Zoox, Las Vegas’ta halka açık yollarda robotaksileri test etmeye başladı

Amazon yan kuruluşu Zoox test etmeye başladı amaca yönelik, elektrikli, otonom robotaks Şirket Salı günü Las Vegas’taki halka açık sokaklarda. Zoox, bunun Nevada’da halka açık yollarda pedalsız veya direksiyonsuz üretilmiş otonom bir aracın ilk kez çalıştığını söylüyor.

Zoox, şehrin güneybatı bölgesinde Las Vegas tesislerinin bulunduğu mahallenin etrafında bir millik bir döngü ile küçük başlıyor ve önümüzdeki aylarda genişlemeyi planlıyor. İlk rota, Zoox’un robotaxi’sini birkaç korumasız dönüşte ve çok yollu duraklarda ve ayrıca bisikletçiler, yayalar ve diğer arabalarla yollarda gezinme becerisini test edecek. Blog yazısı.

Saatte 35 mile varan hızlarda dört kişiyi aynı anda taşıyabilen robotaks, Zoox çalışanlarının mesai saatleri içerisinde kullanımına sunulacak.

Zoox, bu ilk robotaksi hizmetini yollarda ne kadar araç bulunduracağını veya hangi saatlerde operasyon yapacağını belirtmedi. Ancak bir şirket sözcüsü, “birden fazla” Zoox aracı testi yapılacağını söyledi.

Şirket, 16 Haziran 2023’ten beri Vegas’ta halka açık yollarda araç kullandığını söyledi. Zoox çok daha uzun süredir şehirde. Şirket operasyonları Las Vegas’a kadar genişletti 2019’da teknolojisini test etmek, doğrulamak ve iyileştirmek ve gelecekte burada ticari operasyonlar başlatmak amacıyla. Şirket, bölgenin haritasını çıkarmak ve veri toplamak için Toyota Highlanders’tan oluşan bir test filosu kullanırken, araçta güvenlik sürücüleri ile otonom sürüş yaptı.

2020’de Zoox, test filosunu desteklemek için Vegas’ta bir ofis ve depo açtı. Şirket şimdi bu operasyonlarını genişletiyor ve araçları ve bölgede büyüyen ekibi için 190.000 metrekarelik depo ve ofis alanı ekliyor. Şirket, California, Nevada ve Washington’daki çeşitli lokasyonlara dağılmış olan şirketin işgücünün yılın başından bu yana 1.900 çalışandan 2.200’e çıktığını doğruladı. Las Vegas’ta işe alınanların çoğu, filo bakımı ve ücretlendirmeye odaklanan “göreve hazırlık” ekibi içindir.

Vegas lansmanı takip ediyor Zoox’un Foster City’deki halka açık yollara konuşlandırılması, Kaliforniya Şubat ayında. California Motorlu Taşıtlar Departmanından sürücüsüz test iznine sahip olan Zoox da çalışanları oraya taşıyor. Zoox henüz araçlarını halka açmadı.

Nevada, AV’leri test etmek için California DMV tarafından denetlenen titiz bir izin sürecine sahip olan California’dan çok daha kolay bir eyalettir. Nevada, tüm otomasyon seviyelerinin halka açık caddelerde çalışmasına izin verir ve DMV’si araçları test etmez veya onaylamaz.

Zoox dedi ki cıvıldamak Nevada’nın DMV’sinden robotaksisini otonom olarak çalıştırma yetkisi verildiğini. Buna göre Nevada yasasıEyalette araç geliştirmek ve test etmek isteyen AV şirketlerinin, sistemde bir arıza olması durumunda durabilmeleri için araçların Nevada “minimum risk koşulunu” karşıladığını kendi kendine onaylaması gerekir.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın