"Zengezur koridoruna ilişkin korku ve endişeler yersizdir”

”Zengezur koridoruna ilişkin korku ve endişeler yersizdir”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtardığı Karabağ’ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cebrayıl’da gerçekleştirdiği baş başa görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Bu kadar sıkıntılı bir dönemden sonrasında bir sene arasında bölgeye ikinci havalimanını kazandırmanın her ülkenin başarabileceği bir iş olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi şöyleki sağıma, soluma bakıyorum, işgal döneminde şu Cebrayıl’ı ne hale getirmişler. Ben kardeşime sormuş oldum bu AGİT, Avrupa Birliği buraları gelip görmedi mi hiç. Yok gelmiyorlar. Niye gelmiyorlar? Çünkü kendi yüz karalarını görecekler, batının yaptıklarını görecekler, buralara onlar bu tür destekleri vererek o işgal süreci içerisinde işte ne hale getirmişler Cebrayıl’ı diğer bütün Karabağ’ı bunu görecekler. Bunları doğal olarak görmek istemiyorlar. Aslında onlar neler yapıldığını biliyorlar” dedi.

Azerbaycan, Ermenistan’dan tazminat istemeli

Ermenistan’ın Karabağ’a verdiği zararı Lahey Adalet Divanı’na götürülmesi ve tazminat istenmesi icap ettiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların tazminini istemek suretiyle de bu tarz şeyleri sıkıştırmak lazım. Batını dünyanın çok iyi tanıması lazım. Tanıtmamız lazım hep beraber ve tabii eşine azca rastlanır bir büyük kalkınma hamlesi ile şu anda İlham Aliyev kardeşimin riyasetinde gerçekten bu tahrip olmuş, yeri ile yeksan olmuş bu bölgeler yine ayağa kalkıyor, tekrar harbiden viyadükleri ile köprüleri ile demir yollarıyla, otoyol, otoban bunlarla tekrar bir Azerbaycan inşa ediliyor. İlham Aliyev kardeşim olmak suretiyle bütün ekibiyle burada el ele vererek, attıkları adımlar, yaptıkları emekler bu kadar kısa zamanda Azerbaycan, adeta küllerinden doğrularak yeniden ayağa kalkıyor” dedi.

“Azerbaycanlı kardeşlerimizin kurtarılan topraklara geri dönmeye başlamış olmaları da bizleri ziyadesiyle sevindiriyor”

Açılışını icra ettikleri Zengilan Havalimanı’nın Karabağ’ın kalkınma destanının yazıldığının bir göstergesi olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylesine önemli bir projede Türk şirketlerinin de rol almış olması bizim içinde ayrıca bir iftihar vesilesi. Azerbaycanlı kardeşlerimizin kurtarılan topraklara geri dönmeye başlamış olmaları da bizleri ziyadesiyle sevindiriyor. Büyük Dönüş projesi çerçevesinde Azerbaycanlı kardeşlerimizin zeki köy konsepti ile inşa edilen Ağalı köyüne yerleşmeleriyle artık öz vatanlarına olan hasretlerinin sona erdiğini görüyoruz. Orası artık çağdaş bir şehir olarak gelişiyor” dedi.

Karabağ ve Zengezur bölgesinin ilk özel sektör yatırımı olan Dost Agropark Akıllı Tarım Kampüsü’nü ziyaret ettiğini anlatım eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Orada gerek tarımda gerek hayvancılık da harbiden oldukça fazlaca mühim bir adım atılmış. Bir sene önce temel atmaya geldiğimizde oldukca değişik bir arazi fakat şimdi tamamen tarımda oldukca ciddi emek harcamalar yapılmak üzere, bu alanın iyi mi ayağa kaldırıldığını gördük. 3 bin kadar Angus hayvanın olması ve onların da gayet güzel bir şekilde değerlendirilerek bir yandan bunların kesimleri bir yandan bunların bakımları, çoğalmaları. Bütün bunlara yönelik atılan adımlarla da buradaki bu adım gerçekten bir büyük dönüş projesinin hayata sokulmasıdır, uygulanmasıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev ile bölgedeki su sorununu ele aldıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Su mevzusunda da şimdi kısa bir vakit içerisinde burada baraj yapmak üzere buranın suyla ilgili sorununu da giderecek ve böylece burada çok ciddi bir sonuç elde edeceklerini söylediler. Hakikaten bizim de gördüğümüz, inandığımız şey bu ve çok kısa zamanda tarımda da burada ciddi neticeler alınabileceğini gördük” dedi.

“Azerbaycan’ın yanında olmaya Türkiye olarak hazırız”

Dost Agropark’ta koltuk olarak bugün saman balyaları üstünde toplantıyı izlediklerini anlatım eden Erdoğan, “Artık mayınların yerini bunlar almış vaziyette. Altyapı eksikliğini tamamıyla gidermenin gayreti içeresindeler. Öyle zannediyorum ki bir yıl sonrasında geldiğimizde de Cebrayıl yolunun çok daha farklı bir hale geleceğini düşünüyorum. Çünkü burada da altyapı da oldukça güzel adımlar atılmış vaziyette. Burada da tekrar Cengiz, Kalyon şirketlerinin müşterek çalışmasıyla bu adım da atılmış vaziyette. Bir sene sonra herhalde artık burada asfaltlama işlemlerinin yapıldığını, viyadüklerin yapıldığını ve yine bugün temelini attığımız demir yolu ile ilgili adımların atılarak, demir yolunun da buraya gelecek olması buradaki kalkınma hareketinin harbiden bir büyük proje olarak ne kadar hızla ilerlediğini göstermesi bakımından önem arz ediyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karabağ fiil planı çerçevesinde başta tarım, yeşil enerji ve akıllı şehirler olmak suretiyle tüm projelerde Azerbaycan’ın yanında olmaya hepimiz Türkiye olarak hazırız. Zaten dayanışma halinde attığımız adımlar var ve bunları geliştirerek oldukca daha mühim, çok daha dev projeleri birlikte gerçekleştirme inşallah hazırız” ifadelerini kullandı.

“Azerbaycan güvenilir adımlarla yoluna devam ediyor”

Nahçıvan’ı Azerbaycan’ın batı reyonlarını bağlayacak olan Zengezur Koridoru’na ait birtakım çevrelerdeki korku ve endişelerin yersiz olduğunu belirten Erdoğan, “Artık tüm Karabağ’ın attığı adımlardan sonra bu şekilde bir korkuya yer yok. Azerbaycan güvenli adımlarla yoluna devam ediyor. Bu yol bölgenin sulh refah ve istikrarına katkı sağlayacağı benzer biçimde, Hazar geçişli Doğu-Batı orta koridor güzergahındaki bütün ülkeler için tecim ve yatırım imkanları sunacaktır” dedi.

“Azerbaycan 30 senedir verilmemiş hakkını geri almıştır”

Azerbaycan’ın 44 günlük vatan muharebesinde kendi topraklarını işgalden kurtardığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Azerbaycan 30 yıldır verilmemiş hakkını geri almıştır. Ermenistan’la müzakerelerinde samimi adımlar atan ve olumlu tekliflerde bulunan Azerbaycan nihai hedefinin kalıcı barış ve istikrar olduğunu ortaya koymuştur. Her zaman dediğim benzer biçimde barışın kaybedeni olmaz. Yegane amacımız bölgemizin müreffeh geleceğini inşa etmektir” ifadelerini kullandı.

“Azerbaycan-Ermenistan ile Türkiye-Ermenistan normalleşme süreçleri birbirini destekleyecek”

Azerbaycan-Ermenistan ile Türkiye-Ermenistan normalleşme süreçleri birbirini destekleyecek biçimde ilerlemekte olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Açılan bu fırsat penceresini en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız 2023 senesinin, Azerbaycan’da da Haydar Aliyev yılı olarak kabul edilmesinden sevinç duydum. Umum Milli Lider Haydar Aliyev’in aziz hatırasını beraber yaşatmaya devam edeceğiz. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın yaşasın Azerbaycan yaşasın Türkiye kardeşliği” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın