Balık Tezgahlarında Sonbahar Bolluğu Güncel

Balık Tezgahlarında Sonbahar Bolluğu Güncel, başvuru sitemizde Balık Tezgahlarında Sonbahar Bolluğu ile alakalı araştırma yaptık. 

Sonbaharın gelmesiyle birlikte havalar soğudu ve yağışlar başladı. Peki bu balık tezgahları için ne anlama geliyor? Balık severler için iyi haberler var. Denizde balık bolluğu yaşanıyor ve fiyatlar düşüyor. Tezgahlarda en fazla hamsi ve istavrit göze çarpıyor.

Palamut ise bu sene az çıkıyor ama yerini lüfer, çinekop ve sarıkanat alıyor. Balıkçılar, havaların daha da soğumasıyla birlikte fiyat aralıkların daha da düşeceğini ve çeşitliliğin artacağını dile getiriyor.

Hamsi ve İstavrit Bolluğu

Balık tezgahlarının en gözde ürünleri hamsi ve istavrit. Bu iki balık, hem bol hem de ucuz olmasıyla tüketicilerin ilgisini çekiyor. Hamsinin kilosu 100 lira, istavritin kilosu ise 150 lira civarında değişiyor. Balıkçı Yusuf Bey, “Bu sene hamsi ve istavrit bolluğu var denizde. Fiyatlar da uygun. Etten de ucuz tavuktan da ucuz şu an” diyor.

Palamut Az, Lüfer Bol

Palamut ise bu sene beklenen ilgiyi göremiyor. Balıkçılar, palamutun az çıkacağını önceden tahmin ettiklerini dile getiriyor. Palamutun yerini ise aynı familyadan olan lüfer, çinekop ve sarıkanat alıyor. Bu balıkların fiyat aralıkları şuan için yüksek olsa da, havaların soğumasıyla birlikte bollaşacakları ve fiyat aralıklarının düşeceği belirtiliyor. Lüferin kilosu şu an 300 lira civarında seyrediyor.

Diğer Balıklar

Tezgahlarda diğer balıklara da rastlamak olabilecek. Barbun, levrek, çupra, mezgit, somon gibi balıklar da yaz kış olan balıklar içinde yer alıyor. Bu balıkların fiyat aralıkları ise 250 lira ile 350 lira içinde değişiyor. Balıkçı Yusuf Bey, “Balık bol şu an. Balığa hasret vardı, sezon da açıldı. Bir ayda işler de güzelleşti, işler de iyi ve biraz hareketli. Balığa hasret insanlar” diyor.

Balık Tüketiminin Faydaları

Balık tüketmenin sağlık yönünden bir çok faydası olduğu bilinmekte. Balık, protein, omega-3 yağ asitleri, vitamin ve mineraller yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Kalp-damar sağlığı, beyin fonksiyonları, bağışıklık sistemi, kemik sağlığı, göz sağlığı gibi birden fazla alanda olumlu etkileri mevcuttur. Ayrıca balık tüketimi ruh halini de iyileştirir ve depresyon riskini azaltır.

Balık tüketirken önemle üstünde durulması gereken noktalar ise şunlardan oluşmaktadır:

Balığı taze ve temiz bir yerden almak
Balığı pişirirken kızartmaktan kaçınmak, ızgara, fırın yahut buğulama metotlarıni tercih etmek
Balığı haftada en az iki kez tüketmek
Balığı limon, sarımsak, soğan, maydanoz gibi doğal baharatlarla tatlandırmak
Balık tüketirken bol su içmek

Balık tezgahlarında sonbahar bolluğu yaşanırken, balık severler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu aktarabiliriz. Hem sağlıklı hem de lezzetli bir besin olan balığı sofralarınızdan eksik etmeyin. 

Yorum yapın