Beklenen palamut göçü gerçekleştiSezon öncesi balıkçılar bu sezon palamudun bol olacağı yönünde tahminlerde bulunurken, bu tahminleri şu ana kadar derhal derhal gerçekleşti. Bu sürem palamut avında, bundan önceki sezona göre 10 kat avcılık olurken, Trabzon Toptancı Balık Hali’ne 1 Eylül-17 Ekim 2022 tarihleri arasında 62 bin 350 kasa palamut geldi. Geçen yılın aynı döneminde ise Trabzon Toptancı Balık Haline ortalama 5 bin 500 kasa palamut gelmişti.

Palamut sezonunda son yılların en bereketli periyodunu yaşadıklarını belirten balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış, “Şu ana kadar sürem oldukça iyi geçiyor, güzel bir palamut sezonu yaşıyoruz. Şu an tekneler Trabzon açıklarında artık bizim sularda da avlanmaya başladı. Bundan sonra inşallah daha da bolca olacak. Sezon öncesi palamudun bol olacağı yönündeki tahminlerimiz tuttu, bu sürem bol oldu. Geçen sene istavrit bol olmuştu bu sezon palamut bol oldu. İnşallah hamsi sezonunu da böyle bol yaşarız. Palamutta bolluk 15-20 gün daha sürer diye tahmin ediyoruz. Palamut sezonunda son yılların en bol sürecini yaşıyoruz. 2005 yılında yaşadığımız bol sezonu bu yıl yaşıyoruz. Fiyatlarımız, palamudun iriliğine göre 25-60 TL arasında değişiyor. Palamudun bol olması sebebiyle diğer balık çeşitlerimiz az oldu. Bu sezon istavritte sorun yaşıyoruz. Mezgit 70 TL, çinekop 70 TL. Palamuttan bizde memnunuz vatandaş ta memnun” dedi.

Balıkçı esnaflarından Gökmen Aydın da “Palamut, Giresun’dan Hopa açıklarına kadar artık avlanmaya başladı. Bu yıl palamut bol oldu hamsi de inşallah bol olur. Geçen yıl pek palamut yoktu bu yıl bolca avlandı. Sezon öncesi palamudun bolca olacağı yönündeki tahminler de reel oldu” diye konuştu.

Balıkçı esnaflarından Emin Avcı da palamudun artık Trabzon açıklarında da avlanmaya başladığını belirterek, “Palamut 3-5 gündür artık Trabzon açıklarında da görülmeye başladı. Daha önce Zonguldak taraflarından geliyordu şu anda şark Karadeniz’de de avlanmaya başladı. Sezon öncesi palamudun bol olacağı yönünde tahminlerde bulunmuştuk tahminlerimiz doğru çıktı inşallah bundan sonrasında daha da bol olacak” gibi konuştu.

Balıkçı esnaflarından Süleyman Çakır, sezon öncesi tahminlerin tuttuğunu anlatım ederek “Palamut Trabzon açıklarında da avlanmaya başlayınca daha da bol gelmeye başladı. Palamut Giresun açıklarında olsun Trabzon açıklarında olsun artık avlanmaya başladı. Batı Karadeniz’den Doğu Karadeniz’e dönüş yaptı artık şu an avcılık buralarda da oluyor. Sezon öncesi tahminlerimiz yüzde yüz tuttu. Bundan sonrasında hamsi de olacak söylentileri var inşallah olur. Palamut tutarları ebatlarına göre 30- 60 TL arasına gore değişiyor dolayısıyla fiyatlar düzgüsel. Palamut avında son yılların en bereketli sürecini diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın