Bulgar akınına uğrayan Edirne’ye esnaf göçü

Bulgar akınına uğrayan Edirne’ye esnaf göçüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de piyasaya sürülen kararla Bulgaristan vatandaşları Türkiye’ye pasaportsuz giriş oluşturmaya başladı. Alınan kararın ardından Bulgaristan vatandaşları alışveriş için Edirne’ye akın ediyor.

Sabahın erken saatlerinde kente gelen Bulgaristan vatandaşları, gün boyu alışveriş yapmış olup kentten ayrılıyor. Edirne’de yaşanmış olan bu ekonomik hareketlilik, esnaf göçünü de beraberinde getirdi. İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale başta olmak suretiyle muhit illerden esnaflar Edirne’de dükkan kiralamaya başladı. Yoğun istek üzerine 15 bin lira olan iş yeri kiraları ise 50 bin liraya terfi etti.

Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, İstanbul başta olmak üzere muhit illerden Edirne’ye esnaf akını yaşandığını belirterek, iş yeri kira fiyatlarının 15 bin liradan 50 bin liraya yükseldiğini anlatım etti. Özellikle İstanbul’daki imalatçıların Edirne’yi tercih ettiğinin altını çizen Çeker, yaşanan ekonomik hareketliliğin iştah kabarttığını altını çizdi.

“Müşterilerin yüzde 90’ı Bulgar”

Müşterilerinin yüzde 90’ının Bulgar bulunduğunu söyleyen Tarihi Çarşı esnafı Tülay Kaytan, “Bulgarlara satış yapıyoruz. İnşallah böyle süre gelir. Bulgarlar olmasa işimiz zor” dedi.

“Türkiye fazlaca ucuz”

Bulgaristan’da karşılaşmadıkları komşuları ile Edirne sokaklarında karşılaştıklarını söyleyen Bulgaristan vatandaşları, Edirne’de cadde ve sokaklarda Bulgar yoğunluğuna dikkat çekti. Türkiye’nin Bulgaristan’a göre çok daha ucuz bulunduğunu vurgulayan Bulgaristan vatandaşları, sıklıkla Edirne’ye geldiklerini anlatım etti.

Alışveriş için Edirne’ye gelen Bulgaristanlı Arsova ailesi, peynirden zeytine, tatlıdan yiyeceğe bütün gereksinimlerini Edirne’den karşıladıklarını söylemiş oldu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın