Varda Space, sonradan 500 milyon dolarlık değerlemeyle yeni fon dilimini artırıyor

Varda Uzay Endüstrileri, TechCrunch tarafından görüntülenen belgelere göre, ilaç, yarı iletken ve daha fazlasının üretiminde devrim yapmak isteyen uzay içi üretim girişimi, yatırımdan sonra yaklaşık 500 milyon dolar değerinde olacak 25 milyon dolarlık yeni sermaye toplama sürecinde.

Bağış toplama, bağışlarını göndermeye hazırlanan Varda için çok önemli bir zamana denk geliyor. yörüngeye çıkan ilk uzay aracı. Başlangıç, yalnızca sıfır-G ortamında üretilebilen hassas malzemeler üretebilen yörüngede birden fazla otonom “uzay fabrikası” işletmek istiyor. Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde yıllarca süren araştırmalar sayesinde uzayda üretim yeni olmasa da, henüz hiçbir şirket uzay ortamında büyük ölçekte üretim yapabilmiş veya ürünleri Dünya’ya iade edememiştir.

25 milyon dolarlık C Serisi öncesi ‘aile ve arkadaşlar’ turu, Varda’nın önceki turlarından ikisine yatırım yapmış olan Side Door Ventures tarafından yönetilen özel amaçlı bir araç (veya SPV) olarak toplanıyor. Side Door’un yatırımcılarından biri olan Jordan Croom, Eylül 2021’de yükler ve mekanizmalar başkanı olarak Varda’ya katıldı. LinkedIn’e göre Croom, Side Door’da öncelikle “uzay, robotik, enerji, iklim ve ulaşım gibi sektörlerde erken aşama derin/sınır teknolojisine” odaklanıyor. Şirket o zamandan beri ön şart tablosunu güncellemiş olabilir.

SPV’nin düzenlenmesine yardımcı olan Hustle Fund Scale, ilgili yatırımcıların 31 Mayıs’a kadar taahhütte bulunmalarını ve havale yapmalarını istiyor. Varda bu hikaye için yorum yapmayı reddetti.

Şirketin açılış görevi, Haziran ayında SpaceX’in Transporter-8 araç paylaşım görevinde uçacak. Toplu sipariş alımının bir parçası olarak Rocket Lab tarafından üretilen uzay aracı, Varda yapımı küçük üretim ve yeniden giriş modülleri içerecek. Yörüngede yaklaşık üç ay geçirdikten sonra şirket, Dünya’ya 40-60 kilogram arasında malzeme döndürmeyi umuyor.

Varda’nın hedeflemeyi planladığı uygulamalar arasında ilaçlar da yer alıyor. Mikro yerçekiminin ilaç geliştirme için önemli etkileri vardır ve biyoyararlanımı artırabilir, raf ömrünü uzatabilir ve başka buluşlar sunabilir. Yarı iletkenler ve fiber optik kablolar dahil olmak üzere bu ürünler ve diğerleri için toplam adreslenebilir pazar astronomik olabilir.

Geçen sonbaharda Varda, LinkedIn’e göre potansiyel ilaç müşterileriyle ilişkilerini genişletmek için bir yaşam bilimleri pazar geliştirme lideri ve bir biyofarma iş geliştirme başkan yardımcısı getirdi. Mart ayında şirket ayrıca bir baş ilaç bilimcisi tuttu.

El Segundo, Kaliforniya merkezli girişim, Dragon uzay aracı üzerinde çalışan SpaceX’te yaklaşık altı yıllık bir görev süresi olan bir mühendis olan Will Bruey ve Founders Fund başkanı Delian Asparouhov tarafından ortaklaşa kuruldu. Şirket, 2020 sonbaharında kurulduğundan bu yana, 11 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turu ve bir 42 milyon $ Seri A. Ancak HF Scale’den alınan belgelere göre Varda, yatırımcılardan bugüne kadar 150 milyon dolar topladı.

Varda, uzayda hassas malzemeler üretme hırsı olan Redwire, Space Forge ve Exploration Company gibi şirketlerin rekabetiyle karşı karşıya.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın