Yağmur yağmazsa fiyatı yükselecekKış sebzelerinden ıspanağın hasadı başlarken, İzmir’de mevsim yağmurlarının birazcık gecikmesi sebebiyle üreticiler kısıtlı imkanlarla üretim yapıyor. Suyu idareli kullanma amacıyla, bu yıl karık üzeri olarak ekilen ıspanakta rekoltenin düşük olması beklenirken, fiyatların da geçen seneye gore daha yüksek olacağı ifade edildi.

Vatandaşların bu yıl ıspanağı birazcık daha pahalıya yiyeceğini ifade eden Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl, “Kuraklıktan oldukca etkilendik. Sulama suyunda sıkıntı yaşanıyor. Bu yıl ıspanağı parça parça dikiyoruz. Ispanak yeni çıkmış olduğu için fiyatı biraz düşük şu an, fakat kışın daha da yükselecek diye tahmin ediliyor. Geçen yıl 10 liraydı ıspanak, bu yıl fiyatı birazcık daha yüksek olacak şeklinde” dedi.

Kuraklık nedeniyle tarlaların büyük kısmının boş kaldığını söyleyen Karagöl, “Bu nedenle rekolte de daha azca olacak gibi duruyor. Yağmurlar başlarsa ekim artabilir. Bu bölgede de uzun süreden beri yağmur yok. Ekim artarsa fiyatlar ucuzlayabilir. Ispanağın en büyük özelliği su istemesi. Bazı tarlalarda suyu idareli kullanmak için karık üstü ekiliyor. Eskiden her tarafa tohum atardık. Şu an az olan sudan yararlanmak için böyle dikiyoruz” gibi konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın