Binlerce depremzede basit vizeyle Avrupa yolunda

Binlerce depremzede basit vizeyle Avrupa yolundaTürkiye’de 11 ili vuran deprem felaketinden sonra, depremzedelere rahat vize kararı alan Avrupa ülkeleri ilk mağdurları almaya başladı.

Almanya’ya gelen depremzede sayısı 600’ü aştı. İsviçre, Belçika, Hollanda aynı şekilde basit vize ile depremzedeleri alırken, toplam sayının 1000’i geçtiği görüldü.

Depremzedelere evvela 3 aylık (90 gün) vize verilirken, sayının bir kaç hafta içinde 10 binleri aşması planlanıyor. Mağdurlar ve Avrupa’daki yakınları ise bu sürenin en az altı ay olması icap ettiğini söylüyor.

AVRUPA’DA DAVETİYE KUYRUKLARI

Depremzedelerin Avrupa’ya gitmesi için en önemli koşul ‘Birinci ya da ikinci derecede yakınlarının onları Avrupa’ya çayır etmesi’ olarak açıklanmıştı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de yüzlerce kişi, davetiye çıkarmak için Göç İdaresi Merkezi’ne yığıldı. Çeşitli kentlerde ek personeller göreve getirildi.

Ülkelere gore küçük farklılıklar olsa da, Türkiye’de deprem mağduru olanlar, Avrupa’daki yakınlarının yanına şu şekilde gelebiliyor;

DAVETİYE VE GARANTİ

Deprem mağduru olan anne- baba, kardeş benzer biçimde birinci ve ikinci derece yakınlarını getirmek isteyenler, bir çayır formu dolduracak; ayrıca gelecek kişilerin geçimini sağladığını garanti edecek. Yani gelecek kişiler, Avrupa ekonomisine yük olmayacak, yardım almayacak.

ALMAN VATANDAŞI VEYA OTURUM

Davet eden kişinin Alman vatantaşı olması yahut devamlı oturma iznine haiz olması gerekiyor. Sınırlı- süreli oturma izni olanlar, yakınlarını getiremeyecek. Ayrıca, getiren kişinin hasılatının, gelenlerin masraflarını karşılayacak düzeyde olması da şart.

HANGİ ÜLKE NE YAPIYOR?

Almanya Türkiye’deki temsilciliklerine ek personel görevlendirdi. Depremzedelere öncelik tanınacak ve ayrıca mobil vize merkezleri oluşturuluyor. İsviçre Göç Sekreterliği (SEM), vize sürecini hızlandırmak için ek personel gönderdi. SEM’e geçen hafta 603 başvuru geldi. Sayı bu hafta daha da arttı. Hollanda, öncelikli vize başvurusu hakkı tanırken, Belçika da hızlı muamele için lüzumlu adımları attı.

DEPREMZEDELER NE YAPACAK?

Yakınları tarafınca Avrupa daveti alan depremzedenin de birtakım belgeleri hazır etmesi gerekiyor. Öncelikle depremde kaybolan belgelerini (geçişlik, kimlik) süratli bir halde çıkarmalı. Ayrıca, depremde nerede olduğunu kanıtlayan detaylı ikamet ve vukuatlı nüfus kayıt örneği hazırlanacak. Vukuatlı nüfus kayıt örneği ile akrabalık derecesi belirleniyor.

TOPLANACAK DİĞER BELGELER

Depremzede bu ana belgelerin yanı sıra, seyahat sıhhat sigortası, biyometrik fotoğraf, neden acilen gitmesi icap ettiğini belirten bir mektup yahut makale, gidecek kişi reşit değilse yasal temsilcilerinin onayı ya da geçici velayet belgesini hazır etmeli. Davetiyenin orijinali ile birlikte Almanya için başvuru iDATA’ya yapılacak. Diğer ülkelerin temsilciliklerine başvurmak gerekiyor.

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın