New Relic, AI gözlemlenebilirlik asistanı Grok’u piyasaya sürdü

Şu anda, büyük bir dil modelini hizmetlerine entegre eden her kurumsal bitişik şirketin döngüsünün derinliklerindeyiz. Bugün, Yeni Kalıntı şapkasını ringe atıyor Grok, “gözlemlenebilirlik için dünyanın ilk üretken AI asistanı” olarak adlandırdığı (ve eminim ki son olmayacak). Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, buradaki fikir, mühendislerin New Relic’te birçok rutin görevi gerçekleştirmek için doğal dili kullanmalarına yardımcı olmak için büyük bir dil modeli kullanmaktır – enstrümantasyon kurmayı, raporlar oluşturmayı ve hesapları yönetmeyi düşünün.

Görsel Kaynakları: Yeni Kalıntı

“DevOps ve DevSecOps hareketlerine hizmet etmek için gözlemlenebilirlik araçları mevcuttur. New Relic Baş Ürün Sorumlusu Manav Khurana, “Mühendisler, çalıştırmak ve geliştirdikleri yazılımı güvence altına almak için ihtiyaç duydukları verileri elde etmek için gözlemlenebilirlik araçlarını kullanıyor” dedi. “Ancak gerçek şu ki, her mühendis için sahip oldukları bir soruyu bir veri modeline çevirmek, doğru verileri bulmak için araçlarını gözden geçirmek ve ardından verileri tekrar doğal dildeki bir kavrayışa çevirmek zordur. Bu nedenle DevSecOps uygulamaları, Gözlemlenebilirlik araçlarındaki tüm yeniliklerin gerisinde kalıyor. Şimdi Generative AI ile tamamen farklı bir şekilde geliştirilen yeni yazılımlarda patlama yaşanacak ve yazılımların çalıştırılması ve güvenliğinin sağlanması daha da karmaşık hale gelecek.”

Bu modelleri kullanmanın önemli bir avantajı, mühendislerin hizmetin topladığı büyük miktarda veriyi analiz etmesini kolaylaştırmasıdır. Khurana’nın da belirttiği gibi, bu günlerde bu, yalnızca belirli bir hizmetin performansını sağlamak değil, aynı zamanda bunları çalıştırmanın maliyeti anlamına da geliyor, bu artık çoğu işletme için akılda kalan bir şey.

Görsel Kaynakları: Yeni Kalıntı

Grok ile mühendisler, karmaşık sorgular yazmak zorunda kalmadan tüm bu verileri daha kolay gözden geçirebilir ve birleştirilmiş telemetri verilerini tarayabilir. Gösterge tabloları ve raporlar oluşturmak kesinlikle ana kullanım durumlarından biri olurken, Grok ayrıca kullanıcıların “Bu hizmet neden çalışmıyor?” ve belirli bir sorunun temel nedenine ulaşın ve kullanın Kod Akışıgerekirse kod düzeyindeki sorunların hatalarını ayıklamak için popüler IDE’lere entegre edilebilen şirketin telemetri ve işbirliği hizmeti.

“2008’de bulut APM’yi icat ettiğimizden beri, yeniliklere öncülük ederek rakiplerimizin yıllarca önünde olduk. New Relic CEO’su Bill Staples, New Relic Grok, bu DNA’nın devamı niteliğinde ve üretken yapay zekanın sektörümüzü nasıl dönüştüreceğini tanımlıyor. “Kolektif ilerlemeye rağmen mühendisler, giderek daha karmaşık hale gelen yazılım sistemlerinden yayılan telemetri verileri hazinelerini manuel olarak analiz etmenin karmaşıklığı nedeniyle gözlemlenebilirliğin gerçek potansiyelini gerçekleştiremiyor. New Relic Grok, verilere ve içgörüye erişimi demokratikleştiriyor ve kendini çevik, yenilikçi ve kalıcı işler kurmaya adamış kuruluşlar için oyunun kurallarını değiştiriyor.”

Bu yılın başlarında New Relic, mühendislik ekiplerinin OpenAI’nin GPT API’leri ile oluşturulan uygulamaları izlemesine olanak tanıyan MLOps gözlemlenebilirlik platformunu da piyasaya sürdü.

Grok yakında sınırlı bir ön izlemeyle sunulacak.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın