra Bulgaristan’a geri dönüyoruz. Biz Osmanlı torunuyuz. Buraya geldiğimizde camilere gidip namazımızı kılıyoruz. Çoğu vakit Cuma namazımızı İstanbul’da, Edirne’de yada Türkiye’nin farklı bir noktasında kılmak, ezan sesini her yerden hissetmek bize büyük bir saadet veriyor. Burada kalmak bile başka bir coşku veriyor” dedi.

“Bulgarlar kimliğini alıp geliyorlar”

Edirne’de zamanlarının çoğunu alışveriş yaparak geçirdiklerini söyleyen Katya Papaova, “Zamanımızı Gezmekle ve alışveriş yapmakla harcıyoruz. Burada marketlere ve halk pazarlarına gidip nevresim ekibi şeklinde birçok ihtiyacımızı alıyoruz. Daha sonra yiyecek yemeye gidiyoruz. Ayrıca pasaport zorunluluğun kalkması da oldukça iyi oldu sadece kimlikle gelebiliyoruz. Kimliğini alan geliyor” benzer biçimde konuştu.

“Bulgaristanlıyız fakat Türkiye’yi bambaşka seviyoruz”

Pasaport zorunluluğun kalmasıyla ilk kere kimliğiyle Edirne’ye geldiğini belirten Vahdet Samiov ise, “Artık ancak kimlikle giriş yapabiliyoruz. Bugün burada alışveriş yapmak bizi fazlaca mutlu etti. Bize fiyatlar da oldukca müsait geliyor. Bulgaristanlıyız ama Türkiye’yi bambaşka seviyoruz. Geldik ve buraları da gördük, iyi oldu” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın