YouTube Shorts’a TikTok’tan esin alan bir hususiyet dahaYouTube Shorts TikTok ile olan rekabetinde rakibin popüler özelliklerini kopyalamaktan da geri kalmıyor. Bu doğrultuda Shorts için sunulan son yenilik, seslendirmeli anlatım özelliği oldu. Söz konusu hususiyet iOS’te Shorts kullanıcıları için dağıtıma çıktı.

Seslendirmeli ifade özelliğiyle kullanıcılar birkaç dokunuşla mevcut videoların üzerine kendi yorumlarını sesli şekilde ekleyebilecek. Oldukça rahat olan bu özelliği TikTok daha ilkin kullanıcılarına sunmaya başlamıştı.

TikTok’u kopyalayan tek rakibi YouTube Shorts değil. Instagram’ın da hem Reels formatının genelinde bununla beraber bu format için sunmuş olduğu tekil özelliklerde TikTok’tan yoğun biçimde esinlendiği söylenebilir. Teknoloji şirketleri için bunun olağan dışı bir konum olmadığını da belirtmek gerekiyor. Facebook ve Instagram sıklıkla rakiplerinin özelliklerini kopyalıyor. TikTok’un rakipleri tarafınca bu kadar sık biçimde kopyalanması da ne kadar ciddiye alındığının bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

YouTube Shorts TikTok’un videolara yorumla mukabil verme hususi durumunu de daha önce kendi platformuna uyarlamıştı.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın