Edirne’ye Bulgar akınıEdirne’ye alışveriş için gelen Bulgaristan vatandaşlarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayımlanan kararla birlikte Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde geçişlik zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, artık daha fazla Edirne’ye gelmeye başladı.

Sabahın erken saatlerinde kente akın Bulgarlar, soluğu Ulus Pazarında aldı. Giyimden züccaciyeye bütün ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta zorluk çekti. Pazarda adım atacak yer kalmazken, şehrin derhal hemen her noktasına park edilen Bulgar plakalı araçlar adeta şehri istila etti.

Esnaf, “Bulgarlar bizlere can suyu oldu”

Bulgarların alışveriş cenneti haline gelen Edirne’de, esnafın yüzü de gülüyor. Müşterilerinin yüzde 90’ını Bulgaristan vatandaşlarının oluşturduğunu özetleyen esnaf, alışveriş turizminin devam etmesini istiyor. Kimlik ile girişlerin esnafa can suyu olduğunu vurgulayan Mehmet Yıldırım, “Alışverişler fazlaca güzel oluyor. İyi ki böyle bir durum çıkarttılar, her şey fazlaca güzel fazlaca memnunuz. Daha fazlaca gelmeye başladılar. Kalabalık var inşallah daha oldukca gelmeye süre gelir. Giyimden, gıdaya her şeyi alıyorlar” benzer biçimde konuştu.

“Gıdadan tekstile her şeyi Edirne’den alıyoruz”

İhtiyacı olan her şeyi Edirne’den almak için Bulgaristan’dan gelen Ceylan Nail “Cuma günleri sık sık Edirne’ye geliyoruz alışveriş yapmak için. Kimlik ile gelip gidebiliyoruz. Daha iyi ve kolay oldu böyle” dedi. Bulgaristan’dan 17 kişi geldiklerini ve kimlik ile giriş yaptıklarını söyleyen Nasuf Nail, oldukça kolaylık olduğunu söylemiş oldu. Kimlik ile Türkiye’ye girişlerin oldukca rahat ve güzel bulunduğunu belirten Sümeyye Bayram, gıdadan, tekstile her şeyi Edirne’den aldıklarını ifade etti.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın