FETÖ operasyonunda ele geçirilen paralar sergilendi

FETÖ operasyonunda ele geçirilen paralar sergilendiFETÖ/PDY’nin aktüel yapılanması, yeni eleman temini ve finans kaynaklarının deşifresine yönelik cumhuriyet başsavcılıklarından terörizmin finansmanı çerçevesinde alınan tahkikat izinleri doğrultusunda harekete geçen Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar (KOM), Terörle Mücadele (TEM), Siber Suçlarla Mücadele daire başkanlıkları ile İstihbarat Başkanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ekiplerince 8 ay boyunca gizlilik içinde yürütülen tahkikat çerçevesinde 59 ilde eş zamanlı operasyon başlatılmıştı.

15 Temmuz’da darbeciler tarafından başından vurulan Devlet Övünç Madalyası sahibi eski Emniyet Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan’ın adının verildiği operasyonda, yakalama kararı bulunan 704 şüphelinin 599’u yakalanmıştı. Örgütün mahrem yapılanması ve renklendirilmiş kriptolarının deşifre edildiği soruşturmada, İstanbul polisinin 4 ilde yürüttüğü operasyonda aranan 51 şüpheliden 47’si yakalandı. 52 adrese yapılan eş zamanlı baskında ele geçen balya balya döviz ile Türk lirası cinsinden yüklü oranda para ve değerli madenler emniyette sergilendi. Operasyonda 1 milyon 81 bin 430 TL, 468 bin 876 dolar, 102 bin 645 avro, 6 bin 930 pound ile 1 kiloya yakın altın, 2 tabanca ve oldukça sayıda dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirildi.

Para transferinde iz kaybı için banka ATM’lerinden kartsız muamele yapmışlar

FETÖ’nün organize halde para aktarma yöntemlerinin de deşifre edilmiş olduğu operasyonda, örgüt üyelerinin banka ATM’lerinden kartsız muamele, kargo ve elden teslim yöntemleri ile FETÖ/PDY’nin aktüel yapılanmasında görev alan mensuplarına düzenli olarak gerçekleştirdiği para transferinin boyutları da ortaya çıktı. Operasyon çerçevesinde meydana getirilen çalışmalar, örgütün güncel durumu, yeni eleman kazanma emek harcamaları ve para transferlerinde kullandıkları yöntemlerin yanısıra örgütün halen kamuda akademisyen, öğretmen, infaz koruma memuru, tıp doktoru olarak vazife meydana getiren deşifre olmamış renklendirilmiş üyeleri ile mevcudiyetini devam ettirme çabasında olduğu tespit edildi.

Devlet içerisindeki FETÖ personelleri ‘kurye’ olarak kullanılıyor
Kamu görevlisi 17 şüphelinin örgütün mahrem yapılanmalarının finanse edilmesinde kurye olarak faal rol aldıkları da emniyet ve istihbarat birimlerince bir bir belirlendi. Söz konusu soruşturma çerçevesinde örgütün ‘mahrem yapılanması’ ve renklendirilmiş kriptoları büyük oranda gün ışığına çıkarıldı.
(SK-CC-Y)

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın