Bakan Dönmez’den maden faciasına ait izahatEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Bartın’daki maden kazasıyla ilgili bilgilendirme yapıyor.

Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bugün itibarıyla 6 madencimizin tedavisi devam ediyor. Bartın’daki yaralı madencilerimiz taburcu oldu. 18 saat içinde arama-kurtarma çalışmaları tamamlandı. Müessesede faaliyete ara verildi. Her 250 çalışana 1 iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekirken her 37 madencimize 1 iş sağlığı ve güvenliği uzmanı düşmektedir.

Türkiye’de bütün madenleri denetlemekle sorumlu olan, yılda 8 bin kontrol oluşturan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafıdan maden ocakları yılda 4 kez denetlenmektedir. TTK Amasra Müessesedi’den son olarak ağustos ayında meydana getirilen denetimlerde teknik ve idari düzenlemelere aykırı bir husus görülmemiştir.

Kazayla ilgili 6 savcı görevlendirilmek üzere adli süreç başlatılmıştır. Bakanlığımız tarafından idari ve teknik denetimler başlatıldı. Sayıştay raporları gündeme getirilmiştir. Sayıştay, TBMM adına amme idarelerinin mali faaliyet karar ve işlemlerini denetlemekle görevlidir. 2017-19 Sayıştay raporlarında yer edinen hususların dikkate alınmadığı ortaya atılmıştır.

Sayıştay raporlarında bahsedilen unsurlarla alakalı olarak herhangi bir tespitte bulunulmamıştır. Sayıştay tutanağı çarpıtılarak metan gazı miktarı yüksek olduğu belirtilmiştir. Kömürdeki metan miktarı ile ocaktaki metan miktarı farklıdır. Madencilik faaliyetlerinin birçoğunda delme ve patlatma kullanılmaktadır. Minimal ve kontrollü bir biçimde ülkemizde de uygulanmaktadır.

Maden ocağının patlayacağı iddialarına da açıklık getirmek istiyorum. 24 saat süresince devamlı izlenmekte ve bilgiler kayıt dibine alınmaktadır. İşletmemizde aynı uçaklarda olduğu gibi karakutumuz var. Tüm ölçümler, her türlü telsiz ve telefon konuşması kayıt altında. Bunların hepsi incelemeye ve denetime doğal olarak olacak. En ufak bir dikkatsizlik varsa gereği yapılacak.”

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın