Kanser aşısı için tarih verdiler

Kanser aşısı için tarih verdilerPandeminin en başarıya ulaşmış Covid-19 aşılarından birinin arkasındaki ekibe göre, kanseri hedef alan aşılar oldukça yakında piyasaya sürülebilir. Devrim niteliğinde bir mRNA Covid aşısı üretmek için Pfizer ile konsorsiyum kuran Alman şirketi BioNTech’in kurucularından Uğur Şahin ve Özlem Türeci, gelecek yıllarda kanser aşılarını hazır olması için birçok atılım yaptıklarını açıkladı.

BBC’den Laura Kuenssberg ile konuşan Prof. Dr. Özlem Türeci, BioNTech’in Covid-19 aşısının temelindeki mRNA teknolojisinin, kanser hücrelerine hücum etmek için tekrar kullanılabileceğini söyledi.

“2030’DAN ÖNCE HAZIR OLACAK”

mRNA teknolojisine dayalı kanser aşılarının hastalarda ne vakit kullanıma hazır olabileceği sorulan Prof. Dr. Uğur Şahin ise kanser aşılarının “2030’dan ilkin” hazır olabileceğini söyledi.

MRNA AŞISI NEDİR?

Hedeflenen mikroorganizmanın antikor oluşturan antijenik yapısının mRNA’sını içeren aşılara mRNA aşısı deniliyor.

RNA NE DEMEK?

mRNA’nın açılımı mesajcı ribonükleik asit anlanmına geliyor. RNA aşısı veya mRNA (haberci RNA) aşısı, bileşik RNA moleküllerini insan hücrelerine geçirme eden yeni bir aşı türü olarak öne çıkıyor. Burada genetik malzemenin nakli (transfeksiyon) söz mevzusu oluyor.

RNA, hücrenin içine girdikten sonra mRNA olarak çalışıyor ve hücreyi yeniden programlayarak, hücrenin normalde patojen (örneğin virüs) yada kanser hücreleri tarafınca üretilen yabancı proteini üretmesini sağlıyor.

BioNTech’in baş esenlik görevlisi Türeci, bağışıklık sistemini kanser hücrelerini aramaya ve yok etmeye hazırlamak için de Covid-19 karşı kullanılan aynı yaklaşımın uygulanabileceğini söyledi.

Türeci’nin belirttiğine gore kanser aşısı, virüsleri tanımlayan kod taşımak yerine, kanser antijenleri için genetik talimatlar yer alıyor.

COVİD-19’A KARŞI AŞI, COVİD-19’A KARŞI ÜMİDİ ARTIRDI

Diğer yandan BioNTech, pandemi başlamadan ilkin mRNA kanser aşıları üzerinde çalışıyordu, sadece firma küresel acele vaziyet karşısında Covid-19 aşıları üretmek için harekete geçti. BioNTech’in şu anda klinik denemelerinde olan birden fazla kanser aşısı bulunuyor. Türeci, Pfizer/BioNTech aşısının başarısının “kanser çalışmalarını hızlandırdığını” aktardı.

Bağırsak kanseri, melanom ve diğer kanser türleri için aşı geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Şahin ve Türeci, önünde önemli engelleri de açıkladı.

İkilinin aktardığına nazaran, tümörleri oluşturan kanser hücreleri, çok muhtelif değişik proteinlere haiz olabiliyor. Bu da bütün kanser hücrelerini hedef alan ve sıhhatli dokuları hedef almayan bir aşı yapmayı son aşama zorlaştırıyor.

Türeci, BioNTech’in pandemi sırasında mRNA aşılarını daha süratli üretmeyi öğrendiğini ve insanların bağışıklık sistemlerinin mRNA’ya nasıl tepki verdiğini daha iyi anladığını söyledi. Covid-19 aşısının gelişimi ve hızlı sunumunun, deva düzenleyicilerinin aşıları nasıl onaylayacakları mevzusunda çalışmalarına da yardımcı olduğunu vurgulayan Türeci, “Bu mutlaka kanser aşımızın gelişimini ve onayını da hızlandıracak” dedi.

Son olarak Türeci, “Bilim insanları olarak kansere deva bulacağımızı söylemekten her vakit çekiniyoruz. Bir ekip atılımlarımız var ve onlar üzerinde çalışmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın