‘Yalnızca insan yaratıcılar’ Grammy kazanabilir, ancak AI tamamen yasak değil

Yapay zekanın sanatta nasıl kullanılabileceğinin sadece yüzeyini çiziyoruz ve müzisyenler zaten teknolojiyi deniyor. Ancak yapay zeka destekli besteleri Grammy almaya hak kazanacaksa, artık kurallara göre katkılarının “anlamlı” olduğundan emin olmaları gerekecek.

bir güncelleme ünlü ödüllerin uygunluk kriterleri “Yalnızca insan yaratıcılar değerlendirilmek üzere sunulabilir” ve “İnsan yazarlığı içermeyen bir çalışma hiçbir Kategoride uygun değildir” ifadeleri yer almaktadır.

Yine de AI bir ölüm öpücüğü değil. Grammy yetkilileri, bu yasağa akıllıca ve kurnazca açık uçlu bir istisna yaparak, “gönderilen çalışmanın insan yazarlık bileşeninin anlamlı ve önemsizden daha fazlası olması gereken” tüm çalışmalara izin verir. Ayrıca yazarlık, şarkının gönderildiği kategoriyle ilgili olmalıdır, örneğin “şarkı yazmak” için yapay zeka şarkıyı yazmış olamaz.

Bütün bunlar ne anlama geliyor? Çaldığınız bazı enstrümanların sürekli değişen bir döngüsünü oluşturmak için AI destekli bir araç kullandığınızı varsayalım. Bunu davullar, kaydedilmiş enstrümanlar ile üst üste yazdığınız vokalleri kaydediyorsunuz. Burada sorun yok! AI temelde herhangi bir pedal veya filtre gibi sadece bir araç veya efekttir.

Ama ya yapay zekanın bir bilgi isteminden şarkı sözlerini oluşturmasını sağlasaydınız, sonra onları şu tarzda söyleseydiniz? David Crosby… O zaman sahipsin dağılma bazı vuruşları ve enstrümanları bir araya getirin. Son olarak, Brian Eno’nun tonlarından değiştirdiğiniz benzersiz oluşturulmuş tonlarla katmanlayın Refleks.

Şimdi, sonucun kalitesi ne olursa olsun (ve bir tahmine göre… harika değil), hiç kimse ortaya çıkan parçada yaratıcı bir elinizin olmadığını söylemez. Ama söz yazarı, vokalist, besteci veya enstrümantalist miydiniz? Bu terimler genel olarak anlaşıldığı veya itibar gördüğü için değil. Ve kesinlikle Grammy’lerde kuralları koyan insanlara göre değil.

Saf AI çalışmalarını hariç tutma, ancak bunun bir araç olarak kullanılmasına izin verme politikası, muhtemelen bunun gibi ödüller için en iyi yoldur. Nasıl olduğunu zaten gördük kötü niyetli aktörler yayıncılara akın edebilir yapay zeka tarafından oluşturulan yazıyla, ücretli bir yer kapmayı veya hatta sadece kötü şöhreti kapmayı umuyor. Deepfake’ler ve yapay zeka tarafından üretilen videolar, akış platformlarına şimdiden sızmaya başladı. Müzik de aynı şekilde yapay zeka teknolojisini yaratıcı bir şekilde kullanmak yerine kötüye kullananlar tarafından kesintiye uğramaya karşı savunmasızdır.

Üretken müziğin sadece geçerli olmaktan daha fazlası olduğu söylenmeli – pratik olarak artık kendi başına bir tür. Ve en ikonik eserlerinden bazılarının yaratılması basit olarak tanımlanabilir (kendi yaratıcıları tarafından bile). Ancak Grammy Ödülleri’nin Eno’nun Havaalanları İçin Müziği bugün sunulursa reddetmesi pek olası görünmüyor, çünkü işin içinde “anlamlı” bir insan yazarlığı olduğu açık görünüyor. Ama rastgele seçilen üç dakikaya izin vermezler. Generative.fm veya katil izler.

Politika, söylediğim gibi, akıllıca açık uçludur ve kuruluşun “önem veya önemi olmayan; göz ardı edilmeyi hak edecek kadar küçük.” Büyük sanatçılar yapay zeka destekli araçları yaratıcı süreçlerine kucakladıkça, reddettikçe veya gönülsüzce dahil ettikçe, bu tanımın önümüzdeki yıllarda değişkenlik göstereceğine şüphe yok.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın