Yöneticiler ESG’ye bağlı olduklarını söylüyor, ancak veriler aksini gösteriyor

geçmişin üzerinde birkaç yıl, çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) girişimleri iş dünyasını kasıp kavurdu. Alt satır artık önemli olan tek şey değildi. Hem müşteriler hem de yatırımcılar, şirketlerin iklim değişikliğinden çeşitliliğe, eşitlik ve kapsayıcılık gibi bir dizi ÇSY sorunuyla nasıl mücadele ettiğini öğrenmek istedi.

Daha yakın zamanlarda, model altına girdi artan ateş. ÇSY ilkelerine yönelik siyasi saldırılar, sallantılı makroekonomik koşullarla birleştiğinde, daha güçlü bir itici güç büyümeden kar içinve Avrupa’daki bir enerji krizi, bazı şirketlere, özellikle de başından beri taahhütlerini tam olarak yerine getirmemişlerse, vaatlerinden vazgeçmeleri için koruma sağladı.

Açık olmak gerekirse, birçok şirket karbon kirliliğini azaltma konusunda büyük adımlar atıyor ve bu, daha geniş bir ESG değerlendirmeleri şemsiyesi altına giren bir çaba. Bu, üretim için daha temiz enerji kaynakları kullanmayı, tüketim malları için daha çevre dostu paketlemeyi veya enerji açısından en verimli veri merkezlerini çalıştırmaya çalışan bulut sağlayıcıları seçmeyi içerebilir.

Şirketler daha çevreci bir kuruluş olmaya ne kadar yaklaşırsa yaklaşsın, asıl soru, özellikle ekonomik koşullar sıkılaşırken taahhütlerine sadık kalıp kalmadıklarıdır. Bazıları için, ÇSY taahhütleri eylemden çok görünüşle ilgilidir. Ne yazık ki 2023 Google Cloud Sürdürülebilirlik Anketi yürütme kararlılığının kaydığını gösteriyor. Bu ya da sadece pazarlama yararı için işin içinde olanlar itiraf etmeye başlıyor.

Kanıt olarak, anket bu yıl ekonomik baskıların ÇSY endişelerini kuruluşların öncelikleri listesinde geçen yıl işgal ettikleri en üst sıralardan üçüncü sıraya ittiğini ortaya koydu. Raporda, “Pek çok yönetici, sürdürülebilirlik girişimlerinde köşeleri kısmak ve müşteri ilişkilerine ve geliri artırmaya öncelik vermek için makroekonomik ortama ve dış taraflardan gelen baskıya işaret ediyor” deniyor.

Google, dünyanın dört bir yanından çeşitli endüstri sektörlerinden 1.476 VP ve C-suite yöneticisini araştırmak için The Harris Poll’u görevlendirdi. Rapor, sadece planlananın aksine uygulanan sürdürülebilirlik projelerinin sayısının geçen yıla göre %8 azaldığını tespit etti.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın