Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Yurt ücretleri bu yıl da değişmeyecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yurt ücretleri bu yıl da değişmeyecek”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mamak’taki Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yeni Yurtlar Kampüsünde gerçekleşen “105 Yeni GSB Yurt Binası Açılış Töreni”nde konuştu.

“Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bütün dünya bilmelidir”

Azerbaycan şehitleri için Allah’tan rahmet dileyen Erdoğan, Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın zaferiyle neticelenen savaşın ardından varılan anlaşmayı ihlali kararı yaşanmış olan bu durumun, kabul edilemez bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, “Her vakit olduğu benzer biçimde bu büyüme karşısında da Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bütün dünya bilmelidir. Karabağ Savaşı’nın akabinde imzalanan anlaşmanın şartlarını yerine getirmediği benzer biçimde devamlı saldırgan tavırlar sergileyen Ermenistan tarafı için bu tutumun normal olarak neticeleri olacaktır. Temennimiz, Ermenistan’ın bu yanlış yoldan bir an önce dönmesi, mutabakat şartlarını hızlıca yerine getirmesi, vaktini ve enerjisini barışı güçlendirme yönünde kullanmasıdır. Bir kere daha şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, yaralılarımıza Rabbimden acele şifalar diliyorum. Kardeşim İlham Aliyev başta olmak üzere, tüm Azerbaycan halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

“Hizmete aldıklarımızla toplam yurt sayımızı 800’e ve döşek sayımızı da 850 bine çıkardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmete açtıkları 105 yeni yükseköğrenim yurdunun ülkeye ve öğrencilere hayırlı olmasını temenni etti. Yurtların ülkeye kazandırılmasına vesile olan Gençlik ve Spor Bakanlığının ve genel müdürlüğün mensuplarından, inşasında görev alan mimar, mühendisinden işçisine kadar tüm emek sahipleri, yüklenici firmayı yürekten kutladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yurtlarda kalmış olarak, tahsil-öğretimlerini sürdürecek öğrencilere okullarında ve hayatlarında başarılar diledi.

Bugün hizmete alınanlarla beraber toplam yurt sayısını 800’e, döşek sayısını da 850 bine çıkardıklarını bildiren Erdoğan, “Bay Kemal, bu iş sözle olmuyor. ‘Şöyle yurt yaparız, bu şekilde yurt yaparız.’ Elini kolunu tutan mı var, büyükşehir belediyelerine yaptır bakalım. Lafla olmuyor bu iş. Göreve geldiğimizde bu sayı yalnızca 190 yurt binası ve 182 bin döşek kapasitesinden ibaretti. Üstelik bu yurtların derhal hepsi eski sisteme göre inşa edilmiş, gençlerimizin ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak köhne yapılardı. Bu binanın yerinde olan eski binada gençlik yıllarımda Ankara’ya gelişimde arkadaşlarımla birlikte kalmıştık. Ben de bu şekilde bir hatırası var. Ama şimdi maşallah görkemli bir yurt binasına sahip olduk” açıklamasında bulunmuş oldu.

“Otel konforunda odalara sahip yeni yurt binaları inşa ettik”

Geçmişte öğrencilerin yaşadığı yurt problemlerine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Düşük standartlı yurt binaları, üniversite öğrencilerimizin son olarak çare olarak başvurduğu yerlerdi. ‘Gençlerimiz en iyisine, en güzeline layıktır’ diyerek hemen kolları sıvadık. Attığımız adımlarla ülkemize ve gençlerimize yakışmayan bu kötü tabloyu tamamen tersine çevirdik. Otel konforunda odalara sahip yeni yurt binaları inşa ettik. Yeni iş birliği modelleri geliştirerek, bu süreçte hususi sektörümüzün dinamizminden de faydalandık. Üniversitelerimizin yaygınlaşmasına paralel olarak 81 vilayetimizin tamamına, 254 ilçemize ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bu imkanı götürdük” dedi.

“İlk yerleştirmede yüzde 80’lik üstün dereceli bir istek karşılamayla tarihin en yüksek yerleştirme seviyesine ulaşıldığını kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin, yurtlar ve üniversite öğrencilerine tanınan fırsatlar bakımından, dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer aldığına vurgu yapmış oldu. Konforuyla, çalışma alanlarıyla, spor sahalarıyla, kütüphaneleriyle, güvenlik, temizlik, ücretsiz web gibi hizmetleriyle yurtların, öğrenciler için donanımlı birer ömür merkezi haline geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendini toplumsal devlet addeden pek çok Avrupa ülkesinde bile bu seviyede bir altyapının bulunmadığını ifade etti.

ABD ve Avrupa dahil pek oldukça ülkenin ciddi meblağalar talep ederek verdiği hizmetleri, gençlere ya tamamen ücretsiz yahut sembolik ücretlerle sunduklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hakikatı internasyonal kuruluşların bilimsel çalışmalarının da ortaya koyduğunu belirterek, Türkiye’nin yurt kapasitesinin İspanya, Hollanda, Almanya ve Fransa’nın toplamından daha fazla bulunduğunu dile getirdi.

“Türkiye, geçen sene müracaat taleplerinin yüzde 90’ından fazlasını karşılamıştır”

Türkiye’nin birçok Avrupa ülkesinden pozitif yönde yönde ayrıştığını anlatım eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkeler, talebe konaklama taleplerinin yüzde 6’sı ile yüzde 15’i arasındaki kısmını ancak karşılarken Türkiye, geçen yıl müracaat taleplerinin yüzde 90’ından fazlasını karşılamıştır. Sadece bu yıl 415 bin 305 üniversiteye yeni başlayan ve ara derslik öğrencisinin yurt başvurusu yaptığı düşünüldüğünde bu hizmetlerin önemi ve büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır. Yapılan her müracaat, 12 ayrı amme kurumunun dijital alt yapısı üstünden kontrol edilerek değerlendirilmektedir. İlk yerleştirmede, yüzde 80’lik rekor bir istek karşılama oranıyla tarihimizin en yüksek yerleştirme seviyesine ulaşılmıştır. Öyle ki 41 il merkezimizde başvuran her öğrenci yurda yerleştirilmiştir. Diğer illerdeki yerleştirme oranlarının da vakit içinde artmasını bekliyoruz” gibi konuştu.

“Yurt ücretlerinde bu yıl da değişlik yapılmayacağının müjdesini paylaşmak isterim”

Salgın döneminde yurt ücretlerinde herhangi bir artışa gidilmediğini de anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi buradan, aylık 250 lira ile 450 lira içinde değişen yurt ücretlerinde bu yıl da değişlik yapılmayacağının müjdesini paylaşmak isterim. Rakamlar apaçık ortadayken her kim yurtlar üzerinden, yurt kapasitesi üzerinden başka ülkeleri misal göstererek bizi eleştiriyorsa ya cahildir, ya art niyetlidir yahut öğrencilerimizi tahrik etmeye çalışan bir provokatördür” dedi.

Kredi ve yurtlar meselesinde Türkiye’nin son 20 yılda kat ettiği mesafenin tenkit mevzusu değil herkesin gurur vesilesi olması icap ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet, çocuklarımızın ve gençlerimizin hayallerini gerçekleştirebilmeleri için gereken her türlü desteği en ileri ölçüde vermektedir. Üstelik bu imkanı sadece okul dönemiyle sınırı olan tutmayarak yılın tamamına yaygınlaştıracak projeler de geliştirdik” açıklamasında bulundu.

“150 binden fazla gencimiz, bu projeden faydalanarak yeni bölgeler görme, tatil ve gezi yapma imkanı buldu”

Yaz dönemi için uygulamaya başlanan Seyahatsever Genç Projesi ile yurtların, 18-30 yaş arasındaki gençlere ücretsiz olarak açtıklarını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Toplamda 150 binden fazla gencimiz, bu projeden faydalanarak yeni yerler görme, dinlence ve gezi yapma imkanı buldu. İnşallah bu ve benzeri projeleri önümüzdeki yıllarda sürekli geliştirerek, gençlerimizin hizmetine sunmayı sürdüreceğiz. Bir dönem ülkemizin en büyük sorunlarından birisi neydi? Üniversite harçlarıydı. Daha üniversiteler açılmadan marjinal örgütler, bu meseleyi suistimal eder, sokakları ve üniversiteleri karıştırmanın vasıtası olarak kullanırlardı. Biz, 10 sene ilkin üniversite harçlarını tamamen kaldırarak, sürekli provokasyon vesilesi meydana getirilen bu meseleyi kökünden çözdük” dedi.

“Artık başvuran her öğrencimize ya kredi ya burs, muhakkak veriyoruz”

Öğrenciler için kredi ve burs imkanlarını da genişlettiklerini ifade eden Erdoğan, “Göreve geldiğimizde 451 bin talebe, burs veya kredi alabiliyorken bu rakam geçtiğimiz yıl 503 bini burs, 880 bini kredi olmak üzere 1 milyon 383 bine çıktı. Bugün artık başvuran her öğrencimize ya kredi ya burs, muhakkak veriyoruz. 2002’de ancak 45 lira olan burs yada kredi meblağını da her yıl artırdık. Şu anda lisans öğrencilerine 850 lira, yüksek lisans öğrencilerine 1700 lira, doktora öğrencilerine de 2550 lira kredi yada burs veriyoruz. Bunun yanında yurtlarda kalan öğrencilerimize aylık 11 lira olan beslenme yardımını da 750 liraya çıkartarak hiç bir gencimizi mağdur etmedik” dedi.

Yılbaşında kredi, burs ve beslenme yardımı rakamlarını günün gereksinimlerine göre yeniden belirleyeceklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek dönemde hem yurt hem burs imkanlarını genişletmeyi sürdüreceklerini belirterek, küresel ekonomik sarsıntılardan dolayı artan yaşam pahalılığı ve enflasyon karşısında gençlere yeni destek sunar de sağladıklarını bildirdi. Erdoğan, “Temmuz ayındaki Kabine Toplantımızda, kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı yada faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üstünden yapılması kararını aldık. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanabilecek. Böylece kredi geri ödemelerinde 26 milyar liradan fazla bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk” dedi.

“Toplam 3 milyon 157 bin gencin tahsil kredisi sorununu ortadan kaldıracağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin faaliyetlerinin başlamasıyla yapılacak kanuni düzenleme daha sonra hayata geçecek bu uygulamayla mezun olup geri ödemesi başlamış olacak 1 milyon 49 bin kredi almış ancak henüz mezun olmamış 812 bin, geri ödemesi vergi dairelerince takip edilen 1 milyon 295 bin olmak suretiyle, toplam 3 milyon 157 bin gencin tahsil kredisi sorununu ortadan kaldıracaklarını da sözlerine ekledi. Gelecek yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerin de ancak aldıkları kredi rakamı kadar geri ödeme yapacaklarını hatırlatan Erdoğan, “Dünyadaki yüksek tahsil kurumlarına olan borçlarını bankadan kredi alarak ödeyen gençlerin, oldukca uzun seneler süresince bunun yükü altında ezildiğini, oralarda yaşayan hepimiz oldukca iyi bilmektedir. Biz sadece eğitimi ücretsiz yapmakla kalmıyor, üzerine bir de öğrencilerimizin hayatlarını geçinmek ettirebilecekleri kaynağı da karşılıksız veya rahatça geri ödenebilecek şartlarda kendilerine sunuyoruz” dedi.

“Bu ülkenin evlatlarının ufkunu karartmaya çalışanlar, kendi kin ve nefret bataklıklarında çırpına dursun, hepimiz gençlerimize umut aşılamaya devam edeceğiz”

“Birileri, gençlerimizi gündelik siyasetlerine araç-gereç yapmanın ardında koşarken, bizler onları geleceğe hazırlayacak adımlar atıyoruz” diyen

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu ülkenin evlatlarının ufkunu karartmaya çalışanlar, kendi kin ve nefret bataklıklarında çırpına dursun, bizler gençlerimize umut aşılamaya, vizyon kazandırmaya, destek olmaya devam edeceğiz. Yalan ve çarpıtmalar üstünden gençlerimizi provoke etmeye çalışanların, oyunlarını birer birer bozarak, hiçbir fark yapmadan her evladımızı bağrımıza basmayı sürdüreceğiz. Çünkü bizler gençlerimize güveniyoruz, inanıyoruz. Gençlerimizi istikbalimizin teminatı görüyoruz. Sizlere vatandaşı olmaktan gurur duyacağınız bir ülke bırakmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Bizim hangi kökene, hangi meşrebe, hangi mezhebe, siyasi görüşe haiz olursa olsun, bu ülkenin tek bir gencinin bile heba bulunmasına yitip gitmesine, gönlümüz razı değildir. Her evladımız bizim için paha biçilmez değerdedir. Üzerine titrememizi hak edecek kıymettedir. Geleceğimizi aydınlatan birer fer hükmündedir.”

“Bu ülkenin gençleri PKK’dan FETÖ’ye farklı görünüm altındaki terör örgütlerinin kanlı çarkları içinde öğütüldü”

Millet olarak, yakın geçmişte ergenler üstünden oynanan oyunlar sebebiyle oldukça acılar çekildiğini, çok bedeller ödendiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkenin en kıymetli sermayesinin, yani gençlerinin bir bölümünün pis oyunlarla provokasyonlara, kurnaz hesaplara kurban verildiğini söylemiş oldu. Gençlerin terör örgütü PKK ve FETÖ’ye kurban verildiğini söyleyen Erdoğan, “Öyle günler yaşadık ki bu ülkenin gençleri sağ-sol diye birbirine kurşun sıktı. Öyle dönemlerden geçtik ki bu ülkenin kimi kandırılmış gençleri sokaklarda, meydanlarda birer piyon gibi kullanıldı. Bu ülkenin nice gençleri Kandil’de kurulan insan pazarında bozuk para misali terör baronları tarafınca insafsızca harcandı. Bu ülkenin gençleri PKK’dan FETÖ’ye farklı görünüm altındaki terör örgütlerinin kanlı çarkları içinde öğütüldü. Bu ülkenin nice gençleri, vesayet odaklarının kısır hesaplarına, marjinal yapıların kirli emellerine kurban edildi. Gençlerimiz bir ihtimal bizzat duymamıştır ama orta yaş ve üzeri dönem çok iyi bilir. Bu ülkede ‘başörtülüden tabip olmaz’ dediler. ‘İşçinin çocuğundan dış ilişkiler uzmanı olmaz.’ dediler. ‘İmam hatipliden hakim, savcı olmaz’ dediler. ‘Meslek liselerinden vali, kaymakam, bilim adamı çıkmaz. Dediler. ‘Esnafın çocuğundan iş adamı olmaz’ dediler. ‘Köyden sanatçı, kasabadan aydın, varoşlardan erkek çıkmaz’ dediler. Velhasıl senelerce bu ülkenin insan kaynağını saçma sapan bahanelerle heba ettiler. Ruhlarını sattıkları efendilerine peşkeş çektiler. İşte karşınızda imam hatip mezunu bir cumhurbaşkanı. Kabinemin içinde imam hatip mezunu bakanlar aynı biçimde meslek lisesi mezunu bakanlar, demek ki oluyor. Onlarla beraber yola devam ediyoruz. Bunlar öyle alçak, o şekilde ahlaksız bir tezgah kurdular ki kendi çocuklarıyla milletin çocukları içinde dev gibi bir uçurum oluşturdular” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açıklamalarına da tepki gösterdi. Erdoğan, “İzmir’de belediye başkanı çıkıyor Osmanlı’ya hakaret ediyor. Haddini bilmez, ahlaksız. İzmir’i pislikten kurtaramıyorsun. İzmir’i kirli kokulardan kurtaramıyorsun. Acaba diktiğin ne var onu söyle? Sen Osmanlı’ya hakaret edebilecek hadde ne zaman ulaştın” dedi.

Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hayati Yazıcı, Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Erhan Sarıgöl, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ve oldukça sayıda yurttaş katıldı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın