Twitter alt metin eklemeyi bütün kullanıcılarına hatırlatacak

Twitter alt metin eklemeyi bütün kullanıcılarına hatırlatacakTwitter ana akışını ekran okuyucusu kullananlar için daha erişilebilir hâle getirmek amacıyla kullanıcılarına alt metin eklemeyi hatırlatmaya başlamıştı. Söz konusu özelliğin duyurusu temmuz ayında yapılmıştı. Twitter alt metin hatırlatıcısını bu hafta itibarıyla tüm kullanıcılarına açacağını duyurdu.

Alternatif metin veya alt metin, bir görselin ekran okuyucuları tarafından okunabilen yazılı tanımı anlamına geliyor. Bu yazılımlar ise görme engelli yada görme sorunu olan kişiler tarafından kullanılıyor. Twitter’da her gün alt metin barındırmayan sayısız görsel paylaşılıyor. Bu da Twitter’ı görme engelliler için “erişilemez” hâle getiriyor.

Alt metin hatırlatma özelliğinin eklenmesi, engelli hakları aktivistleri ve sivil toplum örgütleri tarafından uzun süreden beri istek ediliyordu. Twitter’dan kullanıcıları görsellere alt metin eklemeye teşvik edici araçlar sunması istenirken, bazı geliştiriciler kullanıcılara bunu hatırlatacak araçlar hazırlamıştı.

Twitter’ın erişilebilirlik tecrübe ekibinde görev yapan yazılım mühendisi Gerard Cohen, alt metin hatırlatıcısının uzun süreden beri talep edilen bir hususiyet olduğunu bildiklerini belirtti. Cohen laflarına şöyleki devam etti: “Bu bizlere kalsa parmaklarımızı şıklatırdık ve dünya erişilebilir bir yer olurdu. Bunun gelişinin uzun sürdüğünün farkındayız. Hatırlatma araçları hazırlayan bot geliştiricilerine de minnettarız. Bu insanlar çalıştı ve bunu yapmış oldu.”

Twitter alt metin hatırlatma hususi durumunun kullanımını ise kullanıcı isteğine bağladı. Kullanıcılar hesap ayarları üzerinden bu aracı aktif hâle getirdiklerinde bütün cihazlarında aracı aktive etmiş olacak. Hatırlatıcı çalıştırıldığında kullanıcılar alt metinsiz bir görsel paylaşacakları vakit bir uyarıyla karşılaşacak ve alt metin eklemeleri için yönlendirilecek.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın