Türkiye’nin kredi risk primi 3 ayın en düşüğünde

Türkiye’nin kredi risk primi 3 ayın en düşüğündeTürkiye’nin 5 senelik kredi risk primi (CDS), dün Amerika’de beklentilerin altında kalan enflasyon verisinin arkasından gelişen ülke risk primlerindeki aşağı yönlü harekete paralel düşüşünü sürdürerek 664 baz puana indi.

Dün, ABD’de enflasyonun beklentilerin altında kalması piyasalarda risk algısının azalmasına sebep olurken, dünya çapında bilhassa gelişen ülke risk primlerinin düşüş eğilimi hızlandı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılbaşından bu yana kuvvetli seyreden enflasyonla mücadelede attığı ve atacağı adımlara ait beklentiler yatırımcı kararları üzerinde etkili oluyor.

Son dönemde ülkede güçlenen resesyon endişeleri, Fed’in siyaset alanını daraltacağı ve ultra şahin duruşundan vazgeçmek zorunda kalacağına yönelik beklentileri öne çıkarttı. Son açıklanan verilere gore ABD’de enflasyonun 41 yılın zirvesinden geri gelmesi de söz mevzusu beklentileri güçlendirdi.

Emtia fiyatlarındaki gerileme ve azalan jeopolitik riskler de CDS’lerdeki düşüşte etken olmaya devam ediyor.

– Risk iştahı gelişen ülkeler için artmaya devam ediyor

Dünkü veri sonrası dünya çapında artan risk iştahıyla gelişen ülke risk primleri gerilemesini sürdürdü.

Buna nazaran, Türkiye’nin 5 senelik CDS değeri, 9 Mayıs’tan bu yana en düşük seviye olan 664 baz puana, Brezilya’nın 5 senelik CDS değeri 250 baz puana, Meksika’nın 5 yıllık CDS değeri 140 baz puana ve Güney Afrika’nın 5 yıllık CDS kıymeti 238 baz puana düştü.

14 Temmuz’da 898,33 baz puan seviyesine kadar çıkan Türkiye’nin 5 yıllık CDS kıymeti, bilhassa 27 Temmuz’daki Fed’in faiz kararının arkasından düşüş eğilimine girmişti.

Brezilya’nın 5 yıllık CDS kıymeti 26 Temmuz’da 299, Meksika’nın 176 ve Güney Afrika’nın 352 baz puan seviyesinde bulunuyordu.

Analistler, artan küresel risk iştahı ile gelişmekte olan ülke varlıklarına ilginin artmasının yanı sıra Türkiye özelinde tahıl koridorunun açılması ve Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere dair gelişmelerin de risk primini azaltan faktörlerden olduğuna kaydetti.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın