Vercel, ön uç bulutuna yeni arka uç araçları getiriyor

ön uç platformu Vercel bugün, Redis ve PostgreSQL veritabanları ve bir nesne depolama hizmeti de dahil olmak üzere, Vercel’in Upstash, Neon ve Cloudflare gibi ortaklarla oluşturduğu bir dizi arka uç hizmetinin lansmanını duyurdu. Bu, Vercel Secure Compute ve Vercel Güvenlik Duvarı gibi yeni güvenlik özelliklerinin yanı sıra başsız içerik yönetimi sistemleri için yeni bir görsel düzenleme deneyiminin ve büyük Vercel’i yönetmeyi amaçlayan Vercel Spaces’in piyasaya sürülmesine ek olarak yapıldı. projeleri daha kolay hale getiren ve şirketin “en büyük evrim” olarak tanımladığı Vercelhenüz iş akışı.”

Şirket, bu duyuruları faaliyetlerinin bir parçası olarak yapıyor. Vercel Gemisi lansman haftası.

Vercel’in kurucusu ve CEO’su Guillermo Rauch’un bana söylediği gibi, son 24 ayda geliştiriciler bu hizmeti, 4 milyondan fazla siteyi üretime yayınlamak için kullandılar ve bu süre zarfında platformda toplam 150 milyonun üzerinde dağıtım yapıldı. “Ön uç geliştiriciler bu platformu özellikle seviyor. Şirketler ön uç aracılığıyla kendilerini yeniden keşfediyorlar” dedi. “Stratejiyi ikiye katlıyoruz ve platformun farklı yönlerini vurgulayan yeni ürünleri piyasaya sürüyoruz – ve bu gerçekten kapsamlı bir platform haline geldi. Şirkete Next.js ile başladım. Şirketi Next.js’yi barındırmayı kolaylaştırmak için kurdum, ancak bundan çok daha fazlasına büyüdüm.”

Uzun süredir geliştiricilerin Vercel’den istediği bir numaralı şeyin depolama seçenekleri olduğunu belirtti. Vercel’in ön uca odaklanması göz önüne alındığında, geliştiricilerin her zaman arka uç hizmetlerini kendileri bulmaları gerekiyordu. Ancak şimdi şirket, geliştiricilerin tüm uygulamalarını Vercel üzerinde oluşturmasını kolaylaştırmak için bu iki sıkı entegre veritabanını ve nesne depolama hizmetlerini başlatıyor.

Görsel Kaynakları: Vercel

Şirket, bunu sağlamak için bugün sunucusuz bir Redis çözümü olan Vercel KV’yi piyasaya sürüyor. UpstashVercel Postgres tarafından desteklenen sunucusuz bir SQL veritabanı Neonve Cloudflare tarafından desteklenen dosya yükleme ve sunmaya yönelik bir çözüm olan Vercel Blob R2 nesne depolama hizmeti. Tüm bu hizmetler, Vercel’in diğer ürünleri ve tabii ki Next.js ile sorunsuz bir şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

“Sunucusuz alandaki çoğu satıcının, hesaplamayı nasıl ölçeklendireceğini çözdüğüne inanıyorum. Gerçekten hızlı büyüyor, trafikle iyi başa çıkıyor – her neyse. Veri bölümünün nasıl ölçeklendirileceğini çözemediler, ”dedi Rauch. “Geliştiriciler bundan gerçekten hüsrana uğradı. İşlem ölçeklenir ancak veriler ölçeklenmez, bu nedenle bağlantı sorunları yaşarsınız, ölçeklenebilirlik sorunları yaşarsınız.”

Vercel’in bu hizmetleri kendileri oluşturmak yerine burada ortaklarla çalışması ilginç. Rauch, şirketin bu araçların üzerine oturduğu açık kaynaklı projeleri alıp kendi başına çalıştırmaya çalışabileceğini, ancak bu hizmetleri sunucusuz ürünler olarak oluşturmanın, üzerinde çalıştıkları altyapının tamamen yeniden tasarlanmasını ve yalnızca birkaç sağlayıcıyı içerdiğini belirtti. dünya bunu başarmıştır. Buradaki tek istisna, hizmet Cloudflare’nin R2 üzerinde çalışıyor olsa bile Vercel’in depolama temel öğelerine sahip olduğu Blob’tur.

Rauch, “Çalışma zamanımız ile veritabanı arasındaki eşleştirme sihirli bir kombinasyon” dedi. “Artık veritabanının nasıl ölçeklendiği ve istemcinin çok hafif olduğu konusunda endişelenmenize gerek yok. Vercel, her iki dünyanın en iyisi deneyimini yaşamanız için bu çözümü mükemmel bir şekilde paketledi.”

Görsel Kaynakları: Vercel

Bu haftaki diğer büyük lansman ise Vercel Spaces. Daha fazla Vercel kullanıcısı kullanmaya başladıkça monorepos Şirket, projeleri için pano deneyiminin bu projeler için nasıl işlediğini yeniden düşünmesi gerektiğine karar verdi. Ancak buna ek olarak şirket, Vercel’in yıllar içinde geliştirdiği en iyi uygulamalara dayalı olarak ortak sorunlar için kodu analiz eden Vercel Spaces’e uyumluluk gibi özellikler de ekledi.

Spaces’ın bir başka yeni özelliği de, bir organizasyonu bir monorepo ile eşlemeyi kolaylaştıran Kod Sahipleri’dir, böylece belirli bir kod parçacığına hangi ekibin veya bireyin sahip olduğu ve onu gözden geçirip onaylayacak doğru kişilerin kim olduğu netleşir.

Ayrıca, geliştiricilerin görselleştirme için herhangi bir yapı aracından bir yapıyı Vercel’e göndermesine olanak tanıyan Vercel Runs da yenidir; Örneğin, bir Turborepo kullanıcısıysanız (ve Vercel 2021’in sonlarında Turborepo’yu satın aldı), ardından artık Turbo çalıştırmalarınızdaki verileri görselleştirme için Vercel kontrol paneline gönderebilirsiniz.

Görsel Kaynakları: Vercel

Güvenlik tarafında Vercel, Vercel’in sunucusuz işlevleri ile bunlara güç sağlayan arka uç hizmetleri arasında özel bağlantı sağlayan Güvenli Bilgi İşlem’i başlatıyor – esasen tüm üretim ve önizleme trafiğini yönetmek için özel bir IP adresine sahip özel bir ağ oluşturuyor. Şirket ayrıca, geliştiricilere uygulamalarının nasıl performans gösterdiğine dair içgörüler sağlayan eksiksiz bir izleme çözümü olan Vercel Monitoring and Logs’un yanı sıra artık iyileştirilmiş DDoS koruması ve kötü niyetli aktörlerin bir sunucuya erişmesini engellemek için yeni IP engelleme kuralları içeren güncellenmiş bir güvenlik duvarı sunuyor. alan.

Son olarak, ekledikten sonra dağıtımları önizlemek için yorum yapma geçen yıl, başsız içerik yönetim sistemlerinden (CMS) kaynaklanan içerik için yeni bir görsel düzenleme deneyimi başlatarak içerik üzerinde işbirliğini kolaylaştırma fikrini genişletiyor. Bununla kullanıcılar, CMS’nin üzerinde oturan bir WYSIWYG düzenleyicisine sahip olur ve herhangi bir düzenleme hemen onunla senkronize edilir. Vercel bu yeteneği geliştirdi Sanity ile ortaklaşa.

Görsel Kaynakları: Vercel

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın