Apple, 192 GB’a kadar belleğe sahip M2 Ultra’yı duyurdu

rent a car 34

Apple bugün şimdiye kadarki en güçlü Apple Silicon çipi olan M2 Ultra’yı tanıttı. M2 Pro ve Max’in bu yılın başlarında piyasaya sürülmesi ve Apple’ın nihayet M2 neslini Mac Studio ve Mac Pro’ya getirdiğine dair söylentilerle, Ultra’nın piyasaya sürülmesi büyük bir sürpriz olmadı. Sonuçta Apple, birçok yönden burada M1 başucu kitabını takip ediyor ve bu da Ultra çipin Mac Studio’nun en üst düzey sürümü olarak piyasaya sürülmesine neden oldu.

M1 Ultra’da olduğu gibi, M2 versiyonu da temelde tek bir pakette birleştirilmiş iki M1 Max kalıbıdır. M1 Ultra, 128 GB’a kadar birleşik bellek desteğiyle 20 CPU çekirdeği, 64 GPU çekirdeği ve 32 Neural Engine çekirdeğine sahipti.

m2 ultra genel bakış

Görsel Kaynakları: Elma /

5nm teknolojisi kullanılarak üretilen ve 134 milyar transistör içeren yeni M2 Ultra, 24 CPU çekirdeği, 76 adede kadar GPU çekirdeği (60 çekirdekli bir seçenek de var) ve 32 çekirdekli Neural Engine içerecek. CPU, 16 yeni nesil yüksek performanslı çekirdekten ve sekiz yüksek verimli çekirdekten oluşur.

Burada da önemli bir değişiklik, M2 Ultra’nın 800 GB/s bellek bant genişliği ile desteklenen 192 GB’a kadar birleşik belleği desteklemesidir.

Tüm bunlar, yeni çipin CPU performansının M1 Ultra’ya kıyasla %20’ye kadar daha hızlı olduğu ve GPU performansının %30 arttığı ve Neural Engine’in artık M1 Ultra’dan %40 daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Apple, özel bir GPU olmadan büyük bir dil modelini eğitmek ve çalıştırmak için bu gücün yeterli olduğunu söylüyor.

Yeni çip ayrıca altı adede kadar Pro Display XDR’yi destekleyebilecek. Bu 100 milyondan fazla piksel demek.

Apple’ın Donanım Teknolojilerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Johny Srouji, “M2 Ultra, Apple silikonun sektör lideri güç verimliliğini korurken, profesyonel kullanıcılarımızın en zorlu iş akışları için şaşırtıcı performans ve yetenekler sunuyor” dedi. “CPU, GPU ve Neural Engine’deki muazzam performans kazanımları ve tek bir SoC’de muazzam bellek bant genişliği ile birleşen M2 Ultra, kişisel bir bilgisayar için şimdiye kadar üretilmiş dünyanın en güçlü yongasıdır.”

TechCrunch'ta WWDC 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın