Samsung’un IFA 2022’de sergilediği yeni ürünler ve teknolojiler



Samsung, IFA 2022 ürün kategorilerindeki bağlanabilirlik, kişiselleştirilebilirlik ve sürdürülebilirlik için yeni olasılıkların kilidini açan yenilenmiş SmartThings platformunun altını çizdi.

Samsung, Wi-Fi yönlendiriciler şeklinde cihazlardan gelen ışık ve radyo frekanslarına maruz kalarak şarj olan SolarCell Remote’u tanıttı. Samsung, bu tasarımla yedi sene arasında 200 milyondan fazla pilin çöpe gitmesini engelleyebileceğini öngörüyor. Bu sene Samsung, diğer üreticilerin de daha sürdürülebilir olabilmesi için bu tasarımın lisansını halka açıyor.

Smart Things ile test imkanı genişliyor

Samsung, SmartThings’i ürün kategorilerine entegre ederek kullanıcıların çevrelerini istedikleri gibi test etmelerini ve dönüştürmelerini elde eden benzersiz bir çoklu aygıt deneyimi yarattığına dikkat çekiyor. SmartThings, şirketin belirttiğine göre, tüketicilere Samsung cihazlarından ve hali hazırda sahip olabilecekleri üçüncü taraf ürünlerinden en iyi şekilde yararlanmaları için güç veriyor ve rabıta seçeneklerini basitleştiriyor. SmartThings, her günün en bereketli, üretken ve rahat şekilde yaşanmasına izin vererek, kullananların kendileri için en önemli olan şeylere odaklanmalarına daha fazla vakit tanıyor.

SmartThings ev arasında yaşamı kolaylaştırırken, televizyonlar da SmartThings’in ev içerisindeki kontrol rolünü artırıyor. Daha ilkin ortaya koyulan vizyon ile yüzde 100 bağlanabilir ürün gamına haiz olan Samsung televizyon kategorisinde dünyada 16 senedir, Türkiye’de ise 6 yıldır liderliğini sürdürüyor. 2022 yılında ise toplam pazarda ilk 6 ay sonuçlarına bakılırsa yüzde 29,2 pazar payı ile bu liderliğini sürdürüyor. Yenilik ve sürekli gelişim anlayışıyla tasarlanan yüksek teknolojili Samsung TV’ler, tüketicilerin artan gereksinimlerini karşılamak için SmartThings ve ilişkili parlak zeka özelliklerinin yanında, tasarım ve görüntü kalitesi anlamında da çığır açmaya devam ediyor. Bu bağlamda IFA 2022 Fuarı’nda Nöral Quantum İşlemcili Neo QLED 8K TVler öne çıktı.

Türkiye pazarına bakıldığında üst düzen ürünlere tüketicilerin ilgisinin yoğun olduğu görülüyor. Büyük ekran kategorileri 75” ve üzeri ile 55” ve üzeri segmentleri sırayla yüzde 85 ve yüzde 22 gelişme kaydederken Samsung her iki kategoride yüzde 71 ve yüzde 40 pazar payları ile liderliğini sergiliyor. Bunun yanında tekrar mühim bir pazar kategorisi olan ve üst düzen ürünleri tanımlayan 1500 USD ve üstü satış bedeline haiz ürünlere ilişkin pazarda yüzde 28 gelişme yaşanırken Samsung yüzde 67’lik pazar payı ile önder konumunda bulunuyor.

Bespoke Home serisi genişlemeye devam ediyor

Samsung’un IFA 2022’de sergilediği, kişiselleştirilebilir tasarım özelliklerine haiz ve birbirleriyle bağlantılı ‘Bespoke Home’ konsepti, 2022’de yeni ürün ve renk grubunu içerecek biçimde genişliyor. Sezgisel özellikleriyle dikkat çeken yeni Bespoke serisindeki yapay zekâ (AI) destekli çamaşır ve kurutma makineleri ile AI destekli fırın ve Infinite Line mamüllerinden oluşan yeni koleksiyon mutfak, çamaşır ve ev işleri için sürdürülebilir, zeki ve tasarım odaklı üst seviye bir performans sunuyor.

Berlin’de sergilenen bir diğer Samsung teknolojisi olan ‘Home Hub’ özelliği ise kullanıcıların AI destekli tüm ev aletlerini tek bir merkeze entegre etmesine imkan tanıyor. Kullanıcılar, bu sayede ‘SmartThings’ destekli tüm cihazlarını bir tablet vasıtasıyla istedikleri her an, her yerden yönetebiliyor. ‘SmartThings’ Hub yazılımı, 2022 itibarıyla Samsung TV modellerine ve ‘Family Hub’ buzdolaplarına da entegre edilecek.

Mükemmel bir sürdürülebilir yaşam deneyimi yaratmak ve 1 numaralı enerji verimliliği markası olmak için çalışan Samsung, SmartThings tabanlı bağlantıyı, beyaz eşya ürünlerinde yerleşik enerji verimliliğiyle birleştiriyor. Tüketiciler kullanım alışkanlıklarını takip eden ve reel zamanlı veriler sağlayan SmartThings Energy’nin yardımıyla, nasıl enerji tükettiklerini anlamalarını kolaylaştıran eko-bilinçli kararlar alma özelliğine erişebiliyor. 2023 yılına kadar Samsung’un başlıca ev aletlerinin yüzde 100’ü Wi-Fi özellikli olacak. Ayrıca SmartThings Energy hizmetini sunarak tüketicilerin enerji kullanımını devamlı ve kolayca azaltmalarına imkan tanıyacak. Dahası, Samsung cihazları ekstra yüzde 10 enerji tasarrufu sağlayarak mevcut en yüksek enerji derecesinin ötesine geçecek. SmartThings Energy tarafınca tavsiye edilen sürdürülebilir çözümleri kullanan ve bu çözümleri AI Enerji Modu gibi sezgisel özelliklerin yardımıyla tatbik eden kullanıcılar, uyumlu zeki cihazları enerji tasarrufu moduna geçirerek evimizdeki tüketimi düşürebilecek.

Bespoke AI Çamaşır makinası, sahip olduğu deterjanı süratli bir halde çamaşırlar tarafınca emilen baloncuklara dönüştüren AI Ecobubble teknolojisiyle enerji kullanımını yüzde 70’e kadar azaltırken aynı düzeyde temizlik sağlıyor. Kullanıcılar ek olarak optimum su ve deterjan seviyelerini belirleyen, peşinden ıslatma, durulama ve sıkma sürelerini ayarlayan AI Wash Cycle ile enerji israfını da azaltabiliyor. Çamaşır makinası ve kurutuculardaki Dijital Inverter Motor ve buzdolaplarındaki Dijital Inverter Kompresör, 20 yıl süresince Samsung’un sunmuş olduğu en geniş yelpazeli garanti kapsamını sunuyor ve müşterilere cihazlarının kısa sürede değiştirilmesine gerek olamayacağını vurguluyor.

Samsung ek olarak okyanusa bağlı plastikleri yine kullanarak daha pak bir çevreye katkıda bulunuyor. Şirket, Galaxy Z Flip 4, Z Fold 4 ve Buds 2 Pro dahil olmak üzere mobil ürünlerde kullanılmak suretiyle yeni bir araç-gereç kurmak için atılan balık ağlarını yeniden tasarlıyor. 2022’nin sonucunda Samsung, 50 tondan fazla plastiğin dünya okyanuslarına atılmasını önlenmesini hedefliyor. Samsung ek olarak muhtelif ortaklıklar vasıtasıyla Avrupa genelinde Net Zero evleri yaratmayı hedefliyor. Q CELLS ile şirket, güneş enerjisinden yararlanmanın yollarını araştırıyor. AB’nin önde gelen konut inverter markası SMA ile Samsung, SmartThings Energy’ye daha fazla güneş paneli bağlamayı amaçlıyor. Samsung ek olarak ABB şeklinde küresel bina, ev otomasyonu ve EV markalı şarj cihazı üreticileriyle işbirliği yapıyor.

samsung ifa 2022
IFA 2022’de Odyssey Ark sergi alanı

Sağlıklı yaşama odaklanan Samsung ürün ve servisleri

Samsung sıhhatli yaşama adanmışlığını bu alana odaklanan ürün gamıyla ortaya konuyor. SmartThings hava kalitesi kontrolünden sıhhatli yiyecek pişirmeye, hatta ev hayvanlarının bakımına kadar evindeki herkesin sağlığının korunması için birçok yol sunuyor. SmartThings Home Life; SmartThings yemek, kıyafet bakımı, hayvan bakımı, hava bakımı ve enerji şeklinde bütün SmartThings cihazları zeki telefonlardan yönetilebilen, tek bir merkezde topluyor. Bu sayede kullanıcılar evlerindeki çeşitli cihazları her yerden yönetebiliyor. Ancak SmartThings ancak ev aletlerini değil, Galaxy Watch 5 gibi Galaxy ailesinin son ürünlerini de kapsıyor. Samsung’un devrim yaratan BioActive sensörü, kullanıcılara nerede olurlarsa olsunlar Galaxy giyilebilir ürünleri ile bedenlerini pek oldukça farklı açıdan tarayarak sağlıklarını bütüncül olarak gözlemleyebilmeleri için bilgiler iletiyor. Kullanıcılar ek olarak uykularını takip ederek kendilerine özel uyku koçluğuna erişebiliyor. Bunun yanında SmartThings’le kullanıcılara, ister yatmadan önce kendine özel uyuma ortamı, talep eder gün arasında optimum TV izleme ortamı yaratmak için evdeki fer, klima, televizyon benzer biçimde cihazları kendi tercihlerine nazaran ayarlayabilme olanağı sunuluyor.

Samsung’un yüksek izleme ve oyun deneyimi sunan ekranlara sahip yeni ürünleri

Samsung sunduğu yeni ürünlerle izleme ve gaming için herkese yeni imkanlar sunuyor. Kullanıcılara duvar boyu MICRO LED’den, büyük monitör Neo QLED 8K ve taşınabilir Freestyle’a kadar pek fazlaca görüntüleme seçeneği sunuluyor. Samsung’un 2022 The Frame modelleri fer durumundan bağımsız olarak daha azca yansıma ve gerçekçi görüntü kalitesi sunan mat imaj özelliğiyle geliyor.

Samsung’da oyuncular için de pek çok seçenek bulunuyor. The Odyssey Ark, 1000R kavisli tasarımıyla kullanıcıları çevreleyerek daha geniş perspektif sağlayan eşi olmayan bir edinim yaşatıyor. Akıllı monitörler aynı monitörü hem oyun hem iş için kullanmak isteyen kişilere elastikiyet sağlarken, The Odyssey Neo G8 ise profesyonel oyuncular için harika olanaklar sunuyor. Galaxy Z Fold4, cebe sığan bir cihazda monitör boyutunu ikiye katlayabiliyor, bu da mobil oyun için ülkü bir seçim olmasını sağlıyor. Geçen yıla oranla Avrupa’da iki kat ürün satışı yapmasıyla, Samsung katlanabilir cihazlar artık ana akım haline geldi. Önceki jenerasyonlara gore daha geniş imkanlar sağlayan yeni yazılımı yardımıyla Z Fold4, Flip4 ve Watch5 ile Samsung en son inovasyonları artık daha fazla kullanıcıya ulaştırıyor.

Samsung’un sektörün diğer oyuncularıyla yaptığı iş birlikleri

Samsung, kullanıcılara benzersiz tecrübeler taktim etmek için teknoloji ve eğlence alanındaki en büyük isimlerle ortaklaşa iş yaptığının altını çiziyor. 2022 yılı arasında Xbox Game Pass, NVIDIA GeForce Now, Google Stadia, Utomik ve Amazon Luna’yı (Sadece ABD) da arasında barındıran bulut oyunlarını keşfetmek ve oynamak için bir merkez rolü üstlenen Gaming Hub’ı duyurdu. Gaming Hub evinde oyun konsolu olmayan kişileri de potansiyel oyuncu haline getirerek oyuncu topluluklarına yepyeni bir grubu dahil ediyor ve bu hobiyi asla olmadığı kadar erişilebilir kılıyor. Samsung, ek olarak Galaxy parlak zeka telefonlar ve tabletlerde gelişmiş müzik deneyimi sunabilmek için Philips Hue ile de işbirliği yaptı. Kullanıcılar bu cihazlardan müzik dinlerken, evlerindeki Hue ışıklar çalan şarkıyla ahenkli halde otomatik olarak renk değiştirebiliyor yahut SmartThings müzik senkronizasyonuyla parlaklığı azaltabiliyor. Filmlerden, oyunlara oyunlardan müziğe Samsung eğlencenin geliştikçe daha heyecan verici olduğunu anlıyor. Bu çerçevede Samsung şu an içerik üreticilerinin en dinamik mecrası olan TikTok ile yeni bir ortaklık gerçekleştirmiş oldu. Samsung ve TikTok en etkisi altına alan müzik üreticilerini bulmak ve onlara sundukları olanaklarla kariyerlerini kurmak için birlikte çalışıyor. Samsung SmartThings ile ancak cihaz erişilebilirliğini artırmayı hedeflemiyor, SmartThings ile sağlıklı yaşam, daha oldukça eğlence ve daha sürdürülebilir hayat tarzları için yeni tecrübelere olanak sunuyor.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın