Fırtına palamut fiyatlarını ikiye katladıÖzellikle Batı Karadeniz bölgesinde etken olan fırtına sebebiyle balıkçı tekneleri denize açılamayınca bu durum Trabzon’daki balıkçı tezgahlarını olumsuz yönde etkileyerek tutarları nerede ise ikiye katladı. Trabzon’un yanı sıra Doğu Karadeniz’e kıyısı bulunan çoğu illerin balığı Batı Karadeniz taraflarından gelirken, Trabzon açıklarında avlanan hamsi balıkçıları umutlandırdı.

TEKNELER DENİZE AÇILAMADI

Balıkçılardan Ahmet Çoğalmış, yerli hamsinin kilosunu 90 TL’den sattıklarını belirterek “Hava şartları nedeniyle bugün fazla balık gelmedi. İki üç gündür deniz dalgalı olduğundan tekneler açılamadı. Şu an balık Sinop tarafında orada da hava bozuk olduğu için tekneler denize açılamıyor dolayısıyla bu da tezgahlara negatif yansıyor. Tezgahımızda yerli hamsi var. Kilosunu 90 TL’den satıyoruz. Bunun yanı sıra iri mezgit 90 TL, istavrit 70-75 TL. Hamsi erken geldi sadece palamut, bol olduğundan tekneler ağırlığı palamuda verdiler dolayısıyla hamsiye hemen hemen odaklanamadılar. Marmara taraflarında da palamut olduğu için oralarda da hamsiye ağırlık veremediler. Hamsi ilk oralarda çıkardı. Dolayısıyla oralarda palamut bol olduğu hamsi pek görülmedi” dedi.

“3 GÜN ÖNCE 45 TL’YDİ”

Palamudun genellikle Batı Karadeniz’den geldiğini belirten balıkçı esnaflarından Emin Avcı, “Zonguldak taraflarında hava şartları negatif. Doğu Karadeniz‘de de hava bozuk. Dolayısıyla tekneler denize açılamayınca oralardan gelen palamutlar çok pahalı oluyor. Şu an palamut 90-100 TL civarında. Üç gün önce 45-50 TL idi. Hava düzelirse tekneler denize açılacak palamut olacak şu an palamut Batı Karadeniz taraflarında” diye konuştu.
Balıkçı esnaflarından Kadir Pınar’da hava şartları sebebiyle balığın fiyat olarak tavan yaptığını belirterek “Bugün balık hava şartlarından dolayı tekneler denize açılamadı dolayısıyla balık olmadı. Balık olmayınca fiyatlar da tavan yapmış oldu. 40 TL’ye sattığımız palamudun fiyatı yüzde yüz arttı. İstavrit o şekilde 70-75 TL, çinakop 70-75 TL. 30 TL’ye sattığımız istavrit 50 TL balık olmayınca fiyat yüksek oluyor. Üç gün önce palamut 35-45 TL civarında idi şu an 70-80 TL. Bundan sonrası için umutluyuz hafta ortasından sonra bollaşıp fiyatların düşeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

 

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın