Apple, App Store’un geçen yıl 2 milyar doları aşan sahte işlemleri önlediğini söyledi

Teknoloji devi Apple’ın App Store’u geçen yıl 2 milyar doları aşan potansiyel dolandırıcılık işlemlerini engelledi. basın bülteni Salı günü. Şirket, 2022’de App Store’un gizlilik ve güvenlik standartlarını karşılamadığı için yaklaşık 1,7 milyon uygulama başvurusunu reddettiğini söylüyor.

Basın açıklaması, Apple’ın iPhone’ları ve iPad’leri üçüncü taraf uygulama mağazalarına açmaya yönelik sürekli bir baskıyla karşı karşıya olduğu sırada geliyor. Geçen yıl Avrupa Birliği, Dijital Piyasalar Yasası 2024’te yürürlüğe girecek ve büyük teknoloji şirketlerini platformlarında alternatif uygulama mağazalarına izin vermeye zorlayacak, geliştiricilere uygulama dağıtımında bir seçenek ve kullanıcılara farklı kaynaklardan uygulama indirme olanağı sunacak.

Avrupa Birliği Dijital Pazarlar Yasasını kabul ettikten sonra, Bloomberg Apple’ın iPhone’larında ve iPad’lerinde alternatif uygulama mağazalarının yaklaşan gereksinimlere uymasına izin vermeye hazırlandığını bildirdi. Şirketin değişiklikleri bu yıl iOS 17’nin piyasaya sürülmesinin bir parçası olarak başlatacağı bildiriliyor.

elma var uzun süredir tartışılan cihazın resmi App Store’unu kullanmadan bir telefona veya tablete uygulama yükleme sürecini ifade eden yandan yükleme, kullanıcıları güvenlik risklerine maruz bırakır. Yandan yükleme ve App Store ücretleri fikri de Apple’ın odak noktası olmuştur. Epic ile uzun kan davası. elma var ABD’li milletvekillerine baskı yaptı Kullanıcıları güvende tutmak için App Store’daki uygulamaları sıkı bir şekilde kontrol ettiğini savunarak yandan yüklemenin tehlikeleri hakkında.

Bugünkü basın açıklaması boyunca Apple, App Store inceleme süreci de dahil olmak üzere koruma önlemlerinin hileli işlemleri önlemesine yardımcı olduğunu yineliyor. Şirket, geçen yıl “App Store ile aynı yerleşik gizlilik ve güvenlik korumalarına sahip olmayan, gayri meşru vitrinlerden gelen yaklaşık 57.000 güvenilmez uygulamadan kullanıcıları koruduğunu” belirtiyor. Açıklama, esasen teknoloji devinin üçüncü taraf uygulama mağazalarındaki duruşunu yineliyor. Apple, “yetkisiz pazar yerlerinin, geliştiricilerinin izni olmadan popüler uygulamaları taklit edebilen veya bunları değiştirebilen zararlı yazılımlar dağıttığını” belirtiyor.

Apple’ın çabalarına rağmen, Apple’ın uygulama inceleme sürecinin neredeyse mükemmel olmadığını ve iOS kullanıcılarının her zaman dolandırıcılık ve dolandırıcılık hatta dan App Store içindeki kötü amaçlı yazılım.

Basın açıklamasında Apple, StoreKit ve Apple Pay gibi ödeme teknolojilerinin güvenliğini de öne sürerek, yaklaşık 3.9 milyon çalıntı kredi kartının hileli satın almalarda kullanılmasını engellediğini ve 714.000 hesabın yeniden işlem yapmasını yasakladığını belirtti.

Şirket ayrıca, kullanıcıları korumak için App Store’a girmeden önce her uygulamada bir dizi güvenlik kontrolü gerçekleştirdiğini belirtti. Geçen yıl şirket, dolandırıcılık ve mahremiyetle ilgili endişeler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle yaklaşık 1,7 milyon başvuruyu reddetti. Yaklaşık 24.000 uygulama, yemle ve değiştir ihlalleri nedeniyle App Store’dan engellendi veya kaldırıldı.

Şirket, geçen yıl App Store’dan reddedilen 153.000’den fazla uygulama gönderiminin spam, kopya veya yanıltıcı olduğu tespit edildi. Ek olarak, yaklaşık 29.000 gönderim, gizli veya belgelenmemiş özellikler içerdiği için reddedildi. Şirket, gizlilik ihlalleri nedeniyle 400.000’den fazla uygulama gönderiminin reddedildiğini söylüyor.

Basın açıklaması, Apple’ın geçen yıl 428.000’den fazla geliştirici hesabını potansiyel olarak dolandırıcılık faaliyeti nedeniyle sonlandırdığını belirterek devam ediyor. Ayrıca, dolandırıcılık olduğundan şüphelenilen yaklaşık 105 milyon Apple Geliştirici Programı kaydını da reddetti. Buna ek olarak, Apple, dolandırıcılık ve suiistimal faaliyetleriyle ilişkili 282 milyondan fazla müşteri hesabını devre dışı bıraktı ve 198 milyon dolandırıcılık girişiminde bulunulan yeni hesap, daha oluşturulamadan engellendi.

Apple, iPhone’ları ve iPad’leri üçüncü taraf uygulama mağazalarına açma konusunda sürekli bir baskıyla karşı karşıya olduğundan, şirket esasen bugünün basın bültenini App Store’un ve ödeme teknolojilerinin güvenliğini bir yol olarak tanıtmak için kullanıyor. yandan yükleme konusundaki tutumunu yineliyor ve üçüncü taraf uygulama mağazaları.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın