İngiltere’deki Space Forge, uzayda üretim uyduları için yeni yeniden giriş teknolojisini piyasaya sürdü

3d duvar kağıdı

Galli uzay içi üretim başlangıcı Uzay Demirhanesi uzayda üretim uzay aracının hızlı bir şekilde kurtarılmasını ve yeniden kullanılmasını sağlamak için bir uydu yeniden giriş sistemi geliştirdi.

Uzay aracının inişini yumuşatmak için tasarlanmış bir ısı kalkanı ve bir su aracı içeren yeni sistem, şirketin ForgeStar adlı uzay içi üretim uydu platformuna dahil edilecek.

Space Forge, SpaceX’in Dragon kapsülünde kullanılan ve her görevden sonra değiştirilmesi gereken ısı kalkanlarının aksine, “Pridwen” ısı kalkanını atmosferik yeniden giriş tarafından üretilen ısıyı yayacak kadar büyük olacak şekilde inşa ettiğini söylüyor. Yüksek sıcaklık alaşımından yapılan kalkan, kalkış için fırlatıcı içinde katlanacak ve uzay aracı Dünya’ya döndüğünde açılacak şekilde tasarlandı.

Ablatif ısı kalkanlarından uzaklaşmak, Space Forge’un kendisini rakiplerinden ayırmayı ummasının bir yoludur.

Space Forge’un kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Andrew Bacon, “Bu eski teknoloji,” dedi. “Aşındırıcı ısı kalkanları fikri, geri döndükçe kendini yiyen bir şey, [1950s] teknoloji.”

İmaj kredisi: Space Forge

Şirket ayrıca, ForgeStar altında kendi kendine manevra yapacak ve onu yumuşak bir inişte “yakalayacak” mürettebatsız bir su aracı olan “Fielder” geliştirdi. Buradaki fikir, aracın içindeki hassas yükler üzerindeki baskıyı mümkün olduğunca azaltırken aynı zamanda uzay aracı yenileme ihtiyacını da azaltmaktır.

Space Forge, uzayda yapılan malzemeler için potansiyel olarak astronomik pazardan ilk yararlanan şirketler arasında yer almak için yarışan bir avuç şirketten biridir. Beş yaşındaki girişimin yarı iletkenler, farmasötikler, belirli alaşımlar ve daha fazlasının üretimini sağlamak için iddialı planları var. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar, bu malzemelerin yörüngede üretilebileceğini kanıtlamış olsa da, bunları uygun ölçekte üretip Dünya’ya geri döndürmek henüz başarılmış değil.

İmaj kredisi: Space Forge

Bacon, “Uzay istasyonu harika bir laboratuvar, ancak bir fabrika değil” dedi. Uzayda üretim, tarihte en çok kullanılan kargo ve mürettebat aracı olan Dragon kapsülünü bir yörünge fabrikasına dönüştürmek kadar basit değil. Kapsül bunun için optimize edilmedi – maliyet veya mühendislik açısından, diye açıkladı.

“SpaceX, fırlatma maliyetini düşürmede harika bir iş çıkardı, ancak geri dönüş maliyetini gerçekten düşürmediler” dedi.

Maliyete ek olarak, Dragon’un yeniden girişinin mekaniği, canlı biyolojik kültürler gibi bazı malzemeler için sorun oluşturabilir. Bacon, yüksek iniş şoku nedeniyle, “İnişin son milisaniyesinde üç yıllık geliştirme deneylerini kaybeden biyolojik müşterilerle konuştuk” dedi.

Şirket, bu yıl açılış misyonunu başlatmak için yolda olduğunu söylüyor. Herhangi bir müşteri yükü taşımayacak olan bu görev, Space Forge’un üretim tekniğini gösterecek ve güvenli yeniden giriş teknolojisi de dahil olmak üzere diğer önemli teknolojileri kanıtlayacak. Bacon, potansiyel fırlatma tarihini veya fırlatma sağlayıcısını belirtmeyi reddederken, şirketin kanıtlanmış uçuş mirasına sahip bir ABD fırlatma sağlayıcısı seçtiğini söyledi.

Şirket ilk olarak Virgin Orbit’in Ocak görevinde İngiltere, Cornwall’dan bir uzay aracı fırlatmayı denedi, ancak bu yük – ve diğer her şey – Virgin’in fırlatıcısı bir anormallik yaşadığında kayboldu ve yörüngeye ulaşamadı.

Space Forge, 2021’de ABD merkezli SpaceFund ve Type One Ventures firmaları ile Berlin merkezli World Fund’ın ortak liderliğinde 10,2 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu kapattı. Space.VC, Starbridge Venture Capital, Quiet Capital, Kencoa Aerospace, Trousdale Ventures, Newable Ventures, Dylan Taylor ve FJ Labs da katıldı.

Şirketin bir sonraki finansman turuna gelince? Bacon, “Yakında bir duyuru bekleyin,” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın