Bakan Bilgin’den asgari ücret iddialarına “loto” tepkisiKabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete 9 bin TL olacak iddialarıyla ilgili mühim açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, asgari ücretin üstünde rakam yarıştırılacak bir mevzu olmadığını söylemiş oldu. Asgari ücretin kendisinin de karar verebileceği bir konu olmadığını dile getiren Bilgin, “Asgari Ücret Komisyonu’nun kararıyla ortaya çıkacak bir konu. Böyle loto tahmini yürütür benzer biçimde şu kadar olacak, bu kadar olacak gibi açıklamaları kim yapıyor bilmiyorum fakat bunların hiçbir geçerliliği yok” dedi.

“ASGARİ ÜCRET İÇİN ŞİMDİDEN RAKAM TELAFFUZ ETMEK DOĞRU DEĞİL”

Asgari ücret için yasal ve hukuki sürecin belli olduğunu vurgulayan Bilgin, “Keyfi olarak belirlenmez bu. Şimdiden sayı söyleniş etmek doğru değil. Ekim ayındayız. Ekim, kasım, aralık ayları ve hemen sonra enflasyon rakamlarını göreceğiz ve komisyon karar verecek. Keyfi olarak çıkıp asgari ücret rakamı şu olacak ya da bu olacak demek olası mü? Bunları söyleyenlerin hiçbiri hakikatı yansıtmıyor. Ya süreçten bihaberler ya da öylesine tahmin olarak açıklıyordur herhalde. ” diye konuştu.

GELİR VERGİSİYLE İLGİLİ DÜZENLEME

Gelir vergisiyle ilgili bir emek verme olup olmayacağı mevzusunda da konuşan Bilgin, “Onunla alakalı çalışıyoruz. Sayın Maliye Bakanımızla paylaştık, görüşüyoruz” dedi.

Asgari ücret halen net 5 bin 500 lira olarak uygulanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aralık ayının ilk haftasında toplanması umut ediliyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın