59 ilde eşzamanlı FETÖ operasyonuİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve 15 Temmuz gazisi Turgut Aslan ile Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) basın açıklamada bulundu. Bu sabah saatlerinde FETÖ’ye yönelik 59 ilde eşzamanlı operasyon gerçekleştirildiğini söyleyen Soylu, bu operasyonlar çerçevesinde 543 ferdin gözaltına alındığını söylemiş oldu.

Haklarında gözaltı kararı bulunan 704 kişiden 543’ü yakalanarak gözaltına alındı

FETÖ’nün finans transferine yönelik gerçekleştirilen operasyon ile alakalı bilgilendirmelerde bulunan Bakan Soylu, “Örgütün yurt dışına kaçmış üst düzey mahrem sorumluları tarafınca verilen talimatlar doğrultusunda örgütten kopmaları kısıtlama, örgütü canlı tutma, mahrem birimlerin ve finansal faaliyetlerinin tekrar yapılandırılması ve faaliyetlerinin örgütün yurt içindeki üyeleri tarafınca uygulanmaya devam edilmesi mevzusundaki meydana getirilen tespitler üzerine gerçekleştirilen bir operasyondur. FETÖ’nün güncel yapılanmasında vazife alan düzenli ve örgütsel talimatlara harfiyen uyan örgüt mensuplarına tertipli ve sistematik olarak para transferinde bulunulduğu anlaşılmıştır. Yaklaşık 8 ay süresince gerek kargo gerek bankamatik üstünden ve birbirlerini tanımayan insanoğlu üstünden gerçekleştirilen bu para transferi tamamen yurt dışı kaynaklıdır. Burada MASAK Başkanlığının hakkaten operasyondaki büyük bir katkısı, emniyet birimlerinin her birinin ayrı ayrı ortaya koyduğu başarılı takip ve operasyonel seka sonucunda sistematik ve düzenli para aktarımı tespit edilmiştir. Yaklaşık 3 ila 6 bin lira civarında. Bu örgüt mensuplarına yurt dışındaki teşkilat yöneticileri tarafınca Türkiye’deki örgütün ayakta tutulabilmesi ve örgütün finansal yapısının devam ettirilebilmesi için aktarılan bir sistemdir. Deşifre edilen finans aktarım şekilleri içinde kartsız işlem, kargo içerisine gizleyerek veya fiziki buluşma ile bu sağlanıyordu. Toplam bu operasyon çerçevesinde 704 gözaltı talimatı alındı. Şu ana kadar bu talimatlardan 543 gözaltı talimatı gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

“59 ilde eşzamanlı olarak icra edilmiştir”

Operasyonun aslında sabah saatlerinde gerçekleştirildiği sadece duyurmak için beklenildiğini söyleyen Soylu, “Çünkü bir şafak baskını yapılmadı. Sebebi oldukca gizlilik içinde ilerletilen bir tahkikat. Bizim teknik cihazlarına bilhassa telefonlarına ihtiyacımız vardı. Şu ana kadar da birçoğunu sağlayabildik. Gazi Turgut Aslan Operasyonu 81 il Cumhuriyet Başsavcılığının vermiş olduğu izinle 59 ilde eşzamanlı olarak icra edilmiştir. Operasyonla alakalı öteki ayrıntılar EGM tarafınca paylaşılacaktır. Şuana kadar ele geçirilen bir para miktarı var ama buradaki para miktarından ziyade 8 aylık izlemelerimizde daha yüksek para miktarının iyi mi aktarma edildiğini takip ettik. Bu para miktarından ziyade buradaki metot yolun deşifre edilmesi ve FETÖ’nün güncel yapılanması, yeni eleman temini ve finans kaynaklarının deşifresine yönelik atılan adım” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın