Android 13 ile iş verilerini ve kişisel verileri ayırmak kolaylaşacakAndroid 13 hem iş hem de eğlence için aynı cihazı kullananların deneyimini iyileştirecek özellikleri getiriyor. Google’dan verilen bilgiye bakılırsa, yenilenen “iş profilleri” ile şahsi veriler ile iş verilerini birbirinden ayrı tutmak kolaylaşacak. Böylelikle hem kullanıcı deneyimi daha iyi ve üretken hâle gelecek bununla birlikte şirketlerin IT politikalarına ahenk sağlanabilecek.

En yeni Android sürümüyle aygıt sahipleri, uygulamaları ancak iş profilinde yada kişisel profilde açılacak biçimde belirleyebilecek. Bu sayede kurumsal videoların şahsi YouTube deneyiminin içerisine sızması engellenebilecek. Buna ek olarak, cihazlarda biri şahsi diğeri de kurumsal amaçlı kullanım için iki resim galerisi oluşturulabilecek.

Android 13 ile Google Pixel serisinde iş profilinde bulunan uygulamalara “zeki dikte” desteği de ekleniyor. Google’dan meydana getirilen açıklamada, bu özelliğin e-postalar ve sohbetlerdeki “kurumsal jargon”u algılayabileceğinin altı çizildi. Buna ayrıca, kullanıcılar arayüze eklenecek yeni merkezle cihaz güvenliğini ve gizlilik ayarlarını daha iyi yönetebilecek.

Bu merkez üzerinden şirketin sistem yöneticileriyle paylaşılan verileri ve aygıt üzerindeki kısıtlamaları da görmek mümkün olacak. Sistem yöneticileri cihazların Wi-Fi bağlantılarını daha faal şekilde test edebilecek.

Android 13 ile kurumsal kullananların deneyimini geliştirmek için başka özellikler de sunulacak. Yakında dağıtılacak özellikler arasında sistem yöneticilerinin cihazı kitlemesini elde eden yitik modu gibi yenilikler bulunuyor.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın