Bu sene 12 bin 384 hektar alan yandı

Bu sene 12 bin 384 hektar alan yandıATO Congresium’da düzenlenen Orman ve Ekosistem Zirvesi ile Fuarı’nın açılış programına katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, burada gerçekleştirdiği konuşmada Türkiye Yüzyılı vizyonuna vurgu yapmış oldu.

Kirişci, “Biz Türkiye Yüzyılına bilhassa ziraat ve ormanın damga vuracağını düşünüyoruz. Küresel meseleler küresel yaklaşımlar ile çözülür, bunlara milli çözümlerin normal olarak katkısı olur ama bu hiçbir zaman için yeterli olmaz. Asıl olan bu zararı başlangıçta vermemek veya koruma kullanma dengesi dediğimiz bir denge içerisinde bunu icra etmek” dedi.

“Orman alanlarımızı geliştirmeye devam edeceğiz ve yeni nesli eğiteceğiz”

Ormanların korunması gerektiğine vurgu meydana getiren Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

“2019 yılından beri ülke olarak son 20 yılda 2 milyon hektarın üzerinde bir alanda 6 milyarın üzerinde fidanı dikerek kendi orman alanını genişleten Avrupa’da birinci, dünyada 4’üncü ülke olsak da bu yeterli değil. İş birliğinin genişletilmesi icap eder. Mutluyuz dedim, çünkü biz gelecek yılı itibari ile 2023 Türkiye Yüzyılına adım atmış olacağız, cumhuriyetimizin yüzyılını geride bırakmış olacağız, yeni bir yüzyıla başlayacağız. Bu yüzyıla ait de bakanlık olarak burada ormanı konuşuyorsak ormanla ilgili yeni bazı yaklaşımlarımızın olması gerekiyor. Bunların başında orman alanlarımızı geliştirmeye devam edeceğiz, her türlü saldırılara karşı koruyacağız, bunlarla ilgili de yeni nesli en iyi şekilde eğiteceğiz.”

“Bu yıl 12 bin 384 hektar alan yandı”

Orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarına da değinen Kirişci, bir ağacın bile yanmasına tahammüllerinin olmadığını söyleyerek, “Bu sene 2 bin 43 yangında, 12 bin 384 hektar alanda bu yangınları söndürmüş olduk, bu alanları belki yangında kaybettik fakat buraların yeniden kazandırılması çalışmalarımız da süratle başladı. Orman aslına bakarsak insanın desteğine gereksinim duymayan bir yeşil vatan. Ama bu yeşil vatan değişen dünyada maalesef insanın desteğine gereksinim duyar hale gelmiştir. Gerek insan deposu gerek teknoloji diğer tesir ve katkılarımız ile geçen yıl 140 bin hektara ulaşan yanan alanları bu sene 12 bin 384 hektar alanda tutmuş olduk. Bir ağacımızın bile yanmasına tahammülümüz yok. Biz bunların yerine yenilerini dikmiş olsak da bunlara zarar gelsin istemiyoruz fakat bir biçimde oluyor. Bize düşen tedbirleri alarak hayata koymak” diye konuştu.

“Vatandaşlarımızla orman içinde kavgayı değil muhabbeti önceleyen yaklaşımlarımız olacak”

Kirişci, şöyle devam etti:

“Verdiğimiz destek sunar ile insanlarımızı kırsalda tutmaya çalışıyoruz. Bu insanların kent kırsalına adaptasyonu güç oluyor. Ormanla mesele yaşayan, onlarca değil milyonlarca vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Böyle bir kavganın 21’inci yüzyıl Türkiye’sine yakışmadığını, mutlak suretle ormanla barışık, yakın zamanda orman köylüsü başta olmak suretiyle vatandaşlarımızla orman içinde kavga değil muhabbeti önceleyen çözüm önerilerimiz, yaklaşımlarımız olacak.”

Öte taraftan programa gelen Gazi Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencileri, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile gülümseten bir diyalog gerçekleştirmiş oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Mühendisleri Odası koordinasyonunda düzenlenen Orman ve Ekosistem Zirvesi ile Fuarı, 13 Kasım’a kadar ATO Congresium’da ziyaretçileri ağırlayacak.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın