Cloudflare, web izlemeyi güçlendirmek için bir araç olan Observability’yi başlattı

rent a car 34

Kuruluşlar, gözlemlenebilirliği (bir sistemin ürettiği verilere dayalı olarak mevcut durumunu ölçme yeteneği) anahtar olarak giderek daha fazla görüyor. yakın zamanda anket New Relic’ten, BT karar vericilerinin ve uygulayıcılarının dörtte üçünden fazlası (%78) gözlemlenebilirliği iş hedeflerine ulaşmada bir kolaylaştırıcı olarak gördüklerini söyledi.

Web’in dinamik ve gelişen doğası göz önüne alındığında, özellikle web sitesi gözlemlenebilirliği ve analitiği aldatıcı canavarlar olabilir. Ancak bunları görmezden gelenler, işlerini olumsuz etkileme riskini alıyor. son zamanlarda çalışmak SOASTA tarafından hazırlanan daha uzun sayfa yükleme sürelerinin, üç saniyenin altındaki yüklemeler için ortalama %13 olan ve dokuz saniyeden sonra neredeyse %60’a çıkan, daha yüksek hemen çıkma oranlarına (“hemen çıkma oranları”, ziyaretçilerin hızla ayrılma oranına atıfta bulunur) yol açtığını göstermektedir.

Google Analytics’ten Chartbeat’e ve Parse.ly’ye kadar web gözlemlenebilirliği sorununun üstesinden gelen ürün sıkıntısı yok. Ancak sayıları giderek artan içerik dağıtım ağı ve güvenlik hizmetleri sağlayıcısı olan Cloudflare, daha iyisini yapabileceğini düşünüyor.

Cloudflare yarın, gerçek zamanlı kullanıcı izleme (RUM) verilerini entegre eden ve müşterilerin web sitelerinin performansını ziyaretçiler tarafından deneyimlendiği şekliyle anlamalarını sağlayan bir performans izleme yaklaşımı olan Observatory’yi (Cloudflare’in eski Hız Sekmesinin yerini alıyor) başlatıyor. Web sayfalarına veri toplayan JavaScript “işaretleri” ekleyen Cloudflare’nin Tarayıcı Öngörüleri özelliği aracılığıyla yakalanan RUM, sayfa yükleme süreleri, yanıt süreleri ve diğer kullanıcı etkileşimleri gibi ölçümleri kaydederek kullanıcının tarayıcısı veya cihazları hakkında bilgiler sağlar.

Cloudflare, Observatory’yi çeşitli ortamlarda ve ağ koşullarında müşteri deneyimlerini yakalamak için “tek bir cam bölmesi” olarak tanımlar ve site sahiplerine görünüşte “bütünsel” bir performans görünümü ve bu performansı geliştirmeye yönelik öneriler sunar.

“Web sitesi performansının kullanıcı deneyimi üzerinde her zaman büyük bir etkisi vardır, ancak müşterilerin enflasyon ve artan yaşam maliyeti nedeniyle harcamalarını kıstığı bir dönemde bu etki özellikle artmaktadır.” bulut parlaması CTO John Graham-Cumming, TechCrunch’a bir e-posta röportajında ​​söyledi. “Gözlemevi iki kritik soruyu yanıtlıyor: web sitem ne kadar hızlı ve onu nasıl daha hızlı hale getirebilirim? Ziyaretçilerine inanılmaz bir kullanıcı deneyimi sunmak için kullanıcıların web performansı konusunda uzman olmaları gerekmediğini göstermek istiyoruz.”

bulut parlaması

Web izlemeyi tek bir panoda merkezileştirme girişimleriyle Cloudflare’s Observability.

Bu amaçla Observatory, Google’ın web performansını değerlendirme aracı olan Google Lighthouse’u bünyesine katar ve bölgesel testleri etkinleştirerek müşterilerin dünyanın farklı bölgelerindeki web sitesi performansını simüle etmesine olanak tanır. Graham-Cumming, müşterinin Cloudflare plan türüne (ücretsiz, Pro, Business veya Enterprise) bağlı olarak daha fazla bölgede daha fazla test çalıştırabileceklerini açıkladı. Örneğin Pro müşterileri, en önemli sayfaları için beş farklı konumdan yinelenen beş test ayarlayabilir.

Graham-Cumming, “Müşterilerimizle konuştuktan ve sıkıntılı noktalarını anladıktan sonra Gözlemevi kurduk” dedi. “Gözlemevi, müşterilerin performansı kolayca ölçmeleri, bilgiye dayalı kararlar almaları ve bu sonuçları paydaşlarına etkili bir şekilde iletmeleri için araçlar sağlıyor.”

Observatory’nin tavsiyeleri, Lighthouse, RUM testi ve bölgesel testlerden toplanan bilgilerden yararlanarak sorunları tespit eder ve düzeltmeleri uygulamak için özel Cloudflare ürün ayarları sunar. Örneğin Observatory, belirli bir sayfada görsel yeniden boyutlandırmanın kullanılmasını önerebilir ve müşterileri ilgili bir Cloudflare ürününe yönlendirebilir.

Müşteriler, denetimlerle doğrudan bağlantılı olan bu önerileri Cloudflare kontrol panelinde görüntüleyebilir.

Diğer platformlar, web sitesi optimizasyonu için benzer öneriler ve testler sunar. Yansıtmak, müşterilerin platformu gerçek zamanlı olarak “öğreterek” bir siteyi test etmelerini sağlar. Ancak Graham-Cumming, Observatory’nin piyasadaki birçok çözümden daha modern olduğunu öne sürüyor.

“Neredeyse tüm rekabetçi platformlar aşırı derecede karmaşık ve ya eski teknolojilerin kullanımı ya da kafa karıştırıcı, karışık kullanıcı arayüzleri nedeniyle dik bir öğrenme eğrisine sahip” dedi. “Observatory’yi, ekiplerin küresel bir izleyici kitlesi için bir web sitesini hızlandırmasına basit ve etkili bir şekilde yardımcı olmak için tasarladık. Sıkıştırma, web sayfası optimizasyonu vb. gibi işin her bir yönü için özel ekipleri olan çok az şirket olduğunu biliyoruz. [But] Observatory, öğrenme eğrisini ortadan kaldırıyor ve müşterilerin web sitelerinin gerçek dünyadaki performansını anlamalarını kolaylaştırıyor.”

Elbette Observatory, Cloudflare’nin geri kalan web analitiği ve geliştirme araçlarıyla sinerji içindedir ve birinci sınıf ürün ve hizmetlerine çok da ince olmayan bir huni görevi görür. Son zamanlardaki faaliyetlerine bakılırsa, şirketin ihtiyaç duyduğu türden bir destek olabilir. kazanç rapor. Cloudflare en üst sırayı kaçırdı ve 2023’ün ilk çeyreğinde tüm yıl gelir rehberliğini aşağı yönlü revize ederek şirketin hissesinin %20’den fazla düşmesine neden oldu.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın