Traefik Labs, Kubernetes’e özgü bir API yönetim hizmeti olan Traefik Hub’ı kullanıma sunuyor

Traefik bugün, API’leri yayınlamak, güvenliğini sağlamak ve yönetmek için bulutta yerel API yönetim çözümü olan Traefik Hub’ın genel kullanıma sunulduğunu duyurdu. 2016 yılında Emile Vauge tarafından kurulan Traefik Labs, erkenden açık kaynak projelerine odaklandı: Traefik Proxy ve bulutta yerel bir ters proxy çözümü ve hizmet ağı olan Mesh.

Vauge, 2015 yılında Lyra Network, Airbus, Thales Communications ve Nortel’de çalıştıktan sonra bir geliştirici ve DevOps danışmanıydı. O sırada internet üzerinden binlerce mikro hizmeti erişilebilir kılmaya çalışıyordu ve mevcut çözümler ihtiyaçlarını karşılamadı.

“Temel olarak, kendi ürünlerim üzerinde çalışmaya başladım ve mikro hizmetler ve kapsayıcılar için sıfırdan oluşturulmuş bir ters proxy olan Traefik’i açık kaynak kullanmaya başladım. Hacker News’in ön sayfası. Birkaç ay sonra şirketi Traefik Labs’ı kurmamı sağlayan beklenmedik büyük bir başarıydı,” dedi Vauge geçen ay KubeCon Amsterdam’da bana.

Şimdiye kadar Traefik 3 milyonun üzerinde indirildi, şirketin 40 çalışanı var ve Traefik projesinin topluluğu 700’den fazla katılımcıdan oluşuyor. Şirket ayrıca Balderton Capital, Kima Ventures, 360 Capital ve Elaia gibi şirketlerden 11 milyon doların biraz üzerinde fon sağladı.

Vauge, şirketin her zaman sadeliğe odaklandığını belirtti. Gerçekten de Traefik’in ilk sloganlarından biri “Ağ kurmayı sıkıcı hale getirmek” idi. Bu aynı zamanda Traefik Hub’ın odak noktasıdır. Şirketin belirttiği gibi, Traefik Proxy kullanıcıları tabanı, platformu birleşik giriş ve API ağ geçidi olarak zaten kullanıyordu. Ancak Traefik Proxy, API yönetimi düşünülerek oluşturulmamıştır. Bu arada birçok kullanıcı, DevOps felsefesi ve birçok işletmenin şu anda ilerlemekte olduğu bulut tabanlı platformlarla her zaman uyumlu olmayan büyük yekpare API yönetim çözümlerinden uzaklaşmaya çalışıyordu.

Görsel Kaynakları: Traefik Laboratuvarları

Traefik Hub, Traefik’in yanı sıra NGINX, HAProxy, Ambassador ve diğerleri gibi diğer proxy’leri destekleyen, Kubernetes’e özgü bir API yönetim çözümüdür. Kullanıcılara bu seçeneği sunduğundan, buradaki söz, mevcut yatırımlarının tümünü değiştirmek zorunda kalmadan API yönetimi için Traefik Hub’da standart hale gelebilmeleridir. Bununla birlikte, mevcut herhangi bir Kubernetes mikro hizmetinden bir API yayınlamak birkaç tıklama meselesi haline gelmelidir; geliştiriciler, Hub API portalını kullanarak bunu kendileri yapabilir (veya hizmetin kendi API’sini GitOps iş akışlarının bir parçası olarak kullanabilir).

Şirket ayrıca hizmeti güvenliği göz önünde bulundurarak oluşturduğunu, yani örneğin OAuth 2.0 ve JSON Web Simgeleri aracılığıyla rol tabanlı erişim denetimlerini ve kimlik doğrulamayı ve yetkilendirmeyi desteklediğini belirtiyor.

“2015’te yeni bir modern ters proxy modeli oluşturma fırsatı gördüm – çünkü bir ihtiyaç vardı. Bunu özlüyordum. Ve bu tamamen aynı [in today’s API space]. Çok büyük bir pazar var ve büyük bir ihtiyaç var. Vauge, “Mevcut API yönetimi çözümlerinin bulut tabanlı dünyaya pek uygun olmaması nedeniyle büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz” dedi. “Çok ağırlar, çok pahalılar ve en önemlisi, bulutta yerel devrimden önce inşa edildiler.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın