Apple Watch’un kalp sağlığı konusunda destek olan başlıca özellikleri

Apple Watch’un kalp sağlığı konusunda destek olan başlıca özellikleriDünyada ve ülkemizde yaşamı tehdit eden esenlik sorunları içinde ilk sırada yer alan “Kalp ve Damar Hastalıkları”na dikkat çekmek ve sosyal farkındalığı sağlamak amacıyla her yıl 29 Eylül’de kutlanan Dünya Kalp Günü için Apple, akıllı saati Apple Watch’un kalp sağlığına katkılarıyla alakalı muhtelif bilgileri özetliyor.

Apple, amacının tüketicilerin sağlıkları hakkında malumat edinmelerini ve sağlıklarının kontrolünü ellerine almalarını sağlamak içi, Apple Watch ve iPhone’da, bilime dayalı bilgiler sunan şahsi sağlık ve fitness özellikleri sunuyor. Apple Watch, kalp sağlığına odaklanan kapsamlı bir oldukca özelliğe haiz. Apple, zaman içinde Apple Watch’un, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıları potansiyel Atriyal Fibrilasyon belirtileri (AFib) mevzusunda uyardığını ve birçok ferdin kalplerini uzun solukta sıhhatli tutmak için günlük alışkanlıklar oluşturmasına destek bulunduğunu söylüyor. Üstelik Apple Watch’un kendilerine iyi mi yardımcı olduğunu paylaşan kişilerden her gün mektuplar aldığını da dile getiriyor.

İşte Apple Watch’un kalp sağlığı konusunda destek olan başlıca özellikleri:

Yüksek ve Düşük Kalp Atış Hızı Bildirimleri

Apple Watch, arka planda, altta yatan ciddi bir durumun belirtileri olabilecek olağandışı yüksek veya düşük kalp atış hızlarını kontrol eder. Bu, kullananların daha fazla değerlendirme gerektirebilecek durumları belirlemelerine yardımcı olabilir. Bir kullanıcının kalp atış hızı, 10 dakika süresince hareketsiz görünürken 120 bpm’nin üstünde yada 40 bpm’nin altındaysa, o kullanıcı bir bildirim alır. Kullanıcılar, bpm eşiğini ayarlayabilir yada bu bildirimleri açıp kapatabilir. Tüm kalp atış hızı bildirimleri – tarih, saat ve kalp atış hızı ile beraber – iPhone’daki Sağlık uygulamasında görüntülenebilir.

Düzensiz Ritim Bildirimleri

Apple Watch’unuzdaki gayri muntazam ritim bildirimi özelliği, atriyal fibrilasyonu (AFib) düşündürebilecek düzensiz bir ritmi kontrol etmek için zaman zaman kalp atışınıza bakar. Düzensiz ritim bildirimleri, bilekten nabızı idrak etmek için optik kalp sensörünü kullanır ve kullanıcı dinlenirken kalp atımından atım aralıklarındaki değişkenliği arar. Algoritma art arda AFib’i düşündüren gayri muntazam bir ritim tespit ederse, bir bildirim alırsınız ve tarih, saat ve kalp atış hızı Sağlık uygulamasına kaydedilir.

AFib, kalbin üst odacıklarının alt odacıklarla senkronize olmadığı bir tür düzensiz kalp ritmidir. AFib’li bazı kişilerde herhangi bir semptom görülmez. Diğerleri, süratli kalp atışı, çarpıntı, bitkinlik yada nefes darlığı şeklinde semptomlar yaşar. Referans aygıt olarak FDA onaylı patch EKG’sinin kullanıldığı bir klinik çalışmada, en son gayri muntazam ritim bildirim özelliği %88,6 hassasiyet ve %99,3 saptama niteliği göstermiştir.

EKG Uygulaması

EKG uygulamasıyla, hızlı veya atlanmış kalp atışı benzer biçimde semptomlar yaşayan kullanıcılar bir EKG yakalayabilir ve semptomlarını kaydedebilir. EKG uygulaması, tek elektrotlu bir EKG kaydetmek için Digital Crown’a yerleşik elektrikli kalp sensörünü ve arka kristali kullanır. EKG uygulaması hemen sonra sinüs ritmi, atriyal fibrilasyon, yüksek nabızlı atriyal fibrilasyon, sonuçsuz veya sıska kayıt kararı sağlar ve kullanıcıdan süratli yada çarpıntı kalp atışı, baş dönmesi veya bitkinlik gibi semptomları girmesini ister.

apple watch ekg nasıl kullanılır

Kaydedilen dalga formu, sonuçlar, tarih, saat ve herhangi bir semptom kaydedilir ve bir klinik uzman ile paylaşmak üzere Sağlık uygulamasından PDF olarak dışa aktarılabilir. Referans cihaz olarak 12 derivasyonlu EKG kullanan bir klinik çalışmada, EKG uygulaması, sınıflandırılabilir sonuçlar için sinüs ritmini sınıflandırmada %99,3 vasıf ve AFib’i sınıflandırmada %98,5 duyarlılık göstermiştir.

EKG uygulamasının teknik incelemesini burada bulabilirsiniz.

Kardiyo Fitness

Kardiyo Fitness, bir VO2 Max tahmini yada vücudunuzun egzersiz esnasında oksijen alma kabiliyetini sağlıyor. Geçmişte, bu tipik olarak yalnızca dayanıklılık sporcuları yada – yelpazenin diğer tarafında – Kalp Yetmezliği şeklinde ciddi hastalıkları olan kişiler için ölçülüyordu. Bu testler tipik olarak klinikte yapılır ve yaklaşık bir şahıs için fazlaca yoğun olabilir.

apple watch series 7 ön inceleme
Apple Watch Series 7

Ancak Amerikan Kalp Derneği, VO2 Max’in genel sağlığın güçlü bir göstergesi bulunduğunu kabul ediyor ve bu teknolojiyi tüm kullanıcılara sunmaktan heyecan duyuyoruz. Apple Watch, genel sıhhat durumunuz hakkındaki bilgi edinmek için daha düşük egzersiz seviyelerinde bile size ilmi olarak doğrulanmış bir VO2 Max tahmini verebilir.

Kullanıcılar, sınıflandırmaları ciddi uzun vadeli esenlik koşulları riskleriyle bağlantılı olarak “düşük”e düşerse bildirim almayı bile seçebilirler. Neyse ki bu, daha sık yada daha sıkı egzersiz yaparak geliştirebileceğiniz ve yol boyunca kolayca takip edebileceğiniz bir şeydir.

Kardiyo Fitness teknik incelemesini burada bulabilirsiniz.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın