Samsung Galaxy for the Planet vizyonuyla binlerce ağacı kurtardığını deklare ettiSamsung Electronics Mobil Deneyim (MX) Bölümü, 2025 yılı için belirlenen sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma konusunda önemli ilerlemeler kaydettiğini açıkladı. Şirketin Ağustos 2021’de açıkladığı ‘Galaxy for the Planet’ vizyonu, bütün ürünler için geri dönüştürülmüş malzemelerin geliştirilmesi ve kullanımı, daha çevreci ambalaj tasarımı ve eski Galaxy cihazlarının yine işlevlendirilmesi kanalıyla elektronik atıkların azaltılmasına öncülük ediyor.

Galaxy Z Fold4 ve Z Flip4’te daha çok geri dönüştürülmüş malzeme kullanması gerçekleştirildi

Yeni geri dönüştürülmüş malzemelerin geliştirilmesi, Galaxy for the Planet’ın odaklandığı en önemli alanlardan biri. Samsung, geri dönüştürülmüş araç-gereç kullanımını arttırdıkça, daha fazla kaynağın korunmasını sağlıyor. Samsung bu bakış açısıyla, yeni Galaxy Z serisi ve Galaxy Buds2 Pro ürünlerini, okyanusta atık olarak duran balıkçı ağlarını tekrar işlevlendirerek tasarlıyor.

ilk başlarda Şubat 2022’de Galaxy S22 serisinde kullanılmak suretiyle tekrar işlevlendirilen balıkçı ağı atıkları, artık Galaxy Book2 Pro serisi ve Galaxy Tab S8 serisi dahil 11 farklı cihazda kullanılıyor. Samsung, atık halindeki balıkçı ağlarını Galaxy teknolojisi için yüksek performanslı malzemeye dönüştürerek plastik kirliliğinin etkilerinin azaltılmasına destek oluyor. Çünkü her yıl 640.000 ton balıkçı ağı atığa dönüşerek

denizleri ve okyanusları kirletiyor. Samsung ek olarak, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Galaxy cihazlarının %90’ında, geri dönüştürülmüş balıkçı ağları, tüketici sonrası malzemeler (PCM) veya biyo-bazlı reçine dahil olmak üzere birçok çevre dostu malzeme kullandı. Örneğin, Galaxy Buds2 Pro’nun %90’ından fazlası, geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyor.

Galaxy ürünleri, artık tamamen çevreci ve tabiat dostu ambalajlarla sunuluyor

Samsung, 2025 yılına kadar mobil ürün ambalajlarındaki tek kullanımlık plastik ürünlerinin kullanımını tamamen bırakmayı hedefliyor. Şirket, ilk olarak Galaxy S22 serisinin piyasaya sürülmesiyle beraber amiral gemisi ürün ambalajlarında %100 geri dönüştürülmüş karton kullanmaya başladı. Böylece, bu yıl Galaxy S22 ve yeni Galaxy Z serisinde kullanılan çevreci ambalajlar yardımıyla yaklaşık 51.000 ağaç kurtarılmış olacak.

Samsung bütün bunların yanında, birinci nesil Galaxy karşı koyabilir cihazların ambalajlarıyla kıyaslandığında, Galaxy Z Flip4’ün ambalaj hacmini %52,8; Galaxy Z Fold4’ün %58,2 oranında azaltmayı başardı. Şirket, paket boyutlarını azaltarak, ürünlerin kamyon, uçak ve vapur benzer biçimde taşıtlarla nakledilmesiyle ortaya çıkan ekolojik ayak izini de azaltıyor. Samsung’un hesaplamalarına bakılırsa ambalaj hacmindeki düşüş yardımıyla 2022 yılı sonuna kadar karbon emisyonlarında ortalama 10.000 tonluk bir azalma laf mevzusu olacak. Amiral gemisi parlak zeka telefonlarda kullandığı ambalajları sürekli olarak iyileştiren Samsung, çevreye duyarlı ambalajları öteki ürün kategorilerinde de kullanmaya başladı.

Samsung Electronics Mobil Deneyim Bölümü Başkanı TM Roh, konuyla alakalı, “Samsung olarak insanların ve gezegenin korunmasına destek olmak amacıyla istikrarlı ve faal adımlar atıyoruz. Yapığımız her şeyde sürdürülebilirlikle inovasyonu bir araya getiriyoruz. Şimdiye kadar kaydettiğimiz ilerleme gurur verici. Bu deneyim bununla beraber, sürdürülebilirlik vizyonumuzu daha da kesin ve hevesli bir yaklaşımla başarma yolunda emin adımlarla ilerlememizi sağlıyor.” diye konuştu.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın