Adana’da DEAŞ operasyonunda 3 tutuklamaAdana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri, ele geçirilen dokümanlarda Irak ve Suriye’de terör örgütü DEAŞ saflarında silahlı görev alıp, kaçak yollarla yurda giriş yapan yabancı uyruklu 7 şüpheliyi tespit etti.

Savcılığın şüpheliler hakkındaki yakalama kararı çıkarmasının arkasından TEM ekipleri operasyon için harekete geçti. Ekipler, özel harekat timlerinin de katılımıyla 11 Ekim günü şafak vakti düzenlenen operasyonda 6 şüpheliyi gözaltına aldı. Adresinde bulunmayan 1 şüpheliyi ise soruşturma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Emniyete götürülen şüphelilerden H.Z.’nin (41), örgütün Suriye’de işgal etmiş olduğu bölgelerde keskin nişancı olarak vazife yaptığı ortaya çıktı. H.Z.’nin 2015 yılında El-Kaide’de silahlı etkinlik yürüttüğü, hemen sonra saf değiştirerek DEAŞ’a katılmış olduğu belirtildi. H.Z.’nin silahlı çatışmalara katılmış olduğu ve teşkilat işgalindeki bölgelerde nöbet tuttuğu belirlendi.

M.A.’nın (21) ise Suriye’nin Rakka kentinde ailesiyle beraber örgütsel eğitim aldığı, DEAŞ saflarında silahlı çatışmalara katıldığı saptandı. M.S.H.’nin de (23) DEAŞ’ın propaganda görüntülerinde figüranlık yaptığı kaydedildi. Emniyetteki işlemlerinin peşinden adliyeye sevk edilen şüphelilerden H.Z.,

M.A. Ile M.S.H. çıkarıldıkları mahkemece tutuklanırken, ötekiler ise tutuksuz yargılanmak suretiyle özgür bırakıldı.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın