Volkswagen, yazılım kolu Cariad’ı yeniden sallıyor – yine

VW Group, otomobil üreticisinin yazılım birimini oluşturmasından sadece üç yıl sonra, Cariad’daki liderliği bir kez daha değiştirdi.

Pazartesi günü, Cariad’ın yönetim kurulu CEO’su Dirk Hilgenberg’i daha önce VW’nin Bentley markasında üretimden sorumlu olan Peter Bosch ile değiştirdi. Hilgenberg, 2020’den beri Cariad’daydı. Bosch, 1 Haziran’da birinciliği devralıyor.

VW, araçlarında yazılım başlatmak için uzun süredir mücadele ediyor. Bu yanlış adımlar, VW Grubu CEO’su Herbert Diess’in 2022’de işini kaybetmesinin nedenlerinden biriydi. Eski adı Car.Software Organisation olan Cariad, 10 markasında kullanılacak yazılım geliştirmeye uyum getirmek için kuruldu. Yazılımın 1.1 versiyonu günümüzde Volkswagen araçlarında bulunmaktadır. Yazılım 1.2. platformu Audi ve Porsche otomobilleri için geliştirilmekte olup, 2.0 sürümü tüm VW Grubu markaları için tasarlanmış bir işletim sistemi olacaktır.rent a car 34

Yazılım, tarihsel olarak VW Grubu için bir sorun noktası olmuştur. Cariad, 2020 yılında bu gidişatı tersine çevirmek ve yalnızca Tesla gibileriyle rekabet etmekle kalmayan, aynı zamanda gelir getiren araç içi eğlence ve hizmetler sunan yazılım tanımlı araçlar geliştirmek amacıyla kuruldu. VW Group, 2021’de Cariad’ın yapabileceğini söyledi. 1,2 trilyon Euro’ya varan üretim (1,4 trilyon dolar) abonelikler ve diğer satışlar yoluyla 2030’a kadar gelir. Ancak yanlış adımlar, Cariad’da bir dizi sarsıntıya neden oldu ve kısmen VW Group CEO’su Herbert Diess’in 2022’de görevden alınmasına yol açtı.

“Geçen yıl, Volkswagen Grubu içinde operasyonel ve stratejik eylem alanları için on maddelik bir plan hazırladık. VW Grubu ve Cariad’ın denetim kurulu başkanı Oliver Blume yaptığı açıklamada, kilit unsurlardan birinin CARIAD’ın yeniden düzenlenmesi olduğunu ve şimdiden iyi bir ilerleme kaydettiğimizi söyledi. “Şimdi stratejik, yapısal ve personel gelişimini ilerletmek için bir sonraki kilometre taşlarını belirliyoruz. CARIAD, Grup markaları için dijital gelecek teknolojilerinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Hızımızı artırıyoruz ve ortaklıklara yaklaşımımızı genişletiyoruz. Bu, müşterilerimizin yararına, yetkinliklerimizi piyasadaki en iyi çözümlerle birleştirmek için tasarlanmıştır. Sonuç, daha da yakın yazılım-araç geliştirme etkileşimidir.”

Blume, VW Group’un Hilgenberg ve ekibi ile şirket içindeki olası yeni roller hakkında görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Bosch’un “doğru zamanda doğru CEO” olduğunu sözlerine ekledi ve kendisinin bir stratejist, kolaylaştırıcı ve takım oyuncusu olduğunu kaydetti.

VW Group ayrıca kurula iki “kabul edilmiş” ancak adı açıklanmayan yazılım uzmanı ekliyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada