Twitter, rakip Threads’e giden bağlantıları engellerken, CEO trafik düşüşü raporlarını önemsemiyor

Son zamanlarda işe alındı Twitter CEO’su Linda Yaccarino, 5 Temmuz’daki saldırı nedeniyle Twitter trafiğinin azaldığı yönündeki haberleri geri püskürtüyor. yeni bir rakibin lansmanı, Instagram Konuları. Ancak şirket, Meta’nın rakibinin oluşturduğu potansiyel tehdit konusunda endişeli görünüyor. 100 milyon kullanıcıya ulaşmak. Pazartesi günü, kullanıcılar Twitter’ın, Twitter aramalarında Threads.net’in web sitesine giden bağlantıları seçici olarak engellediğini ve bu da herhangi birinin Threads’teki konuşmaları ortaya çıkarmasını veya kullanıcıların profillerini bulmasını zorlaştırdığını bildirdi.

teknoloji uzmanı Andy Baio Twitter’da “url:threads.net” operatörünü kullanarak hiçbir sonuç döndürmeyen bir arama yaptıktan sonra değişikliği fark edenler arasındaydı. Tipik olarak, bu arama operatörü, belirtilen web sitesine bağlantı içeren herhangi bir tweet’i çekerdi ve artık threads.net bağlantılarının dahil edildiği çok sayıda tweet var.

Ek olarak, “url:” biti operatörü olmadan daha basit bir arama, threads.net web sitesine veya takipçilerine Threads kullanıcı adlarını tweetleyen Twitter kullanıcılarına (“threads.net/@techcrunch, örneğin” gibi) atıfta bulunan tweet’leri döndürür. ancak Threads’in platformunda yer alan tartışmalara doğrudan bağlantılar döndürmedi (örn. https://www.threads.net/t/CuiNy-zPbbJ/).

Twitter’daki diğerleri de Baio’nun gönderisinden önce değişikliği fark etti ve tweet attı. Engellemenin ne zaman başladığı belirsizliğini koruyor çünkü Twitter, Elon Musk’ın geçen yıl sosyal ağı satın almasının ardından artık basın sorularına yanıt vermiyor.

(Bu değişiklikler değişkendir, bu nedenle kat ettiğiniz mesafe bu raporu ne zaman okuduğunuza bağlı olarak değişebilir.)

Bu, Musk’ın Twitter’ının bir rakibin web sitesine bağlantıları ilk kez engellemesi değil.

Bülten platformu Substack, tartışma özelliğini Substack Notes’u başlattıktan kısa bir süre sonra, Twitter bu bağlantıları sansürlemeye başladı gönderileri yanıtlamayı, beğenmeyi veya retweetlemeyi imkansız hale getirerek. Mevcut Konu bloğu o kadar ileri gitmiyor… en azından henüz değil.

Bununla birlikte, sosyal medya yöneticileri Musk ve Meta CEO’su Mark Zuckerberg arasındaki husumet, Musk’ın bu ayın başlarında son günlerde hararetini artırdı. Zuckerberg’i “kafes maçına” davet ediyor” Hafta sonu, Twitter sahibi isim takmaya bile başvurdu. tweetleme “Zuck bir pisliktir” ve kaba bir şekilde “gerçek bir sik ölçme yarışması” teklif ediyor.

Görsel Kaynakları: twitter

Başka bir yerde, Twitter CEO’su Yaccarino daha az düşmanca bir tavır aldı ve bunun yerine, muhtemelen reklamverenlere güven verme umuduyla Twitter trafiğinin son zamanlarda nasıl patladığını tweetledi.

“Sizi bir ipin ucunda bırakmak istemem… ama Twitter, gerçekten kendinizi aştınız! Geçen hafta Şubat ayından bu yana en büyük kullanım günümüzü yaşadık.” yönetici yazdı. “Yalnızca BİR Twitter var. Biliyorsun. Biliyorum,” diye ekledi, üstü kapalı bir şekilde Threads’e atıfta bulunarak.

Sözleri, Threads’in çıkışından ve hızlı yükselişinden bu yana Twitter trafiğinin düştüğünü ima eden çok sayıda raporun ardından geldi. Web analitiği firmasından alınan verilere atıfta bulunmak Benzer web, CNBC bildirdi Twitter’ın web trafiği, önceki haftaya kıyasla, Konuların genel kullanıma sunulduğu ilk iki gün için %5 düşmüştü. Ayrıca,Benzerweb, Twitter’ın web trafiğinin 2022’nin aynı günlerine kıyasla %11 azaldığını söyledi.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer veriler bu bulguları destekliyor gibi görünüyordu. cıvıldamak şirketi içerik dağıtım ağı hizmetleri ve hizmet reddi saldırılarına karşı koruma sağlayan diğer şeylerin yanı sıra Cloudflare CEO’su Matthew Prince tarafından.

“Twitter trafiğini tanklıyor,” Prince tweet attıgösteren grafik keskin bir düşüşün açıkça görülebildiği Twitter.com için zaman içinde DNS sıralamalarının yüzdesi.

Bu haberler karşısında Yaccarino’nun Twitter’ın rekor kullanımıyla ilgili yaptığı açıklamalar şüpheli görünüyor. Özellikle, CEO karşılaştırma için veya hatta trafiğin hangi gün arttığı konusunda herhangi bir özel ölçüm paylaşmadı.

Kullanıcı tabanını ve kullanıcıların sosyal bağlantılarını hızla ölçeklendirmek için Instagram’ın sosyal grafiğinden yararlanan Threads hızlı bir başlangıç ​​yapmış olsa da, uygulamanın uzun vadeli geleceği belirsiz. Ne de olsa, genellikle yeni bir uygulamaya yönelik bir talep artışı olur ve bu talep, ilk deneme aşaması sona erdiğinde sönecektir. Bu, geçen yıl zirveye ulaşan açık kaynaklı Twitter rakibi Mastodon’da da görüldü. 2,5 milyon aylık kullanıcıancak o zamandan beri bugün itibariyle 1,9 milyona düştü. Mastodon’un web sitesi.

Ancak belirtmekte yarar var ki, bu rakam bu ayın başlarındaki 1,4 milyondan yukarıMastodon da Twitter’ın sıkıntılarından yararlandığı için. Bir sosyal medya yöneticisinin yaptığı en tuhaf hareketlerden birinde Musk, okunabilir tweet sayısını sınırlayın veri toplama için üçüncü taraf uygulamalar tarafından kullanılan API’nin fiyatlarını önemli ölçüde artırarak kendisinin yarattığı bir veri kazıma sorununa bir çözüm olarak.

Zuckerberg, Twitter’ın Web sürümü tam olarak işlevsel olmadan veya gelecek özellikler (takip akışı ve ActivityPub (Mastodon tarafından da kullanılan ağ protokolü) ile entegrasyon gibi) kullanıma sunulmadan önce bile Twitter’ın bocalama çabasından akıllıca yararlandı. Sonuç olarak, Konular ChatGPT’den daha hızlı büyüyerek yalnızca 5 günde 100 milyon kullanıcıya ulaştı. iki ay alındı.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın