Balık tezgahlarında istavrit bolluğu

Balık tezgahlarında istavrit bolluğu1 Eylül’de denizlerde av yasağının kalkmasının peşinden Karadeniz’e oluşturulan Samsunlu balıkçılar kasa kasa istavritle döndü. Balık tezgahlarında yerini alan istavritin kilogramı 20 TL’den satılıyor. Vatandaşlar istavrit balığına alaka gösteriyor.

Balık satıcısı Onurcan Köse, “Tezgahta ilk gün olduğu gibi istavrit bolluğu yaşanıyor. Fiyatlara bakıldığında mezgit 20 TL, istavrit 20 TL, barbun 20 TL, orta boy palamut tanesi 15 TL, somon 50 TL ve alabalık 40 TL’den satılıyor. Bu sürem palamut yılı bekliyoruz ama sezonun birinci ve ikinci günü palamut çok azca miktarda geldi. Palamudun reklamı fazlaca yapıldı ama palamut 2 gün çıkmadı” dedi.

Balık satıcı Caner Bayrak, “İstavrit bolca çıkıyor. Tezgahlarda çeşit bolca fakat müşteriler çoğu zaman istavriti tercih ediyor. İstavritin kilosu 25 TL’den 20 TL’ye düştü. 20 TL olunca herkes istavrite yöneliyor. Palamut bekliyoruz. Havaların sıcaklığından dolayı şuan palamut çıkmıyor. Biraz daha havalar soğuduğunda palamut da çıkacaktır” diye konuştu.

Vatandaşlar ise tezgahlarda palamuda azca rastladıklarını ve istavrit aldıklarını söylediler.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın