Tesla hissedarları yönetim kuruluna eski CTO ve kurucu ortak JB Straubel’i seçti

JB Straubel resmi olarak Tesla’ya geri döndü – bu sefer yönetim kurulu üyesi olarak.

Eski Tesla CTO’su ve kurucu ortağı, Salı günü hissedarlar tarafından bağımsız bir yönetim kurulu olarak seçildi. Şirketin Austin’deki Gigafactory Texas’taki hissedarlar etkinliğinde bulunan hissedar kalabalığı, ilk sonuçlar okunduğunda ve Straubel resmi olarak en yeni yönetim kurulu üyesi ilan edildiğinde alkışladı.

Hissedarlar, üç yıllık bir süre için görev yapmak üzere üç yönetici seçtiler. Tesla, Musk’ı, şu anki başkanı Robyn Denholm’u ve Straubel.

Tesla’nın 2023 hissedarlar toplantısından önce Tesla’nın sekiz kişilik yönetim kurulu Musk, kardeşi Kimbal Musk, lra Ehrenpreis, başkan Robyn Denholm, Hiromichi Mizuno, Joe Gebbia, James Murdoch ve Kathleen Wilson-Thompson’dan oluşuyordu.

Şu anda kendi kurduğu pil malzemeleri ve geri dönüşüm şirketini yöneten Straubel, Japonya’nın 1.5 trilyon dolarlık emeklilik fonunun eski baş yatırım sorumlusu Mizuno’nun boşalan yerini devralacak. mizuno kurula katıldı ve denetim komitesi 2020’de ve yeniden seçilmek için aday olmayacak.

Straubel, Tesla’ya 2004 yılında katıldı ve 14 yıl CTO olarak görev yaptı. O, büyük ölçüde tartışmalı CEO’sunun arkasındaki sessiz ve istikrarlı el olarak görülüyordu. Straubel, özellikle piller olmak üzere şirketin en önemli teknolojilerinden bazılarından sorumluydu.

Tesla’daki görev süresi boyunca Straubel, Gigafactory Nevada’nın inşaatına ve konseptine ve Model 3 sedanının üretim rampasına liderlik etti. Straubel 2019’da Tesla’dan ayrıldı. Teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Drew Baglino, görevlerini devraldı. O sırada Tesla, Straubel’in kıdemli danışman rolünde kalacağını söyledi.

Straubel otomobil üreticisinden ayrıldıktan sonra kendisini 2017’de kurulmuş bir pil malzemeleri tedarikçisi ve geri dönüştürücü olan Redwood Materials’ı ölçeklendirmeye adadı. Panasonic ve Amazon gibi şirketlerle çeşitli yüksek profilli müşteri anlaşmalarında.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın