Elon Musk’tan 1,4 milyar dolarlık imza

Elon Musk’tan 1,4 milyar dolarlık imzaElon Musk’ın sahip olduğu SpaceX, gelecek yıllarda Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot ve kargo göndermek için 1,4 milyar dolarlık bir kontrat daha imzaladı. SpaceX böylelikle, NASA’dan toplamda yaklaşık 5 milyar dolar ödeme alarak 14 uzay görevini gerçekleştirmiş olacak.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX ile 1,4 milyar dolar değerinde yeni bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

NASA’nın mevcut sözleşmesi kapsamında, SpaceX’in Crew Dragon feza aracı ve yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketi, ISS’ye dört astronot gönderecekti.

5 GÖREV DAHA ÜSTLENECEK

Şu anda şirket, Nisan ayında başlatılan Crew-4’te yer alıyor. Bu vazife, Amerikalı astronotlar Kjell Lindgren, Bob Hines ve uzun süreli feza uçuşu yapan ilk siyah hanım olan Jessica Watkins ile Avrupa Uzay Ajansı’ndan (EMA) İtalyan Samantha Cristoforetti’yi içeriyordu.

Yeni konsorsiyum, SpaceX’in ISS’ye meydana getirilen Crew-10, Crew-11, Crew-12, Crew-13 ve Crew-14 uçuşları için feza taşımacılığını üstleneceği anlamına geliyor.

NASA tarafından mevzuya ait yapılan açıklamada, “Sözleşme, NASA’nın 2030 yılına kadar uzay istasyonuna kesintisiz bir insan erişimi sunuyor” denildi.

Diğer taraftan 2014 yılında NASA, ticari takım programının bir parçası olarak Boeing ve SpaceX ile muhtelif sözleşmeler imzaladı. Ancak, ABD’li havacılık şirketi Boeing, Starline isminde uzay aracını hemen hemen fırlatmadı.

Ars Technica’nın kıdemli teknoloji editörü Eric Berger, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, SpaceX’in NASA ile ortaklığından Boeing’den oldukca daha fazlasını elde ettiğini belirtti.

SPACEX İLE REKABET ETMEK ÇOK ZOR

Berger, “NASA, mürettebatın geliştirilmesi ve operasyonları kapsamında 6 mürettebat uçuşu için Boeing’e toplam ortalama 5,1 milyar, SpaceX’e 14 uçuş için toplam 4,9 milyar dolar ödeyecek. Ancak, Boeing muhtemelen bu fiyata bile para kaybedecek. Fiyat ve program konusunda SpaceX ile rekabet etmek çok zor” açıklamasını yapmış oldu.

Diğer yandan Boeing, maliyetli ve mühim seviyede gecikmiş bir vakit programıyla boğuştuğu için ilk Starliner göreviyle astronotları ISS’ye götürmek için Şubat 2023’ü hedefliyor.

2019’un sonlarında Starliner’ı mahrek testine sokmaya yönelik ilk teşebbüs, yazılım sorunlarının aracı rotadan çıkarmasından sonrasında ertelendi. Bunu iki yıl süresince sıkıntı yok etme izledi.

SpaceX, Mayıs 2020’den beri ISS’ye astronot yolluyor. SpaceX ile ortaklık kurmadan ilkin NASA, insanları ISS’ye taşımak için Soyuz roketlerini kullanması için Rusya’ya ödeme yapmayı planlıyordu.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın